Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dagmara Zagrodny

Jak wybrac pieluszkę dla dziecka?

Avatar placeholder
30.10.2017 11:15
pampers
pampers (123rf)

Pieluchy to podstawowy asortyment niemowlęcia, a przewijanie to najczęstsza czynność wykonywana przez młodych rodziców. Ponieważ pieluchy to nie tylko chronią ubranko dziecka przed zabrudzeniem, ale przede wszystkim są ważnym elementem dbałości o właściwą higienę malucha, ich wybór nie powinien być przypadkowy. Czym kierować się przy wyborze odpowiednich pieluch i na co szczególnie zwracać uwagę?

1. Mnogość rodzajów

W każdym sklepie półki niemal uginają się pod ciężarem paczek z pieluchami. Mnogość kolorów, nazw i rozmiarów może przyprawić o ból głowy niejedną mamę i niejednego tatę, którzy dopiero wkraczają w sferę rodzicielstwa. Najgorszym doradcą jest tutaj spontaniczność.

Nagła promocja cenowa, lub wielka zachęcająca reklama, nie powinny być wyznacznikiem zakupu, choć na pewno mogą pomóc w wyborze. Zanim zatem wybierzemy się do sklepu po nową paczkę pieluch, zastanówmy się czego od nich oczekujemy. Ustalenie priorytetów, pomoże nam podjąć świadomą i dobroczynną w skutkach decyzję.

Podstawowy podział pieluszek to podział na pieluchy wielorazowego użytku (tetrowe, bawełniane, bambusowe, frotte) i jednorazowe – dużo bardziej popularne. Nie ma tu zaskoczenia, większość z nas ceni sobie bowiem wygodę i oszczędność czasu. Używanie pieluch jednorazowych jest proste i wygodne.

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

Wprawionym rodzicom przewijanie z użyciem pieluchy jednorazowego użytku zajmuje maksymalnie 2-3 minuty, co przekłada się w sumie na ok. 30 minut wykonywania tej czynności w ciągu całej doby. Przy pieluchach wielorazowych, zarówno czas przewijania jak i nakład pracy jest większy. Oprócz czasu poświęconego na samo przewijanie, trzeba doliczyć jeszcze czas poświęcony na pranie, suszenie czy prasowanie.

2. Dobra, czyli jaka?

Dobra pieluszka to taka, która dobrze spełnia swoją rolę, jest chłonna, nie powoduje otarć i odparzeń, pupa dziecka może w niej oddychać. Dobra pieluszka powinna być wygodna i dla dziecka, i dla rodzica. Żeby pieluchę jednorazową uznać za dobry wybór pod względem rodzicielskiej wygody, należy zwrócić uwagę na sposób jej zapinania.

Najlepszym zapięciem są rzepy, które umożliwiają dopasowanie pieluszki do objętości dziecięcego brzuszka i mocno trzymają się materiału. Rzepy można wielokrotnie odklejać i przyklejać, bez utraty przyczepności, co jest niezwykle istotne np. przy sprawdzaniu zawartości pieluchy.

Mniej przyjaznym sposobem zapięcia są paski klejące, od których czasem trzeba dodatkowo odkleić warstwę papierową. To wydłuża i utrudnia proces przewijania, a ponadto czyni pieluchę mniej wytrzymałą. Warstwa klejąca po odklejeniu i ponownym naklejeniu, nie trzyma już tak mocno, jak za pierwszym razem.

Wygoda to także sposób zapakowania pieluszek. Spłaszczone jednorazówki są pod tym względem niezwykle ekonomiczne. Po pierwsze, nie zajmują dużo miejsca w domu, po drugie, świetnie sprawdzają się w podróży i na spacerach. Złożoną pieluchę jednorazową można wsunąć do kieszonki przy wózku, albo wrzucić do damskiej torebki.

W tym kontekście używanie pieluch wielorazowego użytku jest dużo trudniejsze. Na ich przenoszenie potrzeba więcej miejsca, a zużytej pieluchy nie można wyrzucić do kosza.

3. Troska o niemowlęcą pupę

Podstawą dobrej pieluchy jest materiał, który nie uczula i nie powoduje podrażnień, a przy tym jest bardzo chłonny i przewiewny. Trudno pogodzić te cechy, dlatego nie wszystkie pieluchy jednorazowe obecne na rynku spełniają swoją rolę.

