Zasiłek "covidowy". Kto go może otrzymać i na jakich zasadach?
Od poniedziałku 9 listopada uczniowie klas 1-3 dołączają do starszych kolegów i przechodzą w tryb nauki zdalnej. Rodzicom, którzy z tego powodu będą musieli zrezygnować z pracy, będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Naukę zdalną dla najmłodszych uczniów szkoły podstawowej premier ogłosił na konferencji w środę 4 listopada. Nadal otwarte pozostają jednak przedszkola, kluby przedszkolaka oraz żłobki. W związku z tą decyzją rodzice będą mieli możliwość otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przyznany on zostanie na takich samych zasadach jak wiosną.
1. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy
Rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w czwartek 5 listopada. Prawo do zasiłku mają ubezpieczeni rodzice, którzy opiekują się dziećmi do 8 r.ż. i w związku z zamknięciem placówki edukacyjnej z powodu COVID-19, muszą zostać w domu.
Zasiłek przysługuje także rodzicom dzieci niepełnosprawnych do lat 16. Warunek? Dziecko musi posiadać orzeczenie o niepełnosprawności. Otrzymają go także rodzice dzieci do lat 18, które mają orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
2. Termin zasiłku
Zgodnie z rozporządzeniem, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznano na okres od 9 do 29 listopada. Suma świadczenia, jaką otrzymają rodzice to 80 proc. wynagrodzenia. Świadczenie wypłacane jest za każdy dzień opieki nad dzieckiem, w tym dni ustawowo wolne od pracy. Z zasiłku może skorzystać jedno z rodziców: matka lub ojciec.
Ze świadczenia nie mogą skorzystać rodzice, którzy przebywają w domu i mogą zapewnić dziecku opiekę, np. w czasie urlopu wychowawczego czy są bezrobotni.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy spowodowany COVID-19 nie jest wliczany w limit 60 dni zasiłku opiekuńczego przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl