Trwa ładowanie...

Zasiłek "covidowy". Kto go może otrzymać i na jakich zasadach?

Od poniedziałku 9 listopada uczniowie klas 1-3 dołączają do starszych kolegów i przechodzą w tryb nauki zdalnej. Rodzicom, którzy z tego powodu będą musieli zrezygnować z pracy, będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Zobacz film: "Dr Paweł Grzesiowski tłumaczy, kiedy możemy spodziewać się szczepionki na koronawirusa (WIDEO)"

spis treści

Naukę zdalną dla najmłodszych uczniów szkoły podstawowej premier ogłosił na konferencji w środę 4 listopada. Nadal otwarte pozostają jednak przedszkola, kluby przedszkolaka oraz żłobki. W związku z tą decyzją rodzice będą mieli możliwość otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przyznany on zostanie na takich samych zasadach jak wiosną.

1. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w czwartek 5 listopada. Prawo do zasiłku mają ubezpieczeni rodzice, którzy opiekują się dziećmi do 8 r.ż. i w związku z zamknięciem placówki edukacyjnej z powodu COVID-19, muszą zostać w domu.

Zasiłek przysługuje także rodzicom dzieci niepełnosprawnych do lat 16. Warunek? Dziecko musi posiadać orzeczenie o niepełnosprawności. Otrzymają go także rodzice dzieci do lat 18, które mają orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

2. Termin zasiłku

Zgodnie z rozporządzeniem, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznano na okres od 9 do 29 listopada. Suma świadczenia, jaką otrzymają rodzice to 80 proc. wynagrodzenia. Świadczenie wypłacane jest za każdy dzień opieki nad dzieckiem, w tym dni ustawowo wolne od pracy. Z zasiłku może skorzystać jedno z rodziców: matka lub ojciec.

Ze świadczenia nie mogą skorzystać rodzice, którzy przebywają w domu i mogą zapewnić dziecku opiekę, np. w czasie urlopu wychowawczego czy są bezrobotni.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy spowodowany COVID-19 nie jest wliczany w limit 60 dni zasiłku opiekuńczego przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.