Trwa ładowanie...

Pieluszki wielorazowe - czy warto?

Artykuł sponsorowany Bambiboo

Na początku lat 90. XX wieku, na polskim rynku po raz pierwszy na masową skalę pojawiły się pieluchy jednorazowe. Wydawało się wówczas, że to rozwiązanie bez żadnych wad, a używane przez dziesięciolecia pieluchy wielorazowe szybko odejdą w zapomnienie. Jednak dziś, blisko 30 lat później, ta kwestia nie jest już tak oczywista. Co więcej – wielorazowe pieluchy wracają do łask. Co skłania rodziców do wybrania wielorazówek, a nie pozornie wygodnych, jednorazówek? Powodów jest kilka! Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy warto obecnie stosować pieluszki wielorazowe

1. Wielorazowe pieluchy są zdecydowanie tańsze!

Pierwszą i niezaprzeczalnie najważniejszą zaletą pieluszek wielorazowych jest cena. I nie chodzi jedynie o koszt zakupu, ale również koszt eksploatacji czy konieczność wykorzystania specjalnych środków do pielęgnacji skóry dziecka. Te są wielokrotnie wyższe w przypadku jednorazówek niż pieluch wielorazowych. W internecie bez trudu można znaleźć wyliczenia na ten temat. Wychodzi z nich, że nawet biorąc pod uwagę konieczność prania i używania do tego proszku, wielorazówki opłacają się zdecydowanie bardziej.

W skali dwóch lat, a tyle mniej więcej czasu maluchy regularnie korzystają z pieluch, może być to nawet kilka tysięcy złotych. Rzecz jasna kwota ta rozłożona jest w czasie, więc duże wydatki na jednorazówki nie są aż tak bardzo odczuwalne dla portfela. Jednak wszyscy rodzice, którzy pieczołowicie planują wydatki i dbają o odpowiednie zbilansowanie domowego budżetu, powinni postawić przede wszystkim na pieluszki wielorazowe.

2. Pieluszki wielorazowe – ekologiczne i bezpieczne

Bardzo ważnym argumentem przemawiającym za wyborem pieluszek wielorazowych jest również ekologia. Szacuje się, że przeciętne dziecko w ciągu pierwszych dwóch lat swojego życia wytwarza dwie tony odpadów z samych pieluch jednorazowych. Ta liczba nie robi jeszcze takiego wrażenia, ale sumując liczbę wszystkich dzieci, stanie się wręcz przytłaczająca. Badania przeprowadzone w USA mówią o tym, że każdego roku do śmieci trafia 20 miliardów zużytych pieluch. Każda z nich rozkłada się nawet 500 lat. To wielkie obciążenie dla ekosystemu.

Zwłaszcza biorąc pod uwagę, z czego produkowane są typowe jednorazówki – przede wszystkim z różnego rodzaju tworzyw sztucznych, do których produkcji wykorzystuje się między innymi pochodne ropy naftowej. Na rynku są ekologiczne pieluchy jednorazowe, które wykonane są z naturalnych surowców, ale ich cena jest wielokrotnie wyższa niż najdroższych nawet jednorazowych wykonanych typową metodą.

Pieluchy wielorazowe wykonane są z naturalnych lub syntetycznych włókien, które są neutralne dla skóry, a chłonne wkłady po zabrudzeniu można po prostu wyprać. Nie wytwarza się w ten sposób kolejnych kilogramów śmieci, ani nie zużywa cennych zasobów na produkcję nowych. Jednym zdaniem – pieluszki wielorazowe to ekologiczny i bezpieczny dla dziecka wybór.

3. Czy warto całkowicie przejść na pieluchy wielorazowe?

Pieluchy wielorazowe ponownie zdobywają uznanie. Bez trudu można znaleźć oferty zakupu w internecie, na przykład pod tym linkiem: https://bambiboo.eu/12-pieluszki-wielorazowe. Warto choć częściowo przejść na wielorazowe pieluszki. Sprawdzą się one idealnie w domu, gdzie nie jest uciążliwe ani ich przechowywanie, ani pranie.

Jednorazówki z kolei najlepiej zostawić na mniej sprzyjające okoliczności – na przykład wyjazd, wycieczkę lub dłuższe wyjście z domu. Dzięki temu będzie zużywało się ich zdecydowanie mniej!

Artykuł sponsorowany Bambiboo
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.