Przejdź na WP

Opieka na dziecko – na czym polega, komu się należy

W roku bieżącym nie zmieniają się zasady dotyczące korzystania ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem do 14 roku życia. Zatem jak prawnie wygląda kwestii dni wolnych na zdrowe dziecko? Każdy pracownik ma prawo wyboru, czyli opieka na dziecko to mogą być 2 dni lub 16 godzin tego rodzaju zwolnienia.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

spis treści

1. Opieka na dziecko – na czym polega

Czym jest opieka na dziecko? Rodzic posiadający dziecko ma prawo do 2 dni zwolnienia na zdrowe dziecko do wykorzystania w ciągu całego roku oczywiście z zachowaniem prawa do pensji. Opieka na dziecko przysługuje na dziecko, które nie ukończyło jeszcze 14 roku życia. Opieka na dziecko według Kodeksu pracy przysługuje w podanym wymiarze niezależnie od liczby dzieci. Dlatego dwa dni czy 16 godzin przysługuje rodzicom lub opiekunom posiadającym jedno, dwoje czy większą liczbę potomstwa.

Opieka na dziecko może być w wymiarze godzinowym lub dziennym
Opieka na dziecko może być w wymiarze godzinowym lub dziennym

Opieka na dziecko nie jest także zależna od wymiaru czasu pracy osoby zatrudnionej.Opieka na dziecko jest wyliczana na takich zasadach jak urlop wypoczynkowy. Jednak należy pamiętać, że niewykorzystana opieka na dziecko w jednym roku kalendarzowym nie przechodzi na kolejny rok, a wygasa wraz z końcem danego roku.

To też warto wiedzieć

2. Opieka na dziecko – komu się należy

Komu przysługuje opieka na dziecko? Tego typu zwolnienie przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dziecka, które nie ukończyło jeszcze 14 roku życia. Opieka na dziecko przysługuje każdej zatrudnionej osobie posiadającej dzieci od momentu rozpoczęcia pracy. Nie ma żadnego znaczenia, w którym miesiącu pracownik zaczął pracę, nie też znaczenia czy jest to umowa na stałe czy umowa na czas określony. Bardzo ważna jest tez informacja, że wniosek o opiekę nad dzieckiem nie może być przez pracodawcę odrzucony.

Korzystne zmiany dla rodziców od stycznia 2016
Korzystne zmiany dla rodziców od stycznia 2016 [7 zdjęć]

Ważne zmiany dla rodziców od stycznia 2016 roku. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wprowadza nowe...

zobacz galerię

Ważna informacja to, że opieka na dziecko przysługuje tylko jednemu zatrudnionemu rodzicowi czy opiekunowi (art. 189 Kodeksu pracy). Jednak istnieje też możliwość podziału i każdy z rodziców czy opiekunów może wykorzystać po jednym dniu lub proporcjonalnie po 8 godzin. Wymagane jest oświadczenie pracownika na temat sposobu wykorzystania opieki na dziecko, ale nie oznacza to, że w późniejszym czasie nie będzie mógł wykorzystać godzinowego rozliczenia jeśli na początku deklarował zwolnienie dzienne. Nie ma również konkretnego terminu, do kiedy ma zostać podjęta decyzja o formie, w jakiej będzie wykorzystana opieka na dziecko.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.