Trwa ładowanie...

Jak obliczyć zasiłek opiekuńczy?

Wiele osób wie, czym jest zasiłek opiekuńczy i kiedy można się o niego ubiegać, ale niewielu zdaje sobie sprawę, jak obliczyć wysokość zasiłku opiekuńczego. Najprościej mówiąc, miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru, tzn. pracownikowi za okres zwolnienia lekarskiego z powodu konieczności sprawowania opieki nad członkiem własnej rodziny należy się zasiłek w wysokości 80% przyjętej podstawy wynagrodzenia z okresu dwunastu miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

spis treści

1. Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy należy się ubezpieczonemu, który podlega obowiązkowemu lub/i dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i nie może wykonywać pracy ani zarabiać pieniędzy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad:

  • zdrowym dzieckiem do lat 8 w przypadku, kiedy zamknięto nagle żłobek, przedszkole lub szkołę, do której uczęszczało dziecko; w sytuacji porodu, choroby lub pobytu w szpitalu małżonka, który dotąd stale opiekował się dzieckiem;
  • chorym dzieckiem w wieku do 14 lat;
  • małżonkiem, który stale opiekował się dzieckiem, ale obecnie przebywa w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej;
  • innym chorym członkiem rodziny, który pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą ubezpieczoną.

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli w gospodarstwie domowym są obecni inni członkowie rodziny, którzy mogliby sprawować opiekę nad chorym członkiem rodziny lub dzieckiem. Zasada ta jednak nie stosuje się do sytuacji, kiedy opieki wymaga chore dziecko do 2 lat – wówczas nawet obecność innych członków rodziny we wspólnym domu upoważnia do otrzymania zasiłku opiekuńczego. Okres pobierania zasiłku opiekuńczego nie może być dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym.

2. Wysokość zasiłku

Jeżeli pracownik jakiejś firmy złoży zwolnienie lekarskie z powodu konieczności sprawowania opieki nad członkiem rodziny, np. nad żoną, która jest po porodzie, oraz przedłoży oświadczenie, potwierdzające, że nie ma nikogo z rodziny, kto mógłby w tym czasie zaopiekować się małżonką, to przysługuje mu zasiłek opiekuńczy za dany okres. Wysokość świadczenia to 80% przyjętej podstawy wynagrodzenia z okresu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W podstawie wymiaru zasiłku uwzględnia się wynagrodzenie pracownika, które stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, finansowanych ze środków pracownika. Warto pamiętać, że prawo do zasiłku przysługuje bez okresu wyczekiwania już od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Np. jeżeli pracownik dostarczył do firmy zwolnienie lekarskie w kwietniu 2010 roku z racji konieczności opiekowania się chorym dzieckiem, to podstawą naliczenia zasiłku opiekuńczego będzie średnie wynagrodzenie wypłacane od kwietnia 2009 roku do marca 2010 roku. Wysokość zasiłku opiekuńczego będzie wynosiła 80% ustalonej podstawy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.