Trwa ładowanie...

Pieluchy wielorazowego użytku. Warte swojej ceny? Zdania matek są podzielone

Pieluchy wielorazowego użytku
Pieluchy wielorazowego użytku (123rf)

Coraz więcej mam decyduje się na zakup pieluch wielorazowych ze względu na naturalne tkaniny, z jakich są wykonane oraz ich biodegradowalność. Pojawiają się jednak obawy o higienę oraz skuteczność tego rodzaju pieluch. Czy aby na pewno warto w nie inwestować?

spis treści

1. Pieluchy wielorazowego użytku - dobry zamiennik dla pampersów?

Zdania matek na temat używania wielorazowych pieluch są podzielone. Na wielu forach można znaleźć sprzeczne opinie - od entuzjastycznych po nieprzychylne.

Dla części matek okres tzw. pieluchowania dziecka już sam w sobie jest bardzo trudny, dlatego nie wyobrażają sobie dodatkowego wysiłku związanego z praniem, odkażaniem czy właściwym przechowywaniem pieluch wielorazowych. Matkom nie podoba się także to, że pieluchy wielorazowe częściej przemakają.

Zobacz film: "Znaki, że dziecko się przegrzewa"

Inne zaś doceniają fakt, że wielorazówki nie zawierają tworzyw sztucznych, klejów czy absorbentów. Dzięki temu są przewiewne, więc skóra niemowlaka oddycha i jest mniej narażona na podrażnienia. Co więcej, są też przyjazne środowisku - w większości produkowane są z naturalnych materiałów i ulegają biodegradacji.

Pieluchy mogą także służyć kolejnym pokoleniom przez wiele lat. Z zapewnień polskich producentów wynika, że dbają oni, aby materiały, z których wykonywane są pieluchy, pochodziły ze sprawdzonego źródła. Chcą mieć pewność, że podczas produkcji nie dochodzi do wyzysku ludzi i zwierząt.

Czy pieluchy wielorazowe zastąpią pampersy?
Czy pieluchy wielorazowe zastąpią pampersy? (123 rf)

2. Z jakich materiałów wykonywane są pieluchy wielorazowe?

Natalia Myśliwiec, certyfikowana doradczyni wielopieluchowania, w rozmowie z WP Parenting opowiedziała o tkaninach, z jakich wykonywane są pieluchy wielorazowego użytku.

- Pielucha wielorazowa składa się z dwóch części: warstwy otulającej zatrzymującej wilgoć i wkładu chłonnego. Warstwa zewnętrzna uszyta jest z wełny lub materiału PUL - to "oddychająca" i paroprzepuszczalna syntetyczna dzianina poliestrowa. Warstwa chłonna może być uszyta z bawełny, bambusa, lnu, konopii lub materiałów syntetycznyh. Dzieci pieluchowane wielorazowo znacznie rzadziej mają odparzenia - mówi ekspertka.

Lekarze polecają pieluchowanie wielorazowe przy odpieluszkowym zapaleniu skóry.

- Dla dzieci z wrażliwą skórą polecane są wkłady z materiałów naturalnych, które są najbardziej przewiewne. Najmniej polecane są wkłady z mikrofibry, która jest materiałem syntetycznym i szybko pochłania wilgoć, ale oddaje ją pod naciskiem - wytłumaczyła.

Magdalena Franczak, autorka bloga zielonaferajna.pl, mama i entuzjastka ekologicznych rozwiązań, w rozmowie z WP Parenting przyznała, że to właśnie dzięki naturalnym tworzywom, z których wykonuje się wielorazówki oraz ich właściwościom zdecydowała się na wypróbowanie pieluch wielorazowych.

Pieluchy wielorazowe są tańsze
Pieluchy wielorazowe są tańsze

- Używam zarówno pieluch jedno-, jak i wielorazowych. Ale za każdym razem, kiedy widziałam zaczerwienioną skórę u mojego syna - stosowałam przez następne kilka, kilkanaście godzin tylko pieluchy wielorazowe z wkładami lnianymi lub z konopii i za każdym razem to pomogło uniknąć odparzenia. Pieluchy jednorazowe sprawdzają się lepiej w nocy (kiedy zależy nam na tym, aby dziecko nie odczuwało wilgoci) i w podróży - wyjaśniła.

