Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Jak odróżnić grypę od COVID-19 u dziecka? Dr Sutkowski apeluje do rodziców: Nie bawcie się w lekarzy

Avatar placeholder
26.10.2020 15:24
Objawy COVID-19 a grypy. Jak je rozróżnić?
Objawy COVID-19 a grypy. Jak je rozróżnić? (Getty Images)

Lekarze rodzinni z przerażeniem czekali na nadejście tego sezonu jesienno-zimowego. Wiadomo było, że objawy kliniczne COVID-19 i większości sezonowych infekcji, w tym grypy, często są nie do odróżnienia. Te obawy zaczynają się właśnie urzeczywistniać wraz z lawinowo rosnącą liczbą przeziębień. Eksperci tłumaczą w rozmowie z WP parenting, na co warto zwrócić uwagę i kiedy trzeba niezwłocznie zabrać dziecko do lekarza.

Artykuł jest częścią akcji Wirtualnej Polski #DbajNiePanikuj.

1. Objawy COVID-19 u dzieci często są nietypowe

- Sezon przeziębieniowy już się rozpoczął. Mamy masę pacjentów zgłaszających się z kaszlem i gorączką - opowiada dr Michał Domaszewski, lekarz rodzinny z Warszawy i autor bloga.

Czy w domowych warunkach można odróżnić COVID-19 od zwykłej infekcji czy grypy u dziecka?

Zobacz film: "Czy suche dłonie mogą być objawem COVID-19?"

Dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, przyznaje, że postawiona przez lekarza diagnoza pokrywa się w 60-80 proc. z późniejszym wynikiem testu na SARS-CoV-2.

Objawy COVID-19 a grypy. Jak je rozróżnić?
Objawy COVID-19 a grypy. Jak je rozróżnić? (Getty Images)

- Jest to bardzo skomplikowane, ponieważ dzieci mogą przechodzić zakażenie inaczej, niż dorośli. Objawy są zdecydowanie bardziej nietypowe. Jeden z moich pacjentów tylko przez jeden dzień miał gorączkę i kaszel, a już następnego dnia czuł się świetnie. Przy tym wynik testu był wciąż pozytywny. Inny pacjent cierpiał na ostry ból brzucha, który do złudzenia przypominał zapalenie wyrostka. Objawy potrafią być najróżniejsze. O zakażeniu mogą świadczyć duszności, bóle głowy, pleców. Dlatego tak ciężko jest opracować konkretne wytyczne do diagnozowania COVID-19 u dzieci - tłumaczy dr. Domaszewski.

Jak podkreśla lekarz rodzinny, w większości przypadków pacjenci, u których później testem potwierdzono COVID-19, zgłaszali się z co najmniej 2-3 objawami. Często wśród nich wymieniali utratę węchu i smaku.

2. Objawy COVID-19 a grypy. Jak je rozróżnić?

Jak wiadomo najbardziej charakterystycznym objawem COVID-19 jest zaburzenie węchu i smaku. U niemowląt może to powodować brak apetytu. Bardzo często dzieci dostają objawów, przypominających grypę żołądkową.

- U dzieci zakażonych koronawirusem pojawiają się bóle głowy, bóle mięśni. Może wystąpić również katar i kaszel, czyli typowe objawy przeziębieniowe. Często dochodzą też wymioty i biegunka - opowiada dr Lidia Stopyra, pediatra, specjalistka chorób zakaźnych, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie. - Może być tak, że w tych postaciach przeziębieniowych na początku występuje duża gorączka, a z kolei w cięższych przypadkach, kiedy rozwija się wirusowe zapalenie płuc, może być tylko stan podgorączkowy - dodaje.

Jak podkreśla dr Michał Sutkowski, u części dzieci chorych na COVID-19 mogą pojawić się wysypki skórne. - Dotyczy to jednak tylko ciężkich przypadków. Zamiany skórne mogą zwiastować syndrom PIMS-TS (pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny związany z zakażeniem SARS-CoV-2), który prowadzi do bardzo ciężkich powikłań. Takie przypadki na szczęście zdarzają się bardzo rzadko - opowiada dr Sutkowski.

3. Co robić, jeśli podejrzewamy u dziecka COVID-19?

Jeśli rodzice podejrzewają, że dziecko mogło zostać zakażone koronawirusem, po pierwsze powinni do czasu postawienia diagnozy, zatrzymać dziecko w domu. Po drugie, Michał Sutkowski apeluje do rodziców, aby "nie bawili się w lekarzy", szczególnie w obecnej sytuacji.

- Nie ważne czy to jest koronawirus, czy zwykle przeziębienie. Nie należy uprawiać samodiagnozowania ani siebie, ani tym bardziej u dzieci. Jeśli dziecko źle się czuje, ma gorączkę i kaszel, rodzice powinni zabrać je na wizytę do lekarza. Przy tym dzieci do 2. roku życia powinny być badane fizykalnie - opowiada dr Sutkowski.

Jak mówi ekspert, w postawieniu prawidłowej diagnozy liczy się każdy szczegół, który mogli zaobserwować rodzice.

- W takich przypadkach stawiamy diagnozę drogą eliminacji. Najpierw przeprowadzamy wywiad, czy pacjent mógł mieć kontakt z kimś zakażonym. Czasami konieczny jest test na grypę czy inne badania, które pomagają wykluczyć bądź potwierdzić diagnozę – opowiada Sutkowski.

Dzieci z potwierdzonym COVID-19, który przebiega w formie skąpoobjawowej mogą być leczone w domu, ale pod ścisłą opieką lekarza rodzinnego. W tych przypadkach stosuje się leczenie objawowe, które często nie różni się niczym od leczenia zwykłych przeziębień.

4. Kiedy należy zrobić dziecku test na SARS-CoV-2?

Jak opowiada Michał Domaszewski testy w kierunku na SARS-CoV-2 zleca się "od ręki" osobom z objawami, które miały kontakt z zakażonymi lub w przypadkach, kiedy objawy są ewidentnie świadczą o COVID-19. W pozostałych przypadkach testy można wykonać na własną rękę. Oczywiście niestety w warunkach polskich na wynik czeka się nawet kilka dni.

Lekarz jednak podkreśla, że test rozstrzyga diagnozę, lecz nie jest najważniejszy.

- Przykładowo w moim rejonie na wynik testu trzeba czekać ok. 5 dni. Rekordzista czekał tydzień. W tym czasie pacjent, jeśli ma objawy powinien być leczony - opowiada Domaszewski. - COVID-19 nie jest jedyną chorobą, a test nie jest ważniejszy od leczenia - dodaje lekarz.

5. Kiedy należy wzywać pogotowie?

W przypadku dorosłych lekarze radzą nie zwlekać, jeśli wystąpi duszność. Wówczas należy natychmiast wzywać karetkę pogotowia. W przypadku dzieci takich alarmujących sygnałów może być wiele.

- Jako takich sprecyzowanych wytycznych, kiedy należy wzywać pogotowie do dziecka z COVID-19, nie ma. W takich sytuacjach najważniejsza jest obserwacja rodziców. Dziecko może nie mieć wysokiej gorączki czy kaszlu, ale będzie zachowywać się inaczej, będzie osowiałe, senne. To też może świadczyć o tym, że coś się dzieje w organizmie - opowiada dr Sutkowski. - Wiedza i intuicja rodziców jest czasami ważniejsza, niż instrukcje - podkreśla lekarz.

Zobacz również: Koronawirus w Polsce. Kolejność objawów COVID-19 u dzieci. Lekarze wyjaśniają, na co zwrócić uwagę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze