Trwa ładowanie...

Zamień cukier na jaggery

Czy cukier może być zdrowy? Okazuje się, że tak. Pod warunkiem, że zawiera witaminy, minerały i ma niski indeks glikemiczny. Taki właśnie jest jaggery goor, czyli nierafinowany cukier palmowy.

Zobacz film: "Na co zwrócić uwagę, wybierając przedszkole dla dziecka?"

Pochodzi z Indii. Tam też znajduje się aż 70 proc. jego światowej produkcji, choć wytwarza się go także w Meksyku, Pakistanie i na Sri Lance. W każdym z tych krajów jaggery goor nazywa się inaczej. W sprzedaży można go szukać pod nazwą Gur.

Jaggery powstaje w procesie odparowania słodkiego soku trzciny cukrowej lub z syropu, który wypływa po nacięciu kwiatów drzew palmowych (kokosowych lub daktylowych)

Czym ten cukier różni się od innych słodzików? Przede wszystkim jest nierafinowany – a to oznacza, że właściwości odżywcze znajdujące się w cukrze nie zostały wyeliminowane przez proces oczyszczania.

Dlatego też znajdziemy w nim witaminy: A, B1, B6, C i D. Oprócz tego jaggery jest bogaty w sole mineralne – ma ich 5 razy więcej niż cukier brązowy i aż 50 razy więcej niż cukier biały, najpopularniejszy w Polsce. To również doskonałe źródło wapnia, żelaza, fosforu, magnezu i potasu.

Gur ma niski indeks glikemiczny i nie podnosi w szybkim tempie poziomu cukru we krwi. Z powodzeniem mogą więc spożywać go cukrzycy, oczywiście po konsultacji z dietetykiem.

Jaggery charakteryzuje się wysoką zawartością melasy, która w czasie produkcji tradycyjnego cukru jest usuwana. Dzięki jej obecności gur może występować pod dwoma postaciami: miękką lub kruchą.

W pierwszej wersji można go używać jako smarowidła do pieczywa, w drugiej – jako słodzika do herbaty, kawy, ciast i deserów.

W Polsce jaggery można kupić głównie w sklepach z orientalną żywnością. Występuje w formie bloczków lub stożków i w barwach od złotej do ciemnobrązowej. Jego cena zaczyna się od 25 zł za kilogram.

Jaggery będzie doskonałym zamiennikiem cukru białego dla dzieci. Ma ciekawy winno-słodki smak i aromat.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.