Trwa ładowanie...

Dziewczynka urodziła się bez nosa. Brak węchu to spore zagrożenie dla dziecka

Avatar placeholder
06.07.2020 18:59
Tess, razem z mamą i rodzeństwem
Tess, razem z mamą i rodzeństwem (Facebook)

Tessa Evans urodziła się w 2013 roku. Kiedy przyszła na świat, lekarze nie kryli zaskoczenia. Dziewczynka urodziła się bez nosa. Taki przypadek zdarza się raz na 197 milionów urodzeń. Mimo niezwykle rzadkiej choroby, jej matka stara się, by córka żyła jak inne dzieci.

1. Dziewczynka bez nosa

Tessa Evans przyszła na świat z niezwykle rzadkim schorzeniem – arhinią. Jest to zaburzenie rozwojowe polegające na wrodzonym braku nosa. W piśmiennictwie medycznym na całym świecie opisano dopiero kilkanaście takich przypadków. W przypadku Tessy tkanki nosa rozwinęły się tylko częściowo, natomiast w miejscu nozdrzy występują dołki niemające połączenia z przewodami oddechowymi.

Dziewczynka przeszła specjalną operację, której zadaniem jest wszczepienie niewielkich implantów w miejsce nozdrzy. Po kilku latach zostaną one wymienione na większe. Dzięki temu twarz dziewczynki nabierze kształtów przypominających twarze jej rówieśników.

Tess skończyła już siedem lat (Facebook)
Tess skończyła już siedem lat (Facebook)

2. Nietypowy poród

Zobacz film: "Częste choroby rzadkie"

Jej mama, Grainne, wspomina, że o stanie córki wiedziała od 20. tygodnia ciąży. Jej zdaniem na takie rzeczy nie da się jednak przygotować. Dlatego pierwsze chwile z córką były bardzo trudne.

Tessa
Tessa (YouTube)

"Dzisiaj, jedyne co pamiętam z tamtego dnia to szok. Tuż po porodzie lekarze musieli wykonać jej tracheotomię, by Tessa mogła swobodnie oddychać. Ze względu na to musiała być karmiona przez rurkę" – wspomina matka dziewczynki.

Zobacz także: Klątwa Ondyny - rzadka choroba genetyczna

3. Brak węchu u dziecka

Brak nosa wiąże się bezpośrednio z utratą jednego ze zmysłów – węchu. Zdaniem lekarzy jest to poważne zagrożenie, szczególnie w okresie rozwoju dziecka. Węch służy nam często do wykrywania zagrożenia. Od popsutego jedzenia, po wyczuwanie spalenizny.

Rodzice Tessy liczą, że uda się przeprowadzić kosztowną operację, która pozwoli z tkanek twarzy uformować kształt nosa. Po operacji chirurgicznej specjalista od tatuażu wykona cieniowanie organu, by wyglądał bardziej realistycznie. Operacja musi być przeprowadzona, zanim dziewczynka przestanie rosnąć. Dzięki temu organizm będzie mógł zaadaptować zmiany i zmniejszy to możliwość wystąpienia zmian w przyszłości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze