Dokumenty do porodu

Dokumenty do porodu są bardzo ważne podczas pakowania się do szpitala. Przyszła mama powinna pamiętać także o wynikach badań swoich i dziecka. Dobrze jest przed czasem zorientować się, jakie dokładnie dokumenty i rzeczy trzeba ze sobą wziąć do danego szpitala, aby nie pojawiły się żadne problemy. Torba do szpitala powinna być spakowana jakiś czas (kilka tygodni) przed wyznaczonym terminem porodu.

Jakie dokumenty są potrzebne do szpitala do porodu?

Kobieta w ciąży do torby do porodu powinna przede wszystkim zapakować dowód osobisty. Pozwala on na szybką identyfikację mamy, oraz - co bardzo ważne - spisanie numeru PESEL.

Polecane wideo:

Dokumenty potrzebne przy porodzie

Pamiętajmy, aby torba była w pełni spakowana już kilka tygodni przed planowanym terminem porodu. Natura bywa kapryśna i poród nie zawsze ma miejsce wtedy,...

Osoby, które posiadają książeczkę ubezpieczeniową (czyli legitymację ubezpieczeniową), powinny ją wziąć ze sobą. Ci, którzy mają inny dowód ubezpieczenia, taki jak druk RMUA czy po prostu kartę chipową, także nie powinni o nim zapomnieć. Jest to potrzebne przede wszystkim po to, aby później można było otrzymać zwolnienie lekarskie (druk ZUS-ZLA).

Z definicji, każda kobieta w ciąży jest ubezpieczona ze względu na swój stan. Musi zostać przyjęta do szpitala. Może się przydać także skierowanie do szpitala, mimo że nie jest ono obowiązkowe. Ułatwi jednak załatwienie formalności podczas przyjęcia do szpitala.

Wszystkie te dokumenty do porodu dobrze jest mieć razem, w koszulce albo teczce. Powinny być na samym wierzchu w torbie, gdyż będą potrzebne przede wszystkim na początku, czyli jeszcze przed przyjęciem na oddział położniczy.

Co jeszcze powinno znaleźć się w torbie do szpitala?

Oprócz podstawowych dokumentów, trzeba wziąć ze sobą także dokumentację medyczną ciąży, czyli przede wszystkim kartę przebiegu ciąży. Są w niej zawarte bardzo ważne informacje dotyczące przebiegu ciąży, stanu płodu i zdrowia matki. Są to oznaczenia związane z różnymi badaniami w trakcie ciąży, m.in.:

 • RR, czyli ciśnienie krwi,
 • HB, czyli stężenie hemoglobiny,
 • PTP, czyli przewidywany termin porodu.

Oznaczenia, jakie można znaleźć w karcie ciąży w stosunku do płodu, to np.:

 • HC, czyli obwód głowy płodu,
 • ASP, czyli akcja serca płodu,
 • AFI, czyli indeks płynu owodniowego.

Do karty dobrze jest dołączyć wyniki wszystkich badań przeprowadzonych w ciąży. Niezbędne będą:

 • oznaczenie grupy krwi i Rh,
 • morfologia krwi,
 • WR (odczyn Wassermanna),
 • HbsAg (obecność antygenu HBs),
 • cytologia,
 • posiew z kanału szyjki macicy,
 • USG płodu (przede wszystkim to najnowsze),
 • badanie ogólne moczu.

W przypadku planowanego cesarskiego cięcia, trzeba dodatkowo wziąć ze sobą wyniki badania na krzepliwość krwi oraz skierowanie od lekarza, który powinien uzasadnić, dlaczego cesarskie cięcie jest w przypadku danej kobiety wskazane.

Oprócz tego, warto mieć ze sobą wypisy ze szpitala, szczególnie jeśli przyszła matka przebywała w szpitalu w czasie ciąży. Inne wypisy także można wziąć ze sobą, na wypadek, gdyby były potrzebne.

Pamiętajmy, aby torba była w pełni spakowana już kilka tygodni przed planowanym terminem porodu. Natura bywa kapryśna i poród nie zawsze ma miejsce wtedy, kiedy mówią obliczenia. Warto się więc przygotować, aby później w pośpiechu niczego nie zapomnieć.

Torba do szpitala

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Torba do szpitala
Torba do szpitala

Dokumenty potrzebne przy porodzie

Dokumenty potrzebne przy porodzie

Pamiętajmy, aby torba była w pełni spakowana już kilka tygodni przed planowanym terminem porodu. Natura bywa kapryśna i poród nie zawsze ma miejsce

Poronienie

Pochówek nienarodzonego dziecka

Pochówek nienarodzonego dziecka

Niezależnie od tego, w którym tygodniu nastąpiło poronienie, masz prawo do pochowania swojego nienarodzonego dziecka. Jeśli płeć była niemożliwa do ustalenia, w dokumenty wpisze się taką, jaką wybierzesz.

Termin porodu

Wyznaczanie daty porodu

Wyznaczanie daty porodu Odtwórz wideo

Datę porodu wyznacza się na podstawie długości cyklu oraz dacie pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jest to jednak orientacyjny termin porodu (...) . Sprawdź, jak wyznaczyć go dokładnie. Jednym z tematów, który bardzo...

Poród naturalny

Porodowe niezbędniki

Porodowe niezbędniki

Niejedna ciężarna kobieta zastanawia się, jakie są potrzebne rzeczy do porodu. Co spakować do torby? O czym nie można zapomnieć? Do szpitala warto spakować się najlepiej na sześć tygodni przed planowanym terminem porodu.

Wskazania do indukcji porodu

Sposoby na przyspieszenie akcji porodowej

Sposoby na przyspieszenie akcji porodowej

Nie każda sytuacja porodowa jest wskazaniem do podania środków przyspieszających poród, takich jak np. kroplówka z oksytocyną. W przebiegu porodu naturalnego dziecko samo wyznacza tempo akcji porodowej.