Trwa ładowanie...

Położne do lekarzy: nie przecinajcie pępowiny zbyt szybko

 Ewa Rycerz
19.11.2019 10:59
Położne do lekarzy: nie przecinajcie pępowiny zbyt szybko
Położne do lekarzy: nie przecinajcie pępowiny zbyt szybko (123RF)

Przecięcie pępowiny tuż po porodzie może prowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu dziecka – przekonują położne z The Royal College of Midwives, brytyjskiej organizacji zrzeszającej akuszerki. Zalecają lekarzom, by przedłużali czas po porodzie, kiedy noworodek jest jeszcze połączony z łożyskiem.

W Polsce zasady tzw. odpępniania, czyli przecięcia pępowiny, określa rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardów opieki okołoporodowej. Ustalono, że powinno odbyć się po ustaniu tętnienia (w przypadku porodu, który odbył się bez przeszkód).

Jak przebiega poród
Jak przebiega poród [4 zdjęcia]

Zanim trafisz na sale porodową zostaniesz jeszcze raz zbadana przez lekarza albo położną, ocenią stan

zobacz galerię

W praktyce tętnienie pępowiny opiera się na indywidualnych odczuciach personelu i trudno wskazać długość czasu pomiędzy narodzinami a odpępnieniem. Podobnie sprawa wygląda w innych krajach.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Tymczasem badania naukowe dowodzą, że opóźnienie przecięcia pępowiny nawet o dwie minuty pomaga w przepływie krwi z łożyska do dziecka. Dzięki temu wzrasta ogólna objętość krwi (o 30 proc.) oraz liczba erytrocytów.

Natomiast zbyt szybkie zaciśnięcie klamry na pępowinie może pozbawić noworodka żelaza. A to z kolei grozi anemią już w okresie niemowlęcym oraz powstaniem problemów neurologicznych – żelazo jest bowiem bardzo ważnym składnikiem krwi, szczególnie u małych dzieci.

Dlatego też brytyjskie położne wystosowały specjalny apel do lekarzy-pediatrów, którzy często podejmują decyzję o odcięciu pępowiny. Wystarczy kilka minut, aby znacząco pomóc noworodkowi i zapiec niektórym schorzeniom.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze