Trwa ładowanie...

Zwolnienie na dziecko - charakterystyka, dodatki

 Ewa Rycerz
02.09.2017 16:11
Matka z chorym dzieckiem / Shutterstock
Matka z chorym dzieckiem / Shutterstock (Zdjęcie matki z dzieckiem / Shutterstock)

Zwolnienie na dziecko może wziąć każdy ubezpieczony, gdy musi zaopiekować się swoim chorym dzieckiem, które nie ukończyło jeszcze 14 lat. Takie zwolnienie z pracy może jednak trwać maksymalnie 60 dni w ciągu roku i nie zależy od ilości posiadanych dzieci. Przez okres zwolnienie wypłacany jest zasiłek opiekuńczy.

spis treści

1. Zwolnienie na dziecko - charakterystyka

Sezon przeziębień w pełni. Na bakterie i wirusy najbardziej narażone są dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Na osobistą opiekę nad dzieckiem pracownik może wziąć zwolnienie lekarskie, płatne w wysokości 80 proc. jego wynagrodzenia. Dodatkowo, za okres nieobecności przysługuje mu także zasiłek opiekuńczy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oprócz tego ma do wykorzystania jeszcze dwa wolne dni, podczas których otrzyma pełne wynagrodzenie.

Jak naprawdę wygląda urlop macierzyński?
Jak naprawdę wygląda urlop macierzyński? [6 zdjęć]

Uśmiechnięta kobieta, z nienagannym makijażem i idealnie ułożonymi włosami, tuli do piersi noworodka.

zobacz galerię

Zgodnie z Kodeksem pracy oraz Ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa podstawowym prawem rodzica chorego dziecka jest możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego na dziecko. Warunek jest jeden. Osoba będąca na takim zwolnieniu musi sprawować nad nim osobistą opiekę.

Zobacz film: "Domowe sposoby na grypę i przeziębienie"

Jeśli nie ukończyło ono jeszcze 14. roku życia, rodzicowi przysługuje 60 dni zwolnienia z pracy w ciągu roku, niezależnie od liczby chorych dzieci. Natomiast w przypadku, gdy dziecko jest starsze i pozostaje nadal we wspólnym gospodarstwie, pracownik otrzyma tylko 14 dni zwolnienia.

Pracodawcy należy dostarczyć zwolnienie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. Wtedy możemy bez najmniejszej obawy o pracę zajmować się chorym dzieckiem.

2. Zwolnienie na dziecko - dodatki

To jednak nie wszystko. Oprócz 60 dni zwolnienia od pracy, w ciągu całego roku kalendarzowego rodzicowi przysługują 2 dodatkowe dni wolnego ze względu na dziecko do 14. roku życia. Do ich wykorzystania uprawnieni są rodzice zatrudnieni na umowę o pracę.

Dotyczy to również rodzin, w których zatrudniona na dowolny rodzaj umowy o pracę jest tylko jedna osoba. Z prawa do dwóch dni wolnego może korzystać i matka, i ojciec, oczywiście nie w tym samym terminie. Można je wykorzystać jednorazowo lub każdy z pracowników po jednym dniu.

Niestety zwolnienie na dziecko nie przysługuje osobom zatrudnionym na umowę zlecenie albo pracującym na umowę o dzieło. Takie osoby muszą wziąć wolne, niestety nieodpłatne. Rodzice pracujący na tego rodzaju umowach mają o wiele trudniej, niż ci na umowie o pracę, zwłaszcza, gdy dziecko często choruje. Wtedy najlepiej prosić o pomoc bliską osobę, którą pomoże nam opieką.

Musisz to wiedzieć

Oczywiście wiele zależy od pracodawcy. Czasami można z nim porozmawiać i przedstawić sytuację, a może pomoże nam ją rozwiązać, nie tracąc pieniędzy. Choroba dziecka często stanowi problem w pracy rodziców. Zwolnienia na dziecko są bardzo często wybierane, zwłaszcza wtedy, gdy dziecko idzie po raz pierwszy do żłobka albo do przedszkola, wtedy dzieci najczęściej chorują, a rodzice muszą z nimi zostawać w domu, aby zwykłe przeziębienie nie przerodziło się w groźniejszą chorobę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze