Trwa ładowanie...

Prawa rodzicielskie. Na czym polega ograniczenie lub pozbawienie praw rodzicielskich?

 Ewa Rosiecka
Ewa Rosiecka 25.08.2023 00:06
Kwestia praw rodzicielskich zwykle rozstrzygana jest w sądzie rodzinnym
Kwestia praw rodzicielskich zwykle rozstrzygana jest w sądzie rodzinnym (Adobe Stock)

Prawa rodzicielskie to prawa oraz obowiązki rodziców względem ich dziecka. Obowiązują do momentu, gdy dziecko stanie się pełnoletnie, lub do czasu, gdy ustaną wcześniej, np. w wyniku odebrania ich. Czym są prawa rodzicielskie? Czym jest ograniczenie praw rodzicielskich? Czy można się zrzec władzy rodzicielskiej? Sprawdź!

spis treści

1. Czym są prawa rodzicielskie?

Prawa rodzicielskie (władza rodzicielska) to zbiór praw i obowiązków przysługujących rodzicom w związku z opieką, wychowaniem i ochroną ich dzieci.

Prawa rodzicielskie obejmują zarówno prawa do podejmowania decyzji dotyczących dziecka, jak i obowiązki zapewnienia mu opieki, bezpieczeństwa i wsparcia. Władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak wymaga tego dobro dziecka oraz interes społeczny.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Kwestie związane z władzą rodziców oraz z zasadami ograniczenia lub pozbawienia praw rodzicielskich reguluje w Polsce art. 95 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

2. Jakie są prawa rodziców?

Prawa rodzicielskie przewidują uprawnienia, które pozwalają rodzicom na aktywne uczestnictwo w życiu swoich dzieci oraz na podejmowanie kluczowych decyzji. Najważniejsze prawa rodzicielskie:

  • prawo do opieki i wychowania zgodnie własnymi wartościami, przekonaniami i kulturą;
  • prawo do podejmowania decyzji dotyczących edukacji, opieki zdrowotnej, religii i innych istotnych aspektów życia dziecka;
  • prawo do kontaktu i spędzania czasu z dzieckiem, chyba że są ku temu uzasadnione przeciwwskazania;
  • prawo do ochrony zdrowia i bezpieczeństwa - obowiązek i prawo do zapewnienia dziecku opieki zdrowotnej oraz do zabezpieczania go przed zagrożeniami;
  • prawo do reprezentowania dziecka w kontaktach z instytucjami społecznymi, edukacyjnymi oraz prawnymi, jeśli dziecko nie jest w stanie samodzielnie tego robić.
Prawa rodziców po poronieniu
Prawa rodziców po poronieniu

Strata dziecka jest traumatycznym przeżyciem dla każdego rodzica. Otrząsnąć się jest bardzo trudno,

przeczytaj artykuł

3. Jakie są obowiązki dzieci i rodziców?

Dzieci, które pozostają pod władzą rodzicielską, są zobowiązane do posłuszeństwa. W sprawach, w których mogą decydować samodzielnie, powinny wziąć pod uwagę opinię i zalecenia rodziców, które są formułowane dla ich dobra.

Rodzice zaś przed podjęciem decyzji w ważniejszych kwestiach dotyczących osoby lub majątku dziecka powinni wysłuchać i w miarę możliwości uwzględnić rozsądne życzenia dziecka.

Jeśli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest zobowiązane i uprawnione do jej wykonywania. W ważnych kwestiach rodzice wspólnie podejmują decyzję, jeśli zaś nie są w stanie dojść do porozumienia w danej sprawie, najczęściej trafia ona do sądu rodzinnego.

4. Rozwód a władza rodzicielska

W przypadku rozwodu sąd musi zająć się m.in. władzą rodzicielską nad wspólnymi małoletnimi dziećmi.

Sąd bierze pod uwagę pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeśli porozumienie to jest zgodne z dobrem dziecka.

Jeśli rodzice nie dojdą do porozumienia, sąd uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej oraz utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.

Jeśli wymaga tego dobro dziecka, sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych uprawnień i obowiązków względem dziecka.

5. Co oznacza ograniczenie praw rodzicielskich?

Ograniczenie praw rodzicielskich polega na tym, że pewne prawa rodziców mogą zostać zawieszone lub ograniczone decyzją sądu, lub innych organów, jeśli istnieją ku temu uzasadnione powody.

Typowe sytuacje, które mogą prowadzić do ograniczenia praw rodzicielskich, to przypadki nadużyć, zaniedbań, przemocy czy niezdolności rodziców do zapewnienia dziecku właściwej opieki i wsparcia.

6. Czym jest zrzeczenie się praw rodzicielskich?

Zrzeczenie się praw rodzicielskich to akt prawny, w wyniku którego rodzic dobrowolnie rezygnuje z praw i obowiązków wynikających z bycia rodzicem. Takie zrzeczenie się może wystąpić w przypadkach, gdy rodzic uważa, że nie jest w stanie sprostać swoim obowiązkom wobec dziecka, na przykład ze względu na trudności finansowe, zdrowotne lub osobiste.

Warto pamiętać, że prawa rodzicielskie mają na celu zapewnienie najlepszego interesu dziecka. Są one uregulowane przepisami prawnymi i różnią się w zależności od jurysdykcji. W przypadkach konfliktów lub wątpliwości, co do praw rodzicielskich, zazwyczaj interweniują sądy rodziny lub instytucje opieki społecznej, aby zapewnić dobrostan dziecka.

7. Kiedy sąd może pozbawić władzy rodzicielskiej?

Jeśli z powodu trwałej przeszkody władza rodzicielska nie może być wykonywana, jeśli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej, lub w rażący sposób zaniedbują swoje obowiązki względem dziecka, sąd rodzinny może pozbawić praw rodzicielskich obojga rodziców lub jednego z nich.

Pozbawienie praw rodzicielskich lub zawieszenie jej wykonywania nie sprawia, że rodzic nie może utrzymywać kontaktów z dzieckiem, z wyjątkiem uzasadnionych przypadków, gdy rodzic ma demoralizujący wpływ na dziecko lub jest uzależniony.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze