Trwa ładowanie...

Apel lekarzy do rodziców: nie przychodźcie na SOR z dzieckiem, które ukąsił kleszcz

Pracownicy Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach apelują do rodziców, żeby nie zgłaszali się na oddział ratunkowy z dziećmi, które ukąsił kleszcz. Takie zachowanie opóźnia udzielenie pomocy innym małym pacjentom, którzy naprawdę jej potrzebują. Jak podaje “Gazeta Wyborcza”, lekarze radzą rodzicom, aby usunęli pasożyta samodzielnie.

Zobacz film: "Uwaga na kleszcze i boreliozę"

spis treści

1. Kleszcz nie jest wskazaniem do wizyty w szpitalu

Każdego dnia na SOR Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach zgłasza się co najmniej kilkoro rodziców z dziećmi, w których ciele znajduje się kleszcz. Przyczyną jest strach o zdrowie potomka, ale też brak wiedzy i umiejętności dotyczących sposobu wyjmowania tych pajęczaków.

Lekarze zajmują się nimi, usuwają kleszcza, co sprawia, że pacjenci, których stan zdrowia jest poważniejszy, muszą dłużej czekać na swoją kolej. W związku z tym sugerują, aby w takim przypadku zgłosić się do lekarza rodzinnego lub wyjąć kleszcza samodzielnie w domu.

W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" lekarze powiedzieli, że obecność kleszcza w ciele dziecka czy osoby dorosłej nie jest wskazaniem do wizyty w szpitalu. W trakcie oczekiwania na konsultację na oddziale ratunkowym zdrowy pacjent ma kontakt z chorymi dziećmi, co może skutkować rozwojem infekcji.

Rodzice zgłaszający się na SOR z dzieckiem, które ugryzł kleszcz, muszą mieć świadomość, że na pomoc lekarza będą musieli czekać nawet kilka godzin. Na każdym oddziale ratunkowym obowiązuje system segregowania pacjentów na grupy z uwagi na stan, w jakim się znajdują. Dzieci z pasożytem w ciele zostają bowiem zakwalifikowane do ostatniej w kolejności, zielonej grupy.

Zobacz także:

2. Jak samodzielnie usunąć kleszcza?

Po wizycie w lesie, spacerze po łące (w trakcie których należy nosić bawełniane spodnie z długimi nogawkami, przewiewną bluzkę z długim rękawem) koniecznie trzeba obejrzeć ciało swoje i dziecka. Szczególnie uważnie warto przyjrzeć się takim miejscom jak pachwiny, zgięcia kolan i miejsca za uszami.

Gdy natrafimy na kleszcza, powinniśmy od razu go usunąć. W tym celu możemy użyć pęsety (najlepiej plastikowej, ponieważ metalową możemy uszkodzić kleszcza), lassa lub próżniowej pompki — wszystkie akcesoria można kupić w aptece.

Po wyjęciu intruza, ranę przecieramy spirytusem albo wodą utlenioną. Dodatkowo to miejsce można posmarować oksykortem. Jeżeli jednak pomimo prób nie udało nam się usunąć kleszcza albo nie wyjęliśmy go w całości, wtedy powinniśmy zgłosić się do punktu pomocy medycznej.

Po usunięciu pajęczaka warto oddać go do przebadania. W sanepidzie możemy sprawdzić, czy był zarażony i znajdujemy się w grupie ryzyka rozwoju boreliozy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.