Położne do lekarzy: nie przecinajcie pępowiny zbyt szybko

Przecięcie pępowiny tuż po porodzie może prowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu dziecka – przekonują położne z The Royal College of Midwives, brytyjskiej organizacji zrzeszającej akuszerki. Zalecają lekarzom, by przedłużali czas po porodzie, kiedy noworodek jest jeszcze połączony z łożyskiem.

W Polsce zasady tzw. odpępniania, czyli przecięcia pępowiny, określa rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardów opieki okołoporodowej. Ustalono, że powinno odbyć się po ustaniu tętnienia (w przypadku porodu, który odbył się bez przeszkód).

Jak przebiega poród
Jak przebiega poród [4 zdjęcia]

Zanim trafisz na sale porodową zostaniesz jeszcze raz zbadana przez lekarza albo położną, ocenią stan...

zobacz galerię

Zobacz film: "Jakie są wskazania do wywołania porodu?"

W praktyce tętnienie pępowiny opiera się na indywidualnych odczuciach personelu i trudno wskazać długość czasu pomiędzy narodzinami a odpępnieniem. Podobnie sprawa wygląda w innych krajach.

Tymczasem badania naukowe dowodzą, że opóźnienie przecięcia pępowiny nawet o dwie minuty pomaga w przepływie krwi z łożyska do dziecka. Dzięki temu wzrasta ogólna objętość krwi (o 30 proc.) oraz liczba erytrocytów.

Natomiast zbyt szybkie zaciśnięcie klamry na pępowinie może pozbawić noworodka żelaza. A to z kolei grozi anemią już w okresie niemowlęcym oraz powstaniem problemów neurologicznych – żelazo jest bowiem bardzo ważnym składnikiem krwi, szczególnie u małych dzieci.

Dlatego też brytyjskie położne wystosowały specjalny apel do lekarzy-pediatrów, którzy często podejmują decyzję o odcięciu pępowiny. Wystarczy kilka minut, aby znacząco pomóc noworodkowi i zapiec niektórym schorzeniom.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!