Trwa ładowanie...

Co to jest pępowina?

Co to jest pępowina? Pępowina jest połączeniem między kobietą a jej dzieckiem. To „przewód”, wewnątrz którego przebiega odżywianie dziecka i dostarczanie mu tlenu oraz usuwanie produktów przemiany materii. Pępowina jest odcinana po porodzie, a jej podwiązana resztka na brzuszku dziecka tworzy pępek. W życiu płodowym pępowina jest dziecku niezbędna do życia, ale także może stanowić zagrożenie.

Zobacz film: "Dlaczego warto rodzić siłami natury?"

spis treści

1. Jak zbudowana jest pępowina?

Pępowina to długi sznur, który w ostatnim etapie ciąży może mierzyć około 60 cm. Jej szerokość to około dwóch centymetrów. Pojawia się dopiero około piątego tygodnia rozwoju płodu. Łączy on matkę z dzieckiem, ale nie bezpośrednio. Po drodze wszystkie substancje przechodzą przez łożysko, co pozwala na zapobiegnięcie mieszaniu się krwi matki i dziecka. Jeden koniec pępowiny jest więc połączony z łożyskiem, a drugi z brzuchem płodu. Żyła pępowinowa dochodzi do wątroby dziecka, gdzie dzieli się na dwie. Jedna z nich łączy się z żyłą transportującą krew do wątroby, a druga dochodzi do żyły, która prowadzi krew do serca.

Przewód pępowinowy zawiera dwie tętnice i jedną żyłę. Przez żyłę transportowane są do dziecka substancje odżywcze i tlen, znajdujące się we krwi matki. Dwie tętnice zabierają zbędne produkty przemiany materii. Około dwudziestego tygodnia rozwoju płodu, przepływ krwi w pępowinie to około 35 ml na minutę. Około czterdziestego tygodnia ilość transportowanej krwi wynosi aż 240 ml. Dość rzadko zdarza się, że pępowina zawiera tylko jedną żyłę i jedną tętnicę. Może się to wiązać z nieprawidłowościami rozwojowymi płodu, ale nie musi.

Żyła oraz tętnice są otoczone tzw. galaretą Whartona, składającą się głównie z galaretowatej tkanki łącznej, która zawiera mukopolisacharydy, fibroblasty i makrofagi. Sznur pępowinowy jest dzięki niej sprężysty i niemal niemożliwy do zaciśnięcia (ale, niestety, kolizja pępowinowa zdarza się i może prowadzić do niedotlenienia płodu).

Wewnątrz pępowiny znajduje się także krew pępowinowa. Zawiera ona komórki macierzyste, które można hodować i pobudzać do różnicowania w inne komórki. Są one wykorzystywane do terapii np. białaczki. Pobieranie krwi pępowinowej musi odbyć się od razu po porodzie, ale trzeba to wcześniej zgłosić lekarzowi, który prowadzi ciążę i będzie odbierał poród. Przechowywanie krwi pępowinowej może trwać nawet lata.

2. Jakie są zagrożenia związane z pępowiną?

Pępowina zwykle ma długość około 60 cm pod koniec ciąży. Zbyt długa może zagrażać dziecku w ten sposób, że owinie się wokół jego ciała lub szyi. Może w ten sposób poważnie utrudnić przebieg porodu. Pępowina wokół szyi może nawet doprowadzić do niedotlenienia okołoporodowego. Jednak samo owinięcie wokół szyi nie oznacza, że dziecku się coś stanie. Lekarz kontroluje wtedy stan dziecka i szybko reaguje, kiedy widzi, że jest taka konieczność. Bardzo wiele dzieci rodzi się w pępowiną na szyi.

Krótka pępowina może doprowadzić z kolei do innego powikłania, a mianowicie do przedwczesnego odklejenia łożyska. Dziecko, poruszając się, naciąga pępowinę, która łączy się z łożyskiem, co je osłabia. Dużo rzadziej dochodzi do wypadnięcia pępowiny. Oznacza to, że w drogach rodnych podczas porodu pępowina pojawia się przed dzieckiem. Jest to groźne powikłanie i wymaga cesarskiego cięcia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.