Wysokiej jakości pieluchy posiadają potwierdzenie swojej niezawodności w postaci odpowiednich atestów. W Polsce, najbardziej wiarygodną i cenioną opinią, jest opinia Instytutu Matki i Dziecka. Jeśli na opakowaniu widzimy odpowiedni symbol, jest to znaczący argument przekonujący do zakupu. Możemy być niemal pewni, że materiał, z którego wykonano pieluchy z atestem nie zaszkodzi małemu dziecku i właściwie zabezpieczy jego skórę przed podrażnieniami.

Za ochronę skóry odpowiada również chłonność pieluch. Wysoce chłonne pieluchy sprawiają, że ich zawartość szybko ulega absorpcji, co znaczy, że mocz i częściowo kał są szybko izolowane od skóry dziecka, nie narażając jej na szkodliwe działanie.

Dodatkowa przewiewność pieluchy sprawia, że do delikatnej skóry dziecka dochodzi powietrze, a to zabezpiecza ją przed ewentualnymi odparzeniami. Dobrze jest też, gdy pielucha jest wzbogacona w substancje nawilżające i kojące np. ekstrakt z aloesu, który działa dobroczynnie na pupę malucha, wzmacniając jej ochronę przed szkodliwymi czynnikami.

Oprócz zapewnień producentów pieluch, ważne są także nasze subiektywne odczucia, przed zakupem należy pieluszkę przetestować. Podstawą jest sprawdzian na dotyk. Materiał, z którego wykonana jest pielucha, powinien być miękki i przyjemny w dotyku. Powinien również sprawiać wrażenie takiego, który nie będzie krępował ruchów dziecka; musi być elastyczny - da się łatwo wywinąć, gdy będziemy chcieli odchylić pieluszkę od ciała dziecka.

Rozciągliwość pieluszki w pasie i wokół nóżek to gwarancja, że zawartość pieluszki nie będzie wypływać. Cieniutkie i miękkie falbanki wokół otworów na nóżki, nie tylko zabezpieczą przed wyciekaniem, ale nie będą podrażniać malucha.

Równie delikatne powinno być pozostałe wykończenie pieluszki. Brak ostrych krawędzi, zadziorów i sztywnych elementów, z pewnością podniesie komfort użytkowania. Delikatny zapach potwierdzi, że do pieluch nie dodano niepotrzebnych środków chemicznych, szkodliwych dla skóry dziecka.

Gwarancją wygody malucha jest również dobór odpowiedniego rozmiaru. Dobrze dobrana pieluszka nie pozostawia śladów na skórze, ani nie zsuwa się z pupy. Należy zatem uważnie czytać zalecenia wagowe producenta i nie kupować dużej ilości pieluch w jednym rozmiarze. Robienie zapasów nie ma sensu, gdyż dziecko w pierwszych miesiącach życia, bardzo szybko rośnie.

4. Troska o budżet

Ostatnim ważnym czynnikiem, który może nam pomóc w dokonaniu właściwego wyboru, jest czynnik ekonomiczny. Mnogość akcesoriów, jakie musimy zapewnić dziecku sprawia, że szukamy oszczędności. Przy malutkim dziecku zużywamy nawet do 10 pieluch na dobę, co w przypadku pieluch jednorazowych, generuje dość wysoki koszt miesięczny, który możemy próbować zmniejszyć.

W tym celu możemy zacząć korzystać z pieluch wielorazowego użytku, które choć tańsze w ogólnym rozrachunku, to jednak zabierają nam znaczną ilość czasu i pracy. Innym wyjściem – z ekonomicznego punktu widzenia bardzo korzystnym – jest kupowanie pieluch tańszych i mniej popularnych np. w dyskoncie.

Rezygnacja z popularnej na świecie marki, na rzecz produktu mniej rozreklamowanego, ale za to nie ustępującego jakością, może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. W ten sposób możemy zaoszczędzić nawet 100-200 złotych miesięcznie.

Sposobem na oszczędzanie może być też polowanie na okazję. Sklepy często informują o promocjach na dany produkt z wyprzedzeniem, kupując pieluchy w ofercie promocyjnej, możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent ich wartości.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze