Zamień cukier na jaggery
Czy cukier może być zdrowy? Okazuje się, że tak. Pod warunkiem, że zawiera witaminy, minerały i ma niski indeks glikemiczny. Taki właśnie jest jaggery goor, czyli nierafinowany cukier palmowy.
Pochodzi z Indii. Tam też znajduje się aż 70 proc. jego światowej produkcji, choć wytwarza się go także w Meksyku, Pakistanie i na Sri Lance. W każdym z tych krajów jaggery goor nazywa się inaczej. W sprzedaży można go szukać pod nazwą Gur.
Jaggery powstaje w procesie odparowania słodkiego soku trzciny cukrowej lub z syropu, który wypływa po nacięciu kwiatów drzew palmowych (kokosowych lub daktylowych)
Czym ten cukier różni się od innych słodzików? Przede wszystkim jest nierafinowany – a to oznacza, że właściwości odżywcze znajdujące się w cukrze nie zostały wyeliminowane przez proces oczyszczania.
Dlatego też znajdziemy w nim witaminy: A, B1, B6, C i D. Oprócz tego jaggery jest bogaty w sole mineralne – ma ich 5 razy więcej niż cukier brązowy i aż 50 razy więcej niż cukier biały, najpopularniejszy w Polsce. To również doskonałe źródło wapnia, żelaza, fosforu, magnezu i potasu.
Gur ma niski indeks glikemiczny i nie podnosi w szybkim tempie poziomu cukru we krwi. Z powodzeniem mogą więc spożywać go cukrzycy, oczywiście po konsultacji z dietetykiem.
Jaggery charakteryzuje się wysoką zawartością melasy, która w czasie produkcji tradycyjnego cukru jest usuwana. Dzięki jej obecności gur może występować pod dwoma postaciami: miękką lub kruchą.
W pierwszej wersji można go używać jako smarowidła do pieczywa, w drugiej – jako słodzika do herbaty, kawy, ciast i deserów.
W Polsce jaggery można kupić głównie w sklepach z orientalną żywnością. Występuje w formie bloczków lub stożków i w barwach od złotej do ciemnobrązowej. Jego cena zaczyna się od 25 zł za kilogram.
Jaggery będzie doskonałym zamiennikiem cukru białego dla dzieci. Ma ciekawy winno-słodki smak i aromat.