Nienawidzą tego zapachu. Kleszcze będą cię omijać z daleka
Czerwcowe dni i wieczory zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że wraz z wiosną rozpoczął się sezon na kleszcze. Te niewielkie pajęczaki są zagrożeniem nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Atakują dorosłych oraz dzieci. Alternatywą do gotowych specyfików odstraszających kleszcze są domowe mieszanki. Podpowiadamy, jak je zrobić.
1. Gdzie występują kleszcze?
Kleszcze żyją głównie na obszarach trawiastych, a także w lasach, zaroślach czy terenach zieleni miejskiej. Mogą być wszędzie tam, gdzie jest roślinność. Wysokie trawy, krzewy, łąki, parki, ogródki i działki rekreacyjne to ich ulubione lokalizacje. Nieprawdą natomiast jest, że kleszcze potrafią skakać na swoje ofiary z drzew.
Kiedy więc wybieramy się na rodzinny piknik na łące lub spacer po parku z dzieckiem, musimy być świadomi niebezpieczeństwa związanego z ukąszeniem kleszcza. Po powrocie do domu trzeba uważnie obejrzeć zarówno siebie, jak i malucha, aby sprawdzić, czy przypadkiem kleszcz nie wbił się w skórę.
2. Niebezpieczne kleszcze
Trzeba zwrócić szczególną uwagę na skórę głowy, szyję, pępek oraz pachwiny. Kleszcze bardzo często znajdują się także pod pachami, w zgięciach rąk, pod kolanami i za uszami.
Ich ukąszenie może doprowadzić do wielu groźnych chorób, m.in. kleszczowego zapalenia mózgu, boreliozy, anaplazmozy, bartonelozy, a w przypadku zwierząt także babeszjozy.
Jeśli na skórze zauważymy kleszcza, to trzeba go jak najszybciej usunąć, a następnie zdezynfekować miejsce, w którym się znajdował. W przypadku gdy pojawi się rumień, powinniśmy natychmiast udać się do lekarza.
3. Domowa mieszanka na kleszcze
W aptekach znajdują się gotowe preparaty, które można stosować w ramach profilaktyki przeciw kleszczom. W pierwszej kolejności można jednak wypróbować domowe sposoby. Są bardzo proste w przygotowaniu.
Do dowolnego oleju (np. oleju kokosowego lub z pestek winogron) wystarczy dodać kilka kropli olejku eterycznego. W przypadku kleszczy najlepiej sprawdzi się olejek eukaliptusowy, lawendowy, z drzewa herbacianego lub z mięty pieprzowej. Gotową mieszankę trzeba rozprowadzić na skórze narażonej na kleszcze.
Pomocne mogą okazać się także ziołowe napary, np. z melisy, tymianku, mięty pieprzowej albo rozmarynu. Gdy taki napar wystygnie, można dodać do niego niewielką ilość soku z cytryny, a następnie przelać go do buteleczki z atomizerem. Dzięki temu łatwiej będzie go rozpylać na skórze lub ubraniach.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl