Trwa ładowanie...

Babcia+. Dodatkowe świadczenie opiekuńcze

 Maria Krasicka
22.04.2021 13:03
Program Babcia+
Program Babcia+ (GettyImages)

Ministerstwo rodziny i polityki społecznej rozważa wprowadzenie kolejnego świadczenia opiekuńczego. Miałoby ono wspierać dziadków zajmujących się wnukami. Na Węgrzech to rozwiązanie się sprawdza, czy program Babcia+ będzie również w Polsce?

spis treści

1. Dodatkowe świadczenie opiekuńcze - Babcia+

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w jednym z wywiadów przyznała, że resort bacznie obserwuje węgierskie rozwiązania polityki prorodzinnej i rozważa wprowadzenie programu wsparcia dla dziadków opiekujących się wnukami.

Na Węgrzech przez pierwsze trzy lata od urodzenia dziecka, rodzicom przysługuje świadczenie rodzicielskie. Program zakłada, że kiedy dziecko ukończy rok, a rodzic będzie zmuszony wrócić do pracy, świadczenie przechodzi na babcię lub dziadka, którzy nie wykonują pracy (chyba że ta odbywa się w domu). By do tego doszło, trzeba złożyć pisemne oświadczenie o rezygnacji z zasiłku i wyrażenie zgody na żądanie świadczenia przez dziadków.

Zobacz film: "Babcia sześcioraczków o pierwszych uczuciach związanych z ich przyjściem na świat"

Rodzice oczywiście mają wybór i mogą zdecydować, czy powierzą opiekę nad dzieckiem instytucji, czy dziadkom. Natomiast wysokość świadczenia jest uzależniona od zarobków rodzica, a maksymalnie wynosić może ok. 3000 złotych miesięcznie.

Nie wiadomo, jednak kiedy i w jakim kształcie program Babcia+ miałby pojawić się w Polsce.

2. Niski współczynnik dzietności

Od ponad dekady węgierski rząd walczy z kryzysem demograficznym i niskim wskaźnikiem płodności kobiet, wprowadzając kolejne środki wparcia dla rodzin. Mimo to od 2010 roku współczynnik dzietności się nie zmienił i nadal wynosi ok. 1,4 (czyli ok. 140 dzieci na 100 kobiet w wieku rozrodczym).

Podobnie jest w Polsce. Program 500+ (przysługujący na wszystkie dzieci do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę), mimo swoich założeń do tej pory nie przyczynił się znacząco do poprawy sytuacji demograficznej.

Po chwilowym skoku w 2016 roku liczba nowych urodzeń stale spada. W 2020 roku urodziło się 355 tysięcy dzieci - najmniej od 2004 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze