Trwa ładowanie...

Pediatrzy informują: masowanie pępowiny korzystne dla wcześniaków z cesarskiego cięcia

 Aleksandra Miłosz
31.12.2018 11:24
Pediatrzy informują: masowanie pępowiny korzystne dla wcześniaków z cesarskiego cięcia
Pediatrzy informują: masowanie pępowiny korzystne dla wcześniaków z cesarskiego cięcia (Grafika / Shutterstock)

Poród przez cesarskie cięcie niesie za sobą więcej możliwych powikłań zarówno dla świeżo upieczonej mamy, jak i dziecka. Komplikacje stają się tym poważniejsze, im dziecko wcześniej przyjdzie na świat. Najnowsze badania pokazują, że masowanie pępowiny po urodzeniu wcześniaka może nieść dla niego szereg zdrowotnych korzyści, które mogą wpłynąć na jego późniejszy rozwój.

spis treści

1. Nowatorskie odkrycie

Lekarze z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka przeprowadzili badania wpływu masażu pępowiny na zdrowie wcześniaków. Eksperci uważają, że opóźnienie procesu przecięcia pępowiny i wykonywanie przez co najmniej 30 sekund jej masażu, polegającego na naciskaniu pępowiny kciukiem i palcem wskazującym w kierunku brzucha dziecka, wpływa na lepsze wypełnienie krwią naczyń krwionośnych w płucach noworodka. Według lekarzy opóźnienie to pomaga zmniejszać ryzyko krwawienia w mózgu niemowlęcia spowodowanego zbyt niskim ciśnieniem krwi w jego organizmie. Krwotok ten może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych u dziecka, w tym opóźnienia jego rozwoju, mózgowego porażenia dziecięcego, a nawet zgonu.

Jak przebiega poród
Jak przebiega poród [4 zdjęcia]

Zanim trafisz na sale porodową zostaniesz jeszcze raz zbadana przez lekarza albo położną, ocenią stan

zobacz galerię

2. Pępowina a cesarskie cięcie

Zobacz film: "Zalety i wady porodu w domu"
Masowanie pępowiny może mieć pozytywny wpływ na dzieci po cesarskim cięciu
Masowanie pępowiny może mieć pozytywny wpływ na dzieci po cesarskim cięciu

Autorzy badania uświadomili sobie jednak, że masaż pępowiny może nie przynosić takich samych korzyści u dzieci rodzonych przez cesarskie cięcie, jak u tych, które urodzone były naturalnie. Według nich środek znieczulający stosowany podczas wykonywania cesarskiego cięcia może skutecznie utrudniać przepływ krwi pępowinowej. Postanowili więc przeprowadzić badania, które miały sprawdzić, czy masaż pępowiny może poprawić krążenie u noworodka po cesarskim cięciu. Aby je wykonać, naukowcy przebadali 197 noworodków, z których 154 były urodzone przez cesarskie cięcie, a 43 metodą naturalną.

3. Prozdrowotny masaż pępowiny

Niemowlęta urodzone cesarskim cięciem zostały podzielone na 2 grupy: u 75 spośród nich wykonywany był masaż pępowiny, a u 79 przecięto pępowinę od razu po porodzie. Dzieci urodzone naturalnie zostały również podzielone na podobne grupy. Okazało się, że te po cesarskim cięciu, u których został wykonany masaż, miały większy przepływ krwi w żyle prowadzącej krew z mózgu do serca i wyższe ciśnienie krwi z prawej komory serca w porównaniu z tymi, u których pępowina została od razu przecięta. Różnice w krążeniu u dzieci rodzonych naturalnie nie były tak spektakularne.

Według naukowców wyniki tych badań są bardzo obiecujące, jednak żeby w 100% potwierdzić dobroczynny wpływ masażu pępowiny, potrzeba wykonania badań na większą skalę, z uwzględnieniem różnych przypadków.

Źródło: medicalnewstoday.com

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze