Popularne przekąski dla dzieci. Skład nas rozczarował
Początek września to również początek nowego roku szkolnego. W ciągu kilku godzin intensywnej nauki i fizycznej aktywności dzieci głodnieją i sięgają po małe co nieco. Niestety, to co reklamowane jest jako smaczne i pożywne - nie zawsze jest zdrowe. Porównujemy składy najpopularniejszych przekąsek.
1. Serki
Miami z Biedronki to wyjątkowo kusząca propozycja, serek homogenizowany w formie jajka-niespodzianki. Ilość serka jest śladowa (75 g), jednak nie ma to znaczenia w obliczu atrakcyjności formy podania i zabawki gratis. Co znajdziemy w tym przysmaku? W wariancie o smaku truskawkowym truskawki stanowią tylko 5,9 proc.
Oprócz nich znajdują się w składzie: mleko, cukier, mleko w proszku odtłuszczone, skrobia modyfikowana, białka mleka, cytryniany wapnia, skoncentrowany sok z cytryny, koncentrat soku z buraka czerwonego, żywe kultury bakterii jogurtowych, naturalny aromat truskawkowy, witamina D. Zawartość cukru w 100 g produktu to 13 g, w 75-gramowej porcji to prawie 10 g. Łyżeczka cukru to ok. 5 g, więc w malutkim serku kryją się aż 2 łyżeczki
Danone reklamowany jest jako serek bez barwników, konserwantów, sztucznych aromatów i syropu glukozowo-fruktozowego. Jednak zawartość cukru jest niewiele mniejsza, to 11,6 g na 100 g produktu. W jednym 90-gramowym serku znajdziemy więc 10,4 g cukru czyli ponad 2 łyżeczki.
Skład: Brzoskwinia-Gruszka: twarożek odtłuszczony (z mleka), śmietanka (z mleka), cukier, brzoskwinie (2,8 proc. - puree), gruszki (2,8 proc. - puree), skrobia modyfikowana, białka mleka, wapń, aromat naturalny, witamina D, Jagoda: twarożek odtłuszczony (z mleka), śmietanka (z mleka), cukier, jagody (6 proc. - puree), białka mleka, skrobia modyfikowana, wapń, aromat naturalny, koncentraty z czarnej marchwi, marchwi, i hibiskusa; witamina D
Monte jako deser mleczny ma podobny skład. W dużym stopniu składa się z mleka, choć z dodatkiem zagęstników. Reklamowanie produktu jako czekoladowego wydaje się przesadzone, ponieważ kakao nie stanowi nawet 1 proc. zawartości. Cukier w 100 g to aż 13,7 g.
Skład: mleko (49 proc.), śmietanka, cukier, skrobia modyfikowana, kakao w proszku o obniżonej zawartości tłuszczu (0,8 proc.), zmielone orzechy laskowe (0,5 proc.), czekolada w proszku (0,5 proc.), substancje zagęszczające: karagen, mączka chleba świętojańskiego, wapń, aromat.
- Proces homogenizacji polega na tym, że z płynnego produktu robimy stały. I tak jak dotyczy to cząsteczek mleka, tak samo dotyczy bakterii i wszelkich zanieczyszczeń produktu. Problem z produktami homogenizowanymi nie polega na tym, co jest do niego dodane tylko na tym, w jaki sposób ten produkt powstał. Homogenizacja jest procesem szkodliwym dla organizmu, gdyż rozbijanie wszelkich cząstek powoduje, że to, co nie powinno przeniknąć przez błony komórkowych robi to. W wyniku tego procesu cała zawartość produktu jak, witaminy, minerały i zanieczyszczenia osiągają tak mikroskopijną wielkość, że są w stanie przenikać do organizmu stwarzając mnóstwo problemów w procesach metabolicznych. Nie ma znaczenia, czy jelita są szczelne czy nie. Homogenizacja dba o to, by wszystko, co jest składem produktu było jak najmniejsze, co w konsekwencji wpływa na jego przyswajalność i zagrożenia jedocześnie - tłumaczy Magdalena Dorko-Wojciechowska, dietoterapeutka i edukatorka żywienia.
2. Mleczne kanapki
Dla współczesnych dzieci kanapki z chleba z serem i wędliną nie są najbardziej pożądanym posiłkiem. Chętniej sięgają po kanapki mleczne. Co tak naprawdę się w nich kryje? Na pewno mnóstwo cukru, nawet po 2-3 łyżeczki na porcję, a także pszenica i jej pochodne, mogące powodować reakcje alergiczne organizmu na gluten.
Mikuś z Bakomy to mleczna przekąska w której znajduje się: cukier, tłuszcze roślinne (palmowy; kokosowy), mleko pełne 25,7 proc., mąka pszenna, białka mleka, syrop glukozowo-fruktozowy, mleko pełne w proszku 2,3 proc., jajko w proszku, skrobia ziemniaczana, aromaty, emulgatory (mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych lecytyny sojowe), substancje spulchniające (difosforany, węglany sodu), kakao w proszku o obniżonej zawartości tłuszczu (0,4 proc.), sól, serwatka w proszku (z mleka), laktoza.
Kinder mleczna kanapka kryje w sobie następujące składniki: pasteryzowane mleko (40 proc.), olej palmowy, cukier, mąka pszenna, mleko odtłuszczone w proszku, miód 5 proc., masło odwodnione, jaja w proszku, kakao w proszku o obniżonej zawartości tłuszczu, otręby pszenne drobne, substancje spulchniające (difosforan disodowy, wodorowęglan sodu, węglan amonu), emulgatory: mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych (E 471), aromaty, sól.
Milk Snack firmy Dairy 4 Fundostępny w sieci Biedronka, to biszkopt z kremowym nadzieniem z mleka i miodu i mleka. Składniki: mleko pełne 26 proc., cukier, mąka pszenna, jajka, tłuszcz roślinny, mleko zagęszczone słodzone (10,2 proc.), sacharoza; mleko pełne (7,6 proc.), miód (5,4 proc.), skrobia ziemniaczana, jogurt (3,7 proc.), żółtko jaja, kakao niskotłuszczowe w proszku (2,6 proc.), woda, białko mleka, odtłuszczone mleko w proszku, oliwa z oliwek, emulgator: E 471, skrobia z manioku, masło, substancje spulchniające: E 450i, E 500ii, E 503ii, aromaty, sól.
- W przypadku mlecznych kanapek największym problemem jest syrop glukozowy, fruktozowy lub glukozowo-fruktozowy. Oczywiście możemy przyczepić się jeszcze do cukru, glutenu, aromatów czy emulgatorów natomiast syrop powoduje mnóstwo dysfunkcji, chociażby w gospodarce cukrowej. Czyli mówimy o cukrzycy w życiu dorosłym, insulinooporności i problemach hormonalnych. Co prawda Kinder nie zawiera syropu w żadnej postaci natomiast bogaty jest w emulgatory i spulchniacze. To drugie po syropie składniki powodujące zaburzenia w metabolizmie cukrów, tłuszczów i białek. To prosta droga do chorób układu krążenia chociażby -dodaje Dorko-Wojciechowska.
3. Wody smakowe
Wody smakowe kuszą słodkimi różnorodnymi smakami i wygodnymi opakowaniami. Mają nawadniać, orzeźwiać oraz dodawać energii. Zamiast wody smakowej lepiej dać dziecku wodę z dodatkiem owoców.
3.1. Kubuś Waterrr cytrynowy
Skład: woda, cukier trzcinowy, sok cytrynowy (2 proc.), aromat. W szklance napoju są 2 łyżki cukru.
3.2. Polaris Kid Aqua Fun
Napój o smaku malinowym w atrakcyjnym dla młodego człowieka opakowaniu zawiera następujące składniki. Są tam: woda, cukier trzcinowy, sok malinowy z zagęszczonego soku malinowego (0,1 proc.), sok cytrynowy z zagęszczonego soku cytrynowego, aromat, niacyna, kwas pantotenowy, witamina B6, kwas foliowy, biotyna, witamina B12. W szklance jest łyżeczka cukru.
3.3. Żywiec Zdrój cytrynowy
W przypadku tego napoju myląco działa na wyobraźnię nazwa kojarząca się z wodą źródlaną. Pełny skład to: woda źródlana 95 proc., cukier, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, aromat, sok truskawkowy z zagęszczonego soku (0,1 proc.) Każda szklanka jest bogata w cukier, w 200 ml znajdziemy 2,5 łyżeczki.
- Wody smakowe to zabójstwo dla organizmu. Tak naprawdę nie mają nic wspólnego z wodą. Są bogate w cukier, syntetyczne aromaty, regulatory kwasowości i inne laboratoryjne wynalazki. Tego typu napoje nie spełniają swojej roli, gdyż zamiast nawadniać organizm i dostarczać niezbędnych elektrolitów, bardzo obciążają układ pokarmowy, zaburzając florę jelitową, co z kolei przekłada się na funkcjonowanie całego organizmu. Wody smakowe to jedna z głównych przyczyn otyłości wśród dzieci - komentuje dietoterapeutka.
Zobacz też: Woda dla dziecka - która woda jest dobra dla malucha?
4. Musy w tubkach
Na tle dotychczas prezentowanych przekąsek, musi owocowe wypadają wspaniale. Wiele z nich dedykowanych jest już niemowlętom. Zawartość cukru wynika z naturalnej obecności cukru w owocach.
4.1. Kubuś Mus
O smaku jabłko-banan zawiera wyłącznie przeciery z jabłek (88 proc.) i bananów (6 proc.), sok jabłkowy (6 proc.) z zagęszczonego soku i witaminę C.
4.2. Gerber Organic
Jabłkowy mus Gerbera zawiera w 99,7 proc. jabłka i witaminę C jako naturalny przeciwutleniacz.
4.3. Baby Dream
Mus z Rossmanna o smaku jabłkowo-bananowym składa się w 80 proc.z jabłek, w 19 proc. z bananów z dodatkiem koncentratu soku z cytryny i witaminy C.
- Musy owocowe wydają się najrozsądniejszym rozwiązaniem jest jednak mały haczyk. Każdy z przedstawionych produktów jest wzbogacany witaminą C. W dodatku możemy także znaleźć zagęszczony sok tudzież koncentrat. Wydaje się, że wszystko jest zdrowe i żaden z tych składników nie wpływa negatywnie na organizm. Tak naprawdę nic nie wiemy o źródle witaminy C. Nie łudźmy się, że pozyskiwana jest z acceroli lub płatków róży. Wtedy ten produkt kosztowałby krocie. Jeśli naprawdę myślimy o zdrowiu naszych dzieci, warto samemu zmiksować owoce. To wersja tańsza i z pewnością naturalna - podsumowuje nasz ekspert.
Zobacz też: "Gotuj zdrowo dla dzieci. 85 przepisów na zdrowe dania dla najmłodszych!"