Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Jak odróżnić grypę od COVID-19 u dziecka? Dr Sutkowski apeluje do rodziców: Nie bawcie się w lekarzy

Lekarze rodzinni z przerażeniem czekali na nadejście tego sezonu jesienno-zimowego. Wiadomo było, że objawy kliniczne COVID-19 i większości sezonowych infekcji, w tym grypy, często są nie do odróżnienia. Te obawy zaczynają się właśnie urzeczywistniać wraz z lawinowo rosnącą liczbą przeziębień. Eksperci tłumaczą w rozmowie z WP parenting, na co warto zwrócić uwagę i kiedy trzeba niezwłocznie zabrać dziecko do lekarza.

Zobacz film: "Czy suche dłonie mogą być objawem COVID-19?"

Artykuł jest częścią akcji Wirtualnej Polski #DbajNiePanikuj.

1. Objawy COVID-19 u dzieci często są nietypowe

- Sezon przeziębieniowy już się rozpoczął. Mamy masę pacjentów zgłaszających się z kaszlem i gorączką - opowiada dr Michał Domaszewski, lekarz rodzinny z Warszawy i autor bloga.

Czy w domowych warunkach można odróżnić COVID-19 od zwykłej infekcji czy grypy u dziecka?

Dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, przyznaje, że postawiona przez lekarza diagnoza pokrywa się w 60-80 proc. z późniejszym wynikiem testu na SARS-CoV-2.

Objawy COVID-19 a grypy. Jak je rozróżnić?
Objawy COVID-19 a grypy. Jak je rozróżnić? (Getty Images)

- Jest to bardzo skomplikowane, ponieważ dzieci mogą przechodzić zakażenie inaczej, niż dorośli. Objawy są zdecydowanie bardziej nietypowe. Jeden z moich pacjentów tylko przez jeden dzień miał gorączkę i kaszel, a już następnego dnia czuł się świetnie. Przy tym wynik testu był wciąż pozytywny. Inny pacjent cierpiał na ostry ból brzucha, który do złudzenia przypominał zapalenie wyrostka. Objawy potrafią być najróżniejsze. O zakażeniu mogą świadczyć duszności, bóle głowy, pleców. Dlatego tak ciężko jest opracować konkretne wytyczne do diagnozowania COVID-19 u dzieci - tłumaczy dr. Domaszewski.

Jak podkreśla lekarz rodzinny, w większości przypadków pacjenci, u których później testem potwierdzono COVID-19, zgłaszali się z co najmniej 2-3 objawami. Często wśród nich wymieniali utratę węchu i smaku.

2. Objawy COVID-19 a grypy. Jak je rozróżnić?

Jak wiadomo najbardziej charakterystycznym objawem COVID-19 jest zaburzenie węchu i smaku. U niemowląt może to powodować brak apetytu. Bardzo często dzieci dostają objawów, przypominających grypę żołądkową.

- U dzieci zakażonych koronawirusem pojawiają się bóle głowy, bóle mięśni. Może wystąpić również katar i kaszel, czyli typowe objawy przeziębieniowe. Często dochodzą też wymioty i biegunka - opowiada dr Lidia Stopyra, pediatra, specjalistka chorób zakaźnych, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie. - Może być tak, że w tych postaciach przeziębieniowych na początku występuje duża gorączka, a z kolei w cięższych przypadkach, kiedy rozwija się wirusowe zapalenie płuc, może być tylko stan podgorączkowy - dodaje.

Jak podkreśla dr Michał Sutkowski, u części dzieci chorych na COVID-19 mogą pojawić się wysypki skórne. - Dotyczy to jednak tylko ciężkich przypadków. Zamiany skórne mogą zwiastować syndrom PIMS-TS (pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny związany z zakażeniem SARS-CoV-2), który prowadzi do bardzo ciężkich powikłań. Takie przypadki na szczęście zdarzają się bardzo rzadko - opowiada dr Sutkowski.

3. Co robić, jeśli podejrzewamy u dziecka COVID-19?

Jeśli rodzice podejrzewają, że dziecko mogło zostać zakażone koronawirusem, po pierwsze powinni do czasu postawienia diagnozy, zatrzymać dziecko w domu. Po drugie, Michał Sutkowski apeluje do rodziców, aby "nie bawili się w lekarzy", szczególnie w obecnej sytuacji.

- Nie ważne czy to jest koronawirus, czy zwykle przeziębienie. Nie należy uprawiać samodiagnozowania ani siebie, ani tym bardziej u dzieci. Jeśli dziecko źle się czuje, ma gorączkę i kaszel, rodzice powinni zabrać je na wizytę do lekarza. Przy tym dzieci do 2. roku życia powinny być badane fizykalnie - opowiada dr Sutkowski.

Jak mówi ekspert, w postawieniu prawidłowej diagnozy liczy się każdy szczegół, który mogli zaobserwować rodzice.

- W takich przypadkach stawiamy diagnozę drogą eliminacji. Najpierw przeprowadzamy wywiad, czy pacjent mógł mieć kontakt z kimś zakażonym. Czasami konieczny jest test na grypę czy inne badania, które pomagają wykluczyć bądź potwierdzić diagnozę – opowiada Sutkowski.

Dzieci z potwierdzonym COVID-19, który przebiega w formie skąpoobjawowej mogą być leczone w domu, ale pod ścisłą opieką lekarza rodzinnego. W tych przypadkach stosuje się leczenie objawowe, które często nie różni się niczym od leczenia zwykłych przeziębień.

4. Kiedy należy zrobić dziecku test na SARS-CoV-2?

Jak opowiada Michał Domaszewski testy w kierunku na SARS-CoV-2 zleca się "od ręki" osobom z objawami, które miały kontakt z zakażonymi lub w przypadkach, kiedy objawy są ewidentnie świadczą o COVID-19. W pozostałych przypadkach testy można wykonać na własną rękę. Oczywiście niestety w warunkach polskich na wynik czeka się nawet kilka dni.

Lekarz jednak podkreśla, że test rozstrzyga diagnozę, lecz nie jest najważniejszy.

- Przykładowo w moim rejonie na wynik testu trzeba czekać ok. 5 dni. Rekordzista czekał tydzień. W tym czasie pacjent, jeśli ma objawy powinien być leczony - opowiada Domaszewski. - COVID-19 nie jest jedyną chorobą, a test nie jest ważniejszy od leczenia - dodaje lekarz.

5. Kiedy należy wzywać pogotowie?

W przypadku dorosłych lekarze radzą nie zwlekać, jeśli wystąpi duszność. Wówczas należy natychmiast wzywać karetkę pogotowia. W przypadku dzieci takich alarmujących sygnałów może być wiele.

- Jako takich sprecyzowanych wytycznych, kiedy należy wzywać pogotowie do dziecka z COVID-19, nie ma. W takich sytuacjach najważniejsza jest obserwacja rodziców. Dziecko może nie mieć wysokiej gorączki czy kaszlu, ale będzie zachowywać się inaczej, będzie osowiałe, senne. To też może świadczyć o tym, że coś się dzieje w organizmie - opowiada dr Sutkowski. - Wiedza i intuicja rodziców jest czasami ważniejsza, niż instrukcje - podkreśla lekarz.

Zobacz również: Koronawirus w Polsce. Kolejność objawów COVID-19 u dzieci. Lekarze wyjaśniają, na co zwrócić uwagę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.