Trwa ładowanie...

Gdy niemowlę nie chce mleka

Avatar placeholder
05.06.2019 12:03
Gdy niemowlę nie chce mleka
Gdy niemowlę nie chce mleka (123rf)

Obecnie uważa się, że karmienie naturalne, czyli karmienie piersią, jest dla dziecka najlepsze. Dzięki temu dziecko otrzymuje wszystkie potrzebne mu substancje odżywcze, przeciwciała chroniące go przed infekcjami oraz bliskość matki. Wydaje się więc, że zgodnie z naturą dziecko powinno ssać pierś z apetytem. Co jednak robić, gdy niemowlę nie chce mleka?

1. Dlaczego niemowlę nie chce mleka?

Dziecko może mieć problemy ze ssaniem piersi od samego początku, chociaż zdarza się, że trudności pojawiają się po jakimś czasie od urodzenia dziecka, kiedy początkowo nie było z tym problemów. Istnieje kilka przyczyn problemów z karmieniem niemowlęcia piersią. Pierwszą z nich jest po prostu brak wprawy, co dotyczy zarówno matki, jak i dziecka. Matka może mieć trudności z prawidłowym ułożeniem dziecka do karmienia.

Problemy ze ssaniem szczególnie często występują u wcześniaków. Takie dzieci nie mają wystarczająco dużo sił, aby prawidłowo ssać i pobudzać laktację. Początkowo trudno im również zsynchronizować prawidłowo ssanie, połykanie i oddychanie. U nich częściej dochodzi także do urazów podczas porodu. Ból z tym związany może poważnie utrudnić karmienie.

Dzieci karmione butelką i piersią (karmienie mieszane) bardzo często preferują butelkę i odmawiają ssania piersi. Może być im też trudno przestawić się z jednego sposobu ssania na drugi. Jeśli przyzwyczają się do jednego, nie umieją tak od razu i bez problemu ssać czegoś innego. Mama nie powinna się martwić - dziecko na pewno opanuje ssanie w swoim czasie.

Zobacz film: "Jak zwalczyć alergię pokarmową u dziecka?"

Inne przyczyny niechęci do ssania piersią to:

  • choroba refluksowa żołądka,
  • kolka jelitowa,
  • alergie pokarmowe,
  • krótkie wędzidełko podjęzykowe,
  • zaburzenia zmysłu równowagi,
  • rozszczep wargi i podniebienia.

2. Co robić, gdy niemowlę nie chce mleka?

Najważniejsze przy karmieniu piersią to nie wpadać w panikę. Zdenerwowanie mamy od razu udzieli się dziecku, a to nie pomoże w karmieniu. Karmienie piersią powinno się odbywać w cichym pokoju, w spokojnej atmosferze. Mama powinna nauczyć się prawidłowych pozycji do karmienia piersią. Dziecko nie może mieć w buzi tylko końcówki sutka, bo utrudni to karmienie i sprawi, że dziecko pogryzie pierś. Dziecko powinno ustami obejmować całą brodawkę, razem z otoczką. Wtedy ssanie piersi będzie efektywniejsze.

Aby oswoić dziecko z piersią, należy je do niej przystawiać jak najczęściej. Niektórzy zalecają także wspólne spanie z dzieckiem, ale trzeba dobrze przemyśleć zalety i zagrożenia się z tym wiążące.

Kiedy problem z karmieniem piersią zaczyna być niepokojący, to znaczy trwa kilka dni, trzeba pamiętać o opróżnianiu piersi z mleka. Nadmiar mleka w piersiach prowadzi do zastoju pokarmu, a on z kolei może wywołać zapalenie piersi. Dobrze jest także zasięgnąć rady doradcy laktacyjnego. Jeśli karmienie piersią przebiega prawidłowo, a dziecko nadal ma problemy ze ssaniem piersi, trzeba pójść do lekarza w celu zdiagnozowania możliwych nieprawidłowości. Jeśli okaże się, że to jakieś zaburzenie jest odpowiedzialne za problemy z karmieniem, trzeba najpierw je wyleczyć. W tym czasie można stosować metody alternatywne do karmienia piersią, na przykład karmienie butelką mlekiem odciągniętym z piersi za pomocą laktatora.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze