Zwolnienie na dziecko - charakterystyka, dodatki
Zwolnienie na dziecko może wziąć każdy ubezpieczony, gdy musi zaopiekować się swoim chorym dzieckiem, które nie ukończyło jeszcze 14 lat. Takie zwolnienie z pracy może jednak trwać maksymalnie 60 dni w ciągu roku i nie zależy od ilości posiadanych dzieci. Przez okres zwolnienie wypłacany jest zasiłek opiekuńczy.
1. Zwolnienie na dziecko - charakterystyka
Sezon przeziębień w pełni. Na bakterie i wirusy najbardziej narażone są dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Na osobistą opiekę nad dzieckiem pracownik może wziąć zwolnienie lekarskie, płatne w wysokości 80 proc. jego wynagrodzenia. Dodatkowo, za okres nieobecności przysługuje mu także zasiłek opiekuńczy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oprócz tego ma do wykorzystania jeszcze dwa wolne dni, podczas których otrzyma pełne wynagrodzenie.
Zgodnie z Kodeksem pracy oraz Ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa podstawowym prawem rodzica chorego dziecka jest możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego na dziecko. Warunek jest jeden. Osoba będąca na takim zwolnieniu musi sprawować nad nim osobistą opiekę.
Jeśli nie ukończyło ono jeszcze 14. roku życia, rodzicowi przysługuje 60 dni zwolnienia z pracy w ciągu roku, niezależnie od liczby chorych dzieci. Natomiast w przypadku, gdy dziecko jest starsze i pozostaje nadal we wspólnym gospodarstwie, pracownik otrzyma tylko 14 dni zwolnienia.
Pracodawcy należy dostarczyć zwolnienie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. Wtedy możemy bez najmniejszej obawy o pracę zajmować się chorym dzieckiem.
2. Zwolnienie na dziecko - dodatki
To jednak nie wszystko. Oprócz 60 dni zwolnienia od pracy, w ciągu całego roku kalendarzowego rodzicowi przysługują 2 dodatkowe dni wolnego ze względu na dziecko do 14. roku życia. Do ich wykorzystania uprawnieni są rodzice zatrudnieni na umowę o pracę.
Dotyczy to również rodzin, w których zatrudniona na dowolny rodzaj umowy o pracę jest tylko jedna osoba. Z prawa do dwóch dni wolnego może korzystać i matka, i ojciec, oczywiście nie w tym samym terminie. Można je wykorzystać jednorazowo lub każdy z pracowników po jednym dniu.
Niestety zwolnienie na dziecko nie przysługuje osobom zatrudnionym na umowę zlecenie albo pracującym na umowę o dzieło. Takie osoby muszą wziąć wolne, niestety nieodpłatne. Rodzice pracujący na tego rodzaju umowach mają o wiele trudniej, niż ci na umowie o pracę, zwłaszcza, gdy dziecko często choruje. Wtedy najlepiej prosić o pomoc bliską osobę, którą pomoże nam opieką.
Musisz to wiedzieć
Oczywiście wiele zależy od pracodawcy. Czasami można z nim porozmawiać i przedstawić sytuację, a może pomoże nam ją rozwiązać, nie tracąc pieniędzy. Choroba dziecka często stanowi problem w pracy rodziców. Zwolnienia na dziecko są bardzo często wybierane, zwłaszcza wtedy, gdy dziecko idzie po raz pierwszy do żłobka albo do przedszkola, wtedy dzieci najczęściej chorują, a rodzice muszą z nimi zostawać w domu, aby zwykłe przeziębienie nie przerodziło się w groźniejszą chorobę.