Trwa ładowanie...

Zwolnienie lekarskie w ciąży - długość, zasiłek, wysokość zasiłku, kontrola ZUS

Avatar placeholder
26.03.2021 13:43
Zwolnienie lekarskie w ciąży pozwoli kobiecie nabrać sił przed porodem
Zwolnienie lekarskie w ciąży pozwoli kobiecie nabrać sił przed porodem (123rf)

Zwolnienie lekarskie w ciąży jest absolutnie wskazane, gdy przyszła mama jest chora, źle znosi ciąże lub też sama ciąża jest zagrożona. Zazwyczaj kobiety udają się na zwolnienie lekarskie zaraz po tym, jak dowiadują się, że są w ciąży. Za pobyt na zwolnieniu lekarskim w ciąży kobiecie należy się zasiłek chorobowy. Jednak kiedy kobiecie w ciąży przysługuje prawo do zwolnienia lekarskiego?

spis treści

1. Zwolnienie lekarskie w ciąży - długość

Zwolnienie lekarskie w ciąży należy się każdej pracującej kobiecie, która spodziewa się dziecka. Choć obecnie coraz częściej kobiety decydują się na pracę do ostatnich chwil przed porodem, to jednak nadal część kobiet udaje się na zwolnienie lekarskie w ciąży.

Według przepisów polskiego prawa kobiecie przysługuje aż 270 dni zwolnienia lekarskiego w ciąży, czyli 9 miesięcy. Tak więc może się zdarzyć, że kobieta może przebywać na zwolnieniu od pierwszych chwil ciąży.

Warto jednak podkreślić, że kobieta może przebywać na zwolnieniu lekarskim w ciąży niezależnie od tego, czy choroba jest związana z ciążą, czy też nie. W praktyce oznacza to, że wystarczy, aby zwolnienie było wystawione przez jakiegokolwiek lekarza. Podstawą może być np. przeziębienie. Należy również pamiętać, że zwolnienie lekarskie w ciąży upoważnia pracownicę do otrzymania zasiłku chorobowego w wysokości 100 proc.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
5 produktów, których powinna unikać kobieta w ciąży
5 produktów, których powinna unikać kobieta w ciąży [6 zdjęć]

Ciąża to czas, kiedy kobieta powinna zadbać o swoje zdrowie. Pełnowartościowa dieta bogata w składniki

zobacz galerię

2. Zwolnienie lekarskie w ciąży - zasiłek

Zwolnienie lekarskie w ciąży oznacza, że kobieta ma prawo do wypłaty 100 proc. zasiłku chorobowego. Zasