Prawa kobiety podczas porodu

Jakie prawa ma kobieta przebywająca w szpitalu w czasie porodu i po urodzeniu dziecka? Niewielki procent rodzących pań zna przysługujące im prawa, dlatego czasami nieświadomie godzi się na ich łamanie. Z badań przeprowadzonych przez Fundację Rodzić po Ludzku wynika niestety, że personel medyczny nadal przedkłada utarte procedury nad prawa pacjentek. Zanim trafisz na salę porodową, warto zapoznać się, jakie prawa ci przysługują i jak je egzekwować. O czym pamiętać, przebywając w szpitalu po porodzie?

Polecane wideo:

Przygotowania do porodu

Przygotowanie do porodu powinniśmy zacząć wcześniej, aby mieć pewność, że nie zapomnimy zabrać ze sobą do szpitala najpotrzebniejszych rzeczy.

Przyszłe mamy często nie zdają sobie sprawy, jakie dokumenty będą im wówczas potrzebne. Sprawdźcie koniecznie, co ze sobą zabrać.

Prawa ciężarnych

To, co w szpitalach zachodnich jest standardem, w Polsce niestety oznacza przywilej, za który trzeba płacić dodatkowe pieniądze. Z porodów rodzinnych uczyniono dodatkowe źródło dochodów dla szpitali, co narusza prawa kobiet do opieki ze strony bliskiej osoby. Kontrowersje budzi też procedura porodów rodzinnych, które odbywają się w salach ogólnych, gdyż godzi to w prawo do intymności rodzących kobiet. Co prawda, rezygnuje się z obowiązkowych niegdyś zabiegów, takich jak golenie krocza czy lewatywa, ale nadal narusza się prawo do godności kobiet i intymności. Wynika to głównie z braku empatii i zaniedbania. Wiele oddziałów umożliwia poród rodzinny, matki mogą mieć cały czas noworodka przy sobie, ale jednocześnie utrzymywane są wielkie sale porodowe, za poród w osobnej sali trzeba płacić, a cienkie zasłony oddzielające łóżka nie dają poczucia intymności.

Jakie prawa przysługują kobiecie w szpitalu w czasie porodu i po porodzie?

  1. Prawo do informacji – masz prawo otrzymać informacje w przystępnej formie, wiedzieć, kto jest twoim lekarzem prowadzącym, pytać o wszystko, żądać wyjaśnień celowości wszystkich zabiegów i podawania leków tobie i twojemu dziecku.
  2. Prawo do poszanowania godności i intymności – masz prawo być kulturalnie traktowana, odmówić obecności przy porodzie grupy studentów albo zareagować na nieprzyjemne komentarze położnej.
  3. Prawo do ochrony tajemnicy lekarskiej – masz prawo, by tajemnicą lekarską objęto wszystkie fakty związane z leczeniem, twoim zdrowiem, życiem prywatnym, zawodowym, rodzinnym i seksualnym. Informacje na twój temat nie mogą być przedmiotem publicznych komentarzy.
  4. Prawo do wyrażania zgody na interwencje medyczne – masz prawo zgodzić się, odmówić lub wycofać wcześniej daną zgodę na wszelkie zabiegi medyczne wykonywane na tobie i twoim maluszku. Każde działanie lekarza powinno być poprzedzone swobodnie wyrażoną przez ciebie zgodą. Nie musisz godzić się na rutynowe zabiegi, np. przebicie pęcherza płodowego, nacięcie krocza czy podanie oksytocyny. Nie musisz chcieć, by twoje dziecko było dopajane, dokarmiane albo zaszczepione w szpitalu.

Prawo do opieki ze strony bliskiej osoby – opieka sprawowana przez bliską osobę, np. matkę, męża czy przyjaciółkę, nie zwalnia personelu medycznego z opieki nad pacjentką. Podobnie jak system rooming-in, kiedy dziecko jest cały czas z mamą, nie uprawnia lekarzy i pielęgniarki do rezygnowania ze sprawowania opieki nad noworodkiem.

Prawo do kontaktu z bliskimi osobami – warunki spotkań (godziny, miejsca) z bliskimi na oddziale są określone w regulaminie oddziału. Odwiedzający powinni pamiętać jednak, by korzystając ze swojego prawa, nie naruszać prawa innych kobiet do godności i intymności – należy zachowywać się cicho i spokojnie, gdyż kobiety po porodzie potrzebują odpoczynku w czasie rekonwalescencji.

Prawo do wglądu w dokumentację medyczną – masz prawo na swój wniosek domagać się udostępnienia tobie pełnej dokumentacji medycznej.

Znając swoje prawa, można się domagać ich respektowania. Według danych z badań przeprowadzonych przez Fundację Rodzić po Ludzku wynika, że ciężarne za najpilniejsze uważają wprowadzenie na oddziałach położniczych takich zmian, jak: likwidacja ogólnych sal porodowych, uregulowanie kwestii udzielania zgody na interwencje medyczne, bezpłatne porody rodzinne oraz edukacja samych kobiet rodzących, jak i personelu medycznego.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Prawa ciężarnej w szpitalu
Prawa ciężarnej w szpitalu

Prawa matki po narodzinach dziecka

i poglądy osób pracujących w szpitalu, który wybrałaś. Formalności po wyjściu ze szpitala Fakt urodzenia dziecka należy zgłosić we właściwym urzędzie

Prawa ciężarnej w szpitalu

Położna do porodu

do diagnostyki czy kwestii znieczulenia. Nie kieruj się stereotypami, na przykład w kwestii wieku. Dyżurująca położna W każdym szpitalu położniczym, podczas

Prawa ciężarnej w szpitalu

Położna przy porodzie

Położna przy porodzie

Podczas porodu to położna jest osobą, która ma najbliższy kontakt z rodzącą i noworodkiem. Kontroluje cały przebieg porodu, przeprowadza podstawowe badania diagnostyczne. Jest łącznikiem między przyszłą mamą a lekarzem, który wkracza do akcji zwykle...

Prawa ciężarnej w szpitalu

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?

od wykonywania pracy wskutek konieczności sprawowania osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 z powodu porodu, choroby albo pobytu w szpitalu małżonka (...) dziecko albo z decyzji inspektora sanitarnego, który zarządził izolację...

Zalety porodu naturalnego

Aktywny poród

Aktywny poród

Obecność partnera podczas porodu naturalnego ma ogromne znaczenie dla kobiety.

Łagodzenie bólu porodowego

7 sposobów na usprawnienie porodu i złagodzenie bólu

7 sposobów na usprawnienie porodu i złagodzenie bólu

się tym kobietom, które rodzą bez partnerów. Słuchanie i współpraca podczas porodu z położną, która dokładnie poinstruuje rodzącą, to połowa sukcesu (...) W ciąży bierz magnez Wiele kobiet...

Prawa kobiety rodzącej

Prawa w szpitalu

Prawa w szpitalu

Zanim pojedziesz rodzić sprawdź jakie masz prawa jako rodząca.

Nacięcie krocza

Nacięcie krocza podczas porodu

Nacięcie krocza podczas porodu Odtwórz wideo

tej części ciała podczas porodu siłami natury. Czy jednak jest to zabieg wykonywany rutynowo? Wyróżnia się cztery stopnie uszkodzenia krocza (...) Nacięcie krocza jest przeprowadzane ze względu na polepszenie komfortu...

Prawa kobiety rodzącej

Prawa i przywileje świeżo upieczonej mamy

Prawa i przywileje świeżo upieczonej mamy

tam pracująca powinna się z tobą skontaktować. Każda mama ma prawo do czterech takich wizyt podczas połogu (6 tygodni od porodu). Położna ocenia stan (...) Masz prawo do kontaktu z dzieckiem...