Blogerka twierdzi też, że przyczyną odparzeń, alergii czy infekcji dróg moczowych u dzieci w wielu przypadkach są pieluchy jednorazowe, których skład pozostawia wiele do życzenia.

- Sam skład może budzić poważne wątpliwości: polietylen (pochodna ropy naftowej), substancje chemiczne znajdujące się wewnątrz mające na celu zamianę wilgoci w żel, wybielacz, substancje zapachowe. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że pupa naszego dziecka przez niemal 24h na dobę jest szczelnie zamknięta w takim środowisku, to przestają dziwić informacje o alergiach, infekcjach układu moczowego, a nawet poważniejszych problemach. Ten aspekt zdrowotny uważam za jedną z największych zalet pieluch wielorazowych - stwierdziła.

3. Które pieluchy są tańsze?

Jednorazowy koszt pieluch wielorazowych jest wyższy niż tych tradycyjnych, co może zniechęcać wiele kobiet do zakupu. Niemniej jednak, porównując koszta w sali roku, w ostatecznym rozrachunku okazuje się, że to pieluchy jednorazowe są droższe.

Cena jednorazówek w przeliczeniu na sztukę wynosi od 60 groszy do 1,10 zł. Pielucha wielokrotnego użytku to koszt 30 - 70 zł w zależności od materiału i firmy. Choć różnica w cenie jet spora, to trzeba sobie odpowiedzieć na zasadnicze pytanie: ile pieluszek potrzebujemy? W ciągu dwóch pierwszych lat życia dziecka zużywa się ok. 6 tys. jednorazowych pieluch. Tych wielokrotnego użytku potrzebujemy ok. 25.

- Co jakiś czas przeprowadzane są analizy i z najnowszych danych wynika, że porównując najtańsze pieluszki jednorazowe i najdroższą formę pieluchowania wielorazowego już przy pieluchowaniu jednego dziecka jest to dla nas oszczędność w skali całego okresu pieluchowania. Im większa liczba pieluchowanych przez nas dzieci, tym skala oszczędności jest większa. Może ona sięgać nawet kilku tysięcy złotych - powiedziała Myśliwiec.

4. Wypożyczalnie pieluch - czy to higieniczne?

Zaznacza też, że korzystanie z pomocy certyfikowanego doradcy pieluchowania pozwala oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze, a przy komponowaniu odpowiedniej wyprawki dla dziecka pomogą wypożyczalnie pieluch wielorazowych, które są w Polsce coraz bardziej popularne. Dzieli się je na te działające bezpłatnie z ramienia Pieluchoteki oraz prywatne, w których płaci się za każdą dobę wypożyczenia.

Pieluchoteka to wypożyczalnia pieluch, gdzie matki mogą wypożyczyć pieluchy dla swojego dziecka lub kupić używane. Natalia Myśliwiec zapewnia, że pilnuje się tu odpowiednich technik prania i pielęgnacji pieluch - są czyste i można je stosować bez obaw o higienę. Podczas prania odkaża się je specjalnym proszkiem i pierze w temperaturze od 40 do 60 stopni. Do pielęgnacji używa się tych samych substancji, którymi prana jest np. pościel w szpitalach.

Pampersy czy pieluchy wielorazowe?

Pampersy czy pieluchy wielorazowe?

Jak właściwie należy pielęgnować pieluchy wielorazowe w domu? Zaleca się pranie ich nie rzadziej niż co 3 dni, w proszku do tkanin białych. Myśliwiec podkreśla, że temperatura prania zależy od tego, czy do prania dodaje się odkażacz do prania, jeżeli tak, to wystarczy prać w temperaturze 40 stopni, jeżeli nie - nastawić pralkę na 60 stopni.

- Jeżeli nie mamy pewności, że nasza pralka dogrzewa wodę do 60 stopni przez 20 minut, to polecam pranie z odkażaczem w 60 stopniach - wytłumaczyła.

Paulina Górska, ekoblogerka działająca w mediach społecznościowych pod nazwą @eko.paulinagorska, także podzieliła się swoimi doświadczeniami z wielopieluchowaniem:

- Moje doświadczenia są jak na razie krótkie, bo wielopieluchuję dosłownie tydzień. Zalety? Brak odpadów i wypełnionego codziennie kosza na pieluszki i w związku z tym poczucie, że robię coś dobrego dla środowiska. Poczucie, że moje dziecko ma naturalny materiał na ciele, a nie materiał, który częściowo jest sztuczny. Fajne wzory pieluszek. Łatwość w utrzymaniu - ale ja akurat mam suszarkę bębnową, więc suszenie ich po praniu trwa krótko - wylicza zalety.

- Minusy? Jak na razie nie widzę wielkich. Pieluszki, z których korzystam, należy wyprać kilka razy, żeby nabrały lepszej chłonności, więc kilka razy się zdarzyło, że lekko przeciekły - powiedziała.

5. Dlaczego wielorazowe pieluchy częściej przemakają?

Natalia Myśliwiec odniosła się do tego pytania, twierdząc, że przyczyn przemakania pieluch może być wiele - pieluchy mogą być zatłuszczone dlatego, że wyprano je w płynie do płukania, którego nie wolno używać do prania pieluch, wpływ ma także źle dobrany rozmiar czy niepoprawne zapięcie.

Częstym powodem przecieków jest też mało chłonny wkład - należy go wówczas zwiększyć chłonnym boosterem, czyli dodatkowym, mniejszym wkładem, który jest cienki i nie pogrubia pieluchy. Jest zazwyczaj szyty z bambusa, konopii i evolonu. Statystycznie zakłada się, że takie pieluchy powinno się zmieniać co 2-3 godziny.

6. Kiedy pieluchy wielorazowe mogą szkodzić dzieciom?

Rozwój motoryczny zaburzyć może pielucha, która jest źle dobrana do wagi dziecka - nie może być za duża, aby nie unosiła miednicy zbyt wysoko ponad podłoże i nie może ograniczać ruchów dziecka, szczególnie noworodka, który większość czasu spędza na plecach.

- Jeżeli mamy wątpliwości, czy jest odpowiednio dobrana, polecam rodzicom obserwację dziecka, które ma całkowicie zdjętą pieluszkę, wtedy jesteśmy w stanie porównać motorykę w pieluszce i bez. Dzieci z problemami z napięciem mięśniowym powinny być pieluchowane wielorazowo za zgodą fizjoterapeuty lub lekarza - tłumaczy Natalia Myśliwiec.

7. Pieluchy wielorazowe a ekologia

Pieluchy wielorazowe niewątpliwie przyczyniają się do ochrony środowiska w odróżnieniu od tradycyjnych pampersów. Jak zaznaczyła Myśliwiec, jedno dziecko w przeciągu całego okresu pieluchowania wyprodukuje około 1,5 tony odpadów. Jest to około 6 tys. pieluch, do których produkcji zużyto mniej więcej 5 dorosłych drzew i 100 litrów ropy naftowej. Co więcej, większość pieluch jednorazowych była i jest testowana na zwierzętach.

Magdalena Franczak zaś przypomina, że pampersy są odpadem, którego nie można poddać recyklingowi. W "optymistycznym" scenariuszu trafią one do spalarni śmieci, a w pesymistycznym będą rozkładały się na wysypisku śmieci przez setki lat.

Pieluchy wielorazowe w przewadze produkowane są z naturalnych materiałów i ulegają biodegradacji. Dzięki temu, że są wielokrotnego użytku, mogą być dziedziczone przez młodsze rodzeństwo, a później służyć jeszcze kolejnym dzieciom.

Pielucha wielorazowa - niezależnie z jakiegokolwiek materiału jest wykonana - zawsze będzie bardziej ekologicznym wyborem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze