Trwa ładowanie...

5-latka sparaliżowana po ugryzieniu kleszcza

Avatar placeholder
26.08.2019 15:47
5-latka poważnie zachorowała po ugryzieniu kleszcza
5-latka poważnie zachorowała po ugryzieniu kleszcza (123rf)

Pięcioletnia Avery Mell z Ohio została sparaliżowana i nie mogła samodzielnie przełykać po ugryzieniu przez kleszcze. Lekarze zdiagnozowali u niej rzadką chorobę - paraliż kleszczowy, która jest wywoływana przez toksyny obecne w ślinie kleszczy.

1. Lekarz nigdy nie widział czegoś takiego

Matka dziewczynki zabrała ją do Szpitala Dziecięcego w Cincinnati, kiedy ta przewróciła się w łazience. Lekarze początkowo nie byli w stanie jej zdiagnozować. Wtedy matka znalazła dwa kleszcze na głowie i za uchem córki. Lekarze umieścili dziewczynę w inkubatorze, ponieważ nie mogła sama przełykać i dusiła się śliną. W pewnym momencie jej płuca prawie przestały działać. Po zdiagnozowaniu porażenia kleszczowego i wdrożeniu odpowiedniego leczenia stan 5-latki zaczął się szybko poprawiać.

Przed wyprawą na grzyby zabezpiecz się przed kleszczami. Sprawdź, co je odstrasza
Przed wyprawą na grzyby zabezpiecz się przed kleszczami. Sprawdź, co je odstrasza [6 zdjęć]

Sezon największej aktywności kleszczy przypada zwykle na dwa okresy. Pierwszy trwa od maja do czerwca,

zobacz galerię
Zobacz film: "2-latek walczył o życie po ugryzieniu kleszcza"

Dziadek dziewczynki stwierdził, że lekarz chorób zakaźnych z 30-letnim doświadczeniem przyznał mu się, że nigdy nie widział czegoś takiego. Matka pięciolatki zaapelowała do rodziców, aby zawsze sprawdzali swoje dzieci po powrocie z aktywności na świeżym powietrzu.

2. Paraliż kleszczowy – przyczyny, objawy, leczenie

Przyczyną paraliżu kleszczowego są toksyny zawarte w ślinie kleszczy występujących głównie w Ameryce Północnej i Australii. Przypadki zachorowań w Europie zdarzają się rzadko. Szczególnie narażone są dzieci poniżej 8. roku życia.

Objawy pojawiają się po kilku dniach od ugryzienia. Pierwszymi symptomami choroby są zwykle osłabienie, senność, bóle głowy, mrowienie i drętwienie nóg, problemy z koordynacją ruchową i utrzymaniem równowagi, a następnie osłabienie siły mięśniowej, problemy z chodzeniem i paraliż postępujący od kończyn dolnych ku górze. Po usunięciu szkodliwych kleszczy objawy te zwykle znikają w ciągu 24 godzin. W niektórych przypadkach choroba może okazać się śmiertelna, ponieważ może wpływać na płuca, utrudniając oddychanie.

Paraliż kleszczowy bywa mylony z innymi chorobami, na przykład z zespołem Guillaina-Barrégo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze