Rower, autobus, a może taxi? 6 podpowiedzi, jak Twoje dziecko może bezpiecznie dotrzeć do szkoły
Z początkiem września rozpoczyna się kolejny rok szkolny. Wypoczęci uczniowie wracają do szkoły, ciesząc się, że mogą spotkać się z rówieśnikami i opowiedzieć o swoich wakacyjnych przygodach. Jednak dla rodziców to początek stresu ze względu na niebezpieczeństwa czyhające na dzieci w drodze do szkoły. Jak zatem zadbać o ich bezpieczeństwo?
Partnerem jest Fabryka Dobrych Materacy
Wypadki z udziałem nieletnich to polska codzienność. Szacuje się, że dziennie dochodzi od 8 do 10 zdarzeń na drodze z udziałem dzieci, przy czym wypadków śmiertelnych jest ok. 3%. Nieistotne czy to dużo czy mało, ponieważ śmierć lub inwalidztwo jednego dziecka to tragedia dla rodziców i całej rodziny. Dlatego warto poświęcić swój czas i energię, aby nauczyć swoje pociechy zasad bezpiecznego poruszania się w środowisku miejskim. Nie można całkowicie wyeliminować niebezpiecznych zdarzeń na drodze z udziałem dzieci, ale należy zrobić wszystko żeby zminimalizować ich ryzyko. Specjaliści w tej dziedzinie oraz policjanci z ruchu drogowego opisali zasady poruszania się dzieci na drodze tak, aby mogły one bezpiecznie dotrzeć do szkoły. Warto też rozważyć – niezależnie od wytycznych – i wybrać najlepszy oraz najbezpieczniejszy środek transportu dla dzieci.
Sposoby na bezpieczne dotarcie do szkoły
- Rower – nie trzeba tłumaczyć, jak popularnym i lubianym przez dzieci jest rower. Służy on głównie do rekreacji, ale może być dobrym środkiem komunikacji w drodze do szkoły, zwłaszcza kiedy jest ona dosyć długa. Przy poruszaniu się nim trzeba pamiętać o zasadach jazdy na rowerze. Rodzic powinien więc zadbać o egzamin dla dziecka na kartę rowerową, którą można uzyskać po ukończeniu 10 roku życia. Powinien także skontrolować sprawność techniczną roweru oraz wyposażenie go w światła i dzwonek. Kask i odpowiednie odblaskowe ubranie są również niezbędne. Dziecko, które nie ukończyło 10 roku życia, musi poruszać się po jezdni tylko pod opieką dorosłego. Jeżeli powyższe zasady i przepisy są przestrzegane, to nie ma przeciwskazań do jazdy rowerem do szkoły. Dodatkowo fundujemy najmłodszym ruch na świeżym powietrzu, dzięki czemu dotlenią się przed rozpoczęciem lekcji.
- Autobus lub tramwaj – to bezpieczna forma podróżowania do szkoły. Jednak dziecko trzeba uczulić na czyhające w nim zagrożenia. Mocno musi trzymać się poręczy lub uchwytów, jeżeli nie ma wolnych siedzeń zwłaszcza, gdy autobus gwałtownie hamuje lub skręca. Odpowiednio też musi zachowywać się na przystanku, stojąc w bezpiecznej odległości od ulicy. Należy także uczulić swoją pociechę, aby przy wsiadaniu nie wpychało się do środka i poczekało na swoją kolej. Przy wysiadaniu nie powinno się wybiegać z wnętrza, a jeśli chce przekroczyć ulicę, musi uważnie się rozejrzeć i sprawdzić, czy nic zza autobusu nie wyjeżdża.
- Szkolny bus – w busach szkolnych zawsze jest opiekun, który zadba o bezpieczeństwo i komfort podróżujących. To ważna zaleta, która decyduje o bezpieczeństwie uczniów. Ponadto jest to pojazd wyłącznie dla dzieci, w którym kierowca jest zobowiązany do szczególnej troski podczas wsiadania, wysiadania i podróży swoich podopiecznych do szkoły. To zdecydowanie najbezpieczniejsza forma komunikacji.
- Taksówka – niektórzy rodzice korzystają z zawożenia dzieci do szkoły taksówką. Jednak wiąże się to z dużymi kosztami oraz oddala moment gotowości dziecka do samodzielnego pokonania tej drogi w tą i z powrotem. Jeżeli już decydujemy się na taxi, to powinniśmy je zamawiać w korporacjach taksówkowych, tak aby kierowca nie był anonimowy i żeby mieć z nim kontakt telefoniczny. To w miarę bezpieczny środek komunikacji, jednak większość z rodziców wciąż ma obawy dotyczące bezpieczeństwa osobistego swoich pociech podczas jazdy samochodem z obcą osobą.
- Prywatny samochód – popularną formą transportu do szkoły jest zawożenie grupy uczniów jednym autem. Chodzi tu między innymi o sytuację, gdy sąsiad zawozi swoje dziecko, a przy okazji zabiera inne. Jest to bezpieczne i tanie rozwiązanie, ponieważ autem kieruje znana i godna zaufania nam osoba oraz można się podzielić kosztami paliwa. To praktyczny i wygodny sposób dotarcia do szkoły. Można również zawozić je samodzielnie, o ile mamy czas przed pracą.
- Pieszo – samodzielna droga to szkoły to wciąż statystycznie najczęstsza forma dotarcia do szkoły. Dlatego rolą i obowiązkiem rodziców jest przeszkolić młodych uczniów w bezpiecznym poruszaniu się w ruchu miejskim. Dzieci powinny pamiętać o tym, aby wiedzieć, jak się zachować na przejściu dla pieszych z sygnalizacją świetlną lub bez niej i jak się poruszać na jezdni bez chodnika. Rodzic musi tez kupić dziecku światła odblaskowe, zapoznać ze znakami drogowymi na całej trasie oraz wpoić zasadę ograniczonego zaufania do obcych. Dobrze jest codziennie pilnować godziny, o której dziecko rusza, tak aby wyeliminować pośpiech, który nie sprzyja bezpieczeństwu.
Bardzo ważnym aspektem podczas pokonywania drogi do szkoły i powrotów z niej jest to, aby dziecko było wyspane i wypoczęte. Nawet najbezpieczniejsza trasa nie sprawdzi się, gdy młody uczeń jest nieuważny, przemęczony i zdekoncentrowany. Można powiedzieć, że jest to podstawowy warunek uniknięcia niebezpiecznych sytuacji w ruchu miejskim. Brak odpowiedniego snu ma również wpływ na przyswajanie wiedzy podczas lekcji i na wyniki w nauce.
Odpowiedni materac dla dziecka
Aby zagwarantować swojemu dziecku spokojną i bezpieczną noc, po które wstanie w pełni wypoczętym i skoncentrowanym, warto wyposażyć jego pokój w odpowiedni materac. Fabryka Dobrych Materacy z Kępna to polski producent elementów wyposażenia sypialni. To miejsce, gdzie można znaleźć wysokiej jakości materac, łóżko oraz inne akcesoria niezbędne do prawidłowego wypoczynku w rozsądnej cenie. FDM posiada w swojej ofercie również materace dziecięce, które wyszczególniono w linii Kids. To gama produktów skierowana do dzieci w każdym wieku – od niemowlaka do nastolatka. Prezentowane w niej materace są tworzone z myślą o najmłodszych, biorąc pod uwagę ich potrzeby oraz wymagania. Dodatkowo, wszelkie użyte do ich produkcji materiały i kleje są neutralne dla zdrowia i nie szkodzą. W gamie produktów z tej linii znajdziemy materace kieszeniowe, piankowe, lateksowe oraz z dodatkowymi warstwami kokosa lub gryki.
Przykładem odpowiedniego dla dziecka rozwiązania może być materac Adriano. Jego konstrukcja została zaprojektowana tak, aby sen najmłodszych był komfortowy i zdrowy. Składa się on z trzech warstw pianek – wysokoelastycznej HR o podwyższonej żywotności, poliuretanowej T25 oraz dodatkowej warstwie specjalnie wyprofilowanej pianki HR. Materac podzielony jest na siedem stref podparcia, każda o różnej twardości. Jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla kręgosłupa – który zachowuje podczas snu swoje naturalne ułożenie – oraz całego układu kostno-mięśniowego. Dzięki temu mięśnie dziecka w nocy nie są napięte i odpowiednio regenerują się po całodniowym wysiłku. Zyskujemy wtedy pewność, że organizm naszego dziecka prawidłowo się rozwija, a sen jest niczym niezmącony. Poranek przez to jest przyjemny, a nasz podopieczny od samego początku dnia jest wyspany i uważny. Po tak spędzonej nocy może więc iść do szkoły, a my nie musimy się obawiać, że po drodze stanie mu się coś złego z powodu zmęczenia i braku koncentracji.
Właściwe łóżko
Materac będzie prawidłowo spełniał swoją funkcję w duecie z odpowiednio dobranym łóżkiem. Ono również powinno być zaprojektowane i wykonane w oparciu o potrzeby dzieci i zapewniać ciągły sen. Musi więc być wygodne i bezpieczne. Takim modelem jest na przykład łóżko Luki. To prosta i solidna konstrukcja, jednocześnie ciesząc oko swoją estetyką. Zostało ozdobione postaciami z bajek, dzięki czemu najmłodsi będą czuć się w nim bardziej komfortowo i swojsko. Żywe kolory i grafiki budują kreatywność oraz potrafią przyciągnąć uwagę. Dzięki temu zapewniamy naszym najmłodszym prawidłowe warunku do harmonijnego rozwoju już od najmłodszych lat. Łóżko Luki jest dostępne w różnych kolorach, a grafiki są wykonane i zabezpieczone tak, aby były odporne na uszkodzenia oraz bezpieczne dla najmłodszych użytkowników. Wyposażone zostało również w zabezpieczenie przed wypadnięciem z niego oraz dużą szufladą na pościel lub zabawki. Takie łóżko wraz z materacem to najlepsze warunku do pełnoprawnego wypoczynku i poranka pełnego koncentracji i uwagi tak niezbędnej w drodze do szkoły.
Niezbędne dodatki
Akcesoria do spania takie jak poduszka, kołdra czy prześcieradła są zwieńczeniem komfortu dziecka w sypialni. Ich rola jest bardzo ważna, ponieważ to one jako pierwsze mają styczność z ciałem. Kiedy przyjemna tkanina otula śpiącego, to łatwiej jest zasnąć i nie wybudzać się w nocy. To ważne dla dzieci w wieku szkolnym, ponieważ mają one tyle obowiązków i zajęć w szkole, że bez regeneracyjnego snu mogłoby je dotknąć przewlekłe zmęczenie. Użyte materiały powinny być wygodne, miłe w dotyku, odporne na zabrudzenia oraz wytrzymałe. Warto również zainwestować we właściwy ochraniacz na materac. Dzięki niemu unikniemy powierzchniowych zabrudzeń i plam, które z czasem zaczną wnikać głębiej i mógłby powstać problem z ich usunięciem.
Rola materaca i łożka w dziecięcej sypialni jest często niedoceniana. A to właśnie dzieci są bardzo wymagającą grupą użytkowników materacy ponieważ:
- Potrzebują więcej snu niż dorośli.
- Ich sen jest bardziej niespokojny i częściej zmieniają pozycję spania.
- Ich układ kostno-stawowy stale się rozwija.
- Musza być wyspane i wypoczęte, aby sprostać wyzwaniom szkoły.
- Ich łóżka i materace często stają się areną zabaw i miejscem spożywania posiłków.
Partnerem jest Fabryka Dobrych Materacy