Trwa ładowanie...

Mocz u noworodka

Avatar placeholder
08.10.2020 18:51
Mocz u noworodka
Mocz u noworodka

Wielu przyszłych rodziców zastanawia się, jak często będą musieli zmieniać swojemu dziecku pieluchy. Odpowiedź na to pytanie nie jest, wbrew pozorom, prosta. Częstotliwość oddawania moczu przez noworodka jest bowiem w dużej mierze sprawą indywidualną. Jeśli dziecko jest karmione piersią, w ciągu kilku pierwszych dni życia otrzymuje niewielką ilość mleka, dlatego rzadziej moczy pieluchy. Po kilku dniach ilość mleka w piersiach zwiększa się, co oznacza zwiększoną produkcję moczu. Warto obserwować mocz dziecka – prawidłowa jego ilość jest znakiem, że noworodek spożywa wystarczająco dużo mleka.

spis treści

1. Ile moczu powinien wydalać noworodek?

W ciągu pierwszych 12-24 godzin życia dziecko powinno po raz pierwszy oddać mocz. Przez kilka pierwszych dni noworodki karmione piersią moczą co najmniej dwie pieluchy dziennie, ale od szóstego dnia dziecko powinno zmoczyć 6-8 pieluch każdego dnia. Oczywiście może się zdarzyć, że noworodek będzie oddawał mocz nawet częściej. Pęcherz moczowy noworodka jest bowiem bardzo mały i mieści się w nim około łyżka stołowa uryny. Z tego powodu dziecko może opróżniać go znacznie częściej niż starsze dzieci lub osoby dorosłe. Niektóre noworodki oddają mocz nawet 20 razy dziennie. Jeśli dziecko śpi, nie ma potrzeby budzić go, by zmienić pieluchę. Wystarczy przewinąć dziecko przed i po każdym karmieniu, co około 2-3 godziny.

Określenie, czy dziecko oddaje wystarczająco dużo moczu nie zawsze jest łatwe. Jednorazowe pieluchy są bardzo chłonne, dlatego ustalenie ilości oddanej uryny może być trudne. Jeśli chcesz sprawdzić, ile moczu wydala twój noworodek, wlej dwie łyżki stołowe do czystej, suchej pieluchy. Pozwoli ci to przekonać się, jak wygląda prawdziwie mokra pielucha. Przydatne jest również korzystanie z pieluch tetrowych – ocena ich wilgotności jest znacznie prostsza niż w przypadku pieluch jednorazowych.

2. Kolor moczu u noworodków

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

W ciągu kilku pierwszych dni mocz dziecka jest bardzo zagęszczony i może zawierać kryształki kwasu moczowego. Mogą one powodować różowe, czerwone lub pomarańczowe zabarwienie moczu noworodka. Niedoświadczeni rodzice mogą potraktować to jako sygnał alarmowy, ale specjaliści uspokajają, że jest to całkowicie normalny objaw. Około piątego lub szóstego dnia życia dziecka, gdy zacznie ono otrzymywać większe ilości mleka, mocz nie będzie już zagęszczony. Od tego momentu powinien być bezbarwny lub jasnożółty. Uryna powinna być bezzapachowa.

Zagęszczony mocz ma bardzo ciemny żółty kolor. Po kilku dniach życia dziecka może zdarzyć się, że uryna przybierze ciemny odcień, ale tylko sporadycznie. Jeśli mocz noworodka ma stale ciemnożółty kolor, należy skontaktować się z lekarzem.

Wskazania do wizyty u lekarza są następujące:

  • różowe, czerwone lub brązowe zabarwienie moczu po czwartym dniu życia dziecka,
  • zmoczenie mniej niż sześciu pieluch w pierwszych 24 godzinach życia,
  • wydalanie małej ilości bardzo ciemnej, żółtej uryny po czwartym dniu życia.
  • Są to oznaki, że noworodek nie otrzymuje wystarczająco dużej ilości mleka. W takiej sytuacji lekarz powinien zbadać dziecko i omówić z jego mamą techniki karmienia piersią.

Noworodki płci żeńskiej mogą w ciągu kilku pierwszych dni życia mieć zabarwioną krwią wydzielinę z pochwy. Ta pseudomenstruacja jest wynikiem zmian hormonalnych w ciele dziecka i nie stanowi powodu do zmartwień. Z kolei chłopcy mogą lekko krwawić, jeśli zostali poddani obrzezaniu. Krwawienie z narządów płciowych u noworodka, które nie ma związku z pseudomenstruacją lub obrzezaniem powinno być dla rodziców sygnałem alarmowym. Konsultacja z lekarzem jest konieczna.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze