Czy twój maluch rozwija się prawidłowo? Wykonaj ten test

Każdy kochający rodzic pragnie, żeby jego dziecko było zdrowe i szczęśliwe. Do prawidłowego rozwoju, maluch potrzebuje odpowiedniej diety, bodźców zewnętrznych, a także miłości i poczucia bezpieczeństwa – to gwarancja sukcesu. Istnieją jednak sygnały, które wymagają natychmiastowej reakcji – to one świadczą o tym, że dziecko może potrzebować pomocy. Jeśli nie jesteś pewien, czy maluch rozwija się we właściwym tempie, mamy dla ciebie prosty sposób, aby to sprawdzić.

Jak sprawdzić rozwój dziecka?

Do 2. roku życia większość dzieci potrafi już posługiwać się swoim ojczystym językiem. Oczywiście do porozumiewania używa prostych zwrotów czy słów, takich jak np. mama czy tata. Eksperci zajmujący się rozwojem dziecka twierdzą jednak, że chociaż zasób słownictwa u maluchów jest wciąż ograniczony to te, które zaczynają mówić w późniejszym wieku, powinny znać ich już ok. 25.

Mowę maluchów postanowiła wziąć pod lupę profesor Leslie Rescorla z Bryn Mawr College w Pensylwanii. Z jej obserwacji wynika, że spośród wszystkich słów i zwrotów, których używają maluchy, można wyodrębnić te, które się powtarzają. Jej zdaniem późniejsze różnice rozwojowe między rówieśnikami wynikają z kłopotów w rozwoju mowy, których rodzice często nie zauważają lub bagatelizują, a te niestety potrafią zakorzenić się w dziecku już na dobre.

Dzieci, które później zaczynają mówić, są częściej narażone na występowanie autyzmu, problemów rozwojowych oraz zaburzeń zdolności językowych. W trakcie edukacji wykazują mniejsze zdolności z gramatyki, czytania i zasobu słownictwa niż ich rówieśnicy.

 

Test sprawdzający rozwój mowy dziecka

Profesor Leslie Rescorla opublikowała dla rodziców wyjątkowo prosty test przygotowany na podstawie wieloletniej obserwacji dzieci. Jest to test pozwalający na sprawdzenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

– 80 proc. dzieci, które w wieku dwóch lat używają mniejszej liczby słów i zwrotów niż ich rówieśnicy, to maluchy, które ujawniają swoje zdolności językowe nieco później. Jeśli jednak pociecha w wieku 2,5 lub 3 lat wciąż oblewa ten test – może potrzebować terapii – tłumaczy profesor. W przypadku braku interwencji ze strony rodziców dziecko może pozostać w tyle za swoimi rówieśnikami zarówno przez wszystkie lata edukacji, jak i już w dorosłym życiu.

Test jest bardzo prosty. Wystarczy sprawdzić, czy dziecko w wieku dwóch lat zna już tych 25 słów:

 1. Mama,
 2. Tata,
 3. Dziecko,
 4. Mleko,
 5. Sok,
 6. Cześć,
 7. Pa pa,
 8. Tak,
 9. Nie,
 10. Pies,
 11. Kot,
 12. Piłka,
 13. Nos,
 14. Oko,
 15. Banan,
 16. Ciastko,
 17. Auto,
 18. Gorące,
 19. Dziękuję,
 20. Kąpiel,
 21. But,
 22. Czapka,
 23. Książka,
 24. Jeszcze,
 25. Nie ma.

Rozwój mowy u dzieci

Swoje badania profesor Leslie Rescorla prowadziła przez 15 lat na grupie 40 dzieci z tego samego środowiska, które należały do grupy "dzieci później mówiących". Wszystkie jednak rozwijały się prawidłowo.

Większość z nich, pomimo że "zaskoczyła" i rozwinęła się językowo do czasu ukończenia 4. lub 5. roku życia, przez kolejne lata edukacji pozostawała w tyle za rówieśnikami, jeśli chodzi o słownictwo, gramatykę i czytanie, co zdaniem naukowca może sugerować, że właśnie późniejsze rozpoczęcie mówienia ma na to znaczący wpływ.

 

– Dziecko ze średnią zdolnością mówienia miałoby od 150 do 200 słów na liście, tych które już zna. Te, które zaczynają mówić później – zaledwie 25 – podkreśla profesor. – Jest to lista ograniczona do najczęściej powtarzających się zwrotów i wyrazów – dodaje.

Zdaniem profesor, jeśli opóźnienie w mowie nie jest powiązane z wrodzoną wadą genetyczną, niezbędnym krokiem, który powinni podjąć rodzice, jest udanie się z dzieckiem do poradni logopedycznej, gdzie lekarz może pomóc rozwinąć dziecku słownictwo tak, aby uniknąć opóźnień rozwojowych w satrszym wieku.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Jedzenie

aga2410 • ostatni post 10 godzin temu

3
Artykuły Rozwój fizyczny malucha
Rozwój fizyczny malucha

Leżenie na brzuszku

na plecy oraz poszukiwać przedmiotów. Taka pozycja odgrywa więc niebagatelną rolę w rozwoju motorycznym i pomaga budować zmysł równowagi. Leżenie

Rozwój fizyczny malucha

Czy chodzenie na palcach to zły objaw?

Czy chodzenie na palcach to zły objaw?

objawem, ponieważ właśnie do tego czasu u dziecka odbywa się najintensywniejszy rozwój mięśni stopy, a maluch może mieć tzw. fizjologiczne płaskostopie (...) robieniem pierwszych kroków około pierwszego roku życia....

Rozwój fizyczny malucha

Aktywne dziecko

Aktywne dziecko

Aktywność fizyczna jest doskonałym sposobem na nadwagę lub otyłość. Dziecko nie powinno zwalczać nadmiarowych kilogramów restrykcyjną dietą, gdyż jeszcze się rozwija.

Rozwój fizyczny malucha

Smoczek

Smoczek

bezpieczeństwa i pozwala zapomnieć o stresującej sytuacji, natomiast rodzicom daje możliwość cieszenia się chwilami wolnymi od płaczu i marudzenia malucha.

Rozwój fizyczny malucha

Nauka pływania dla dzieci

Nauka pływania dla dzieci

instruktora będziecie uczyć malucha wielu przydatnych na tym etapie umiejętności. Jeśli zaś sami doskonale pływacie, wystarczy zabrać dziecko na basen (...) i krok po kroku wprowadzać je w świat pływania. Na początek przygotujcie się...

Rozwój fizyczny malucha

Dziecko 18 miesięcy

, węchem. Jak wygląda życie z perspektywy 18-miesięcznego dziecka? Jak prezentuje się rozwój półtorarocznego malucha? Spis treści (...) Rozwój fizyczny...

Rozwój fizyczny malucha

Rozwój dwulatka

dziecka? * W wieku półtora roku, mimo (//parenting.pl/portal/wspieranie-rozwoju-dziecka), maluch nie umie samodzielnie chodzić, nie mówi przynajmniej (...) jego samodzielność, niezależność i odrębność. Jest to okres...

Rozwój fizyczny malucha

Chodzenie maluchów

Chodzenie maluchów

Wielu rodziców panikuje, kiedy dostrzega, że ich pociecha chodzi na palcach. Pierwsze kroczki szkraba na pewno nie będą pełne gracji, wolne od upadków i błędów w postawie. Dziecko dopiero zaczyna się uczyć samodzielnie chodzić, stąd różne kaprysy i manieryzmy...

Rozwój fizyczny malucha

17-miesięczne dziecko

17-miesięczne dziecko

Dziecko (17 miesięcy) jest coraz sprawniejszym maluchem, ponad 90 proc. dzieci w tym wieku nie tylko chodzi "bez trzymanki", ale także potrafi kucać, podnosić z ziemi różne przedmioty i je ze sobą nosić.

Rozwój fizyczny malucha

Matka ucząca dzieci pływać

Matka ucząca dzieci pływać

Środowisko prenatalne każdego człowieka oswaja go z przebywaniem w wodzie. Dlatego warto rozważyć kontynuowanie pływania po narodzinach dziecka.