Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Barbara Szalacha

Dlaczego dzieci potrzebują częstych kontaktów z dziadkami?

Avatar placeholder
23.02.2022 19:01
Dlaczego dzieci potrzebują częstych kontaktów z dziadkami?
Dlaczego dzieci potrzebują częstych kontaktów z dziadkami? (Zdjęcie dziadka z wnuczką / Shutterstock)

Relacje pomiędzy dziadkami a wnukami są bezcenne – to oni obdarowują dzieci bezgraniczną miłością, opiekują się nimi, uczą i wychowują. Model współczesnej rodziny bardzo się zmienił. Rodziny wielodzietne i wielopokoleniowe odchodzą w zapomnienie, a zastępuje je rodzina nuklearna, czyli składająca się wyłącznie z rodziców i dzieci. Dzieci rzadko mają okazję dobrze poznać dziadków i nie spędzają z nimi czasu. Sprawdź, dlaczego twoje dzieci potrzebują częstych kontaktów z dziadkami.

Należy pamiętać, że kontakt z dziadkami nie może być koniecznością dla dzieci. To rodzice są odpowiedzialni za opiekę nad swoimi potomkami, chociaż oczywiście mogą uzgodnić z dziadkami formy ewentualnej pomocy. Obecność babci i dziadka w życiu wnuka może przynosić mu wiele korzyści, pod warunkiem, że wzajemnie się akceptują. Dlaczego warto pielęgnować te relacje?

 

spis treści

1. Dziadkowie uczą wartości

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Nikt nie przeczy, że rodzice starają się przekazać swoim dzieciom jak najwięcej wartości i uczą bycia dobrym człowiekiem. Jednak dziadkowie mają w tym jedną przewagę – wiek. Ich mądrość i doświadczenie życiowe mogą mieć ogromną wartość dla młodego pokolenia. Opowieści i rady od dziadków mogą ukształtować dziecko na całe życie, dlatego tak ważne jest, by spędzały z nimi czas już od najmłodszych lat.

2. Dziadkowie są dobrymi opiekunami

Zostawiając maluchy pod opieką dziadków, nie musisz się o nic martwić. Dlaczego? Ich miłości i oddania nie można porównać z zaangażowaniem krewnych i bliskich przyjaciół. Więź łącząca wnuki z dziadkami może okazać się bardzo silna, nawet jeśli ty nie jesteś w najlepszych stosunkach z rodzicami czy teściami. Warto o tym pamiętać i zostawiać dzieciaki pod ich opieką nie tylko wtedy, gdy tego potrzebujesz, ale również po to, by budować ich relacje.

3. Dziadkowie są wsparciem dla wnuków

Każdy rodzic wie, że wychowanie dzieci nie jest łatwym zadaniem. Czasami musisz podejmować trudne decyzje, które dziecku wydadzą się krzywdzące. W takich chwilach pomoc dziadków może się okazać bezcenna. Zarówno maluchy, jak i nastolatki, mogą się do nich zwrócić, wyżalić, pomarudzić. Dziadkowie mogą zapełnić lukę w komunikacji, która czasem powstaje pomiędzy dziećmi a rodzicami.

4. Dziadkowie zawsze są obecni

Twoje dzieci zawsze mogą liczyć na dziadków. W każdej sytuacji zaoferują swoją pomoc, zaopiekują się nimi, wesprą i doradzą. Ty i twoje pociechy możecie na nich polegać w każdej sytuacji. Pamiętaj o tym, kiedy zmagasz się z wieloma trudnościami i brakuje ci czasu dla dzieci.

5. Dziadkowie są przyjaciółmi dzieci

Myślisz, że twoje dziecko potrzebuje przyjaciół w swoim wieku? Jasne, relacje z rówieśnikami są ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka, jednak dziadkowie są najbardziej oddanymi przyjaciółmi. Koledzy przychodzą i odchodzą, a babcia i dziadek zawsze są przy swoich wnukach. Warto zadbać o ich dobre relacje, ponieważ w ciężkich chwilach mogą się okazać najlepszymi powiernikami. Poza tym doświadczenie i życiowa mądrość sprawiają, że ich pomoc i porady są bardziej wartościowe od sugestii rówieśników.

6. Dziadkowie oferują bezgraniczną miłość

Miłość jest kluczowa dla twojego dziecka, a dziadkowie kochają wnuki bezgranicznie i nie mają żadnych oczekiwań w zamian. Ich uczuciowe wsparcie daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa i bycia kochanym, a to najlepsze, co można im podarować.

Dziadkowie nigdy nie zastąpią rodziców, ponieważ mają do spełnienia inną rolę. Jeśli umożliwimy im częste kontakty, na pewno odpłacą się miłością, wsparciem i dobrą radą. Warto pamiętać o znaczeniu dziadków w życiu dzieci, nie tylko w Dniu Babci i Dziadka.

Nie bez znaczenia jest również relacja rodzice-dziadkowie. Radość z obecności i pomocy dziadków wynikać powinna bowiem z wzajemnej akceptacji. Nad ewentualnymi rozbieżnościami i problemami z zaufaniem lepiej jest popracować pod okiem terapeuty, aniżeli nie dostrzegać ich lub kłócić się przy dzieciach.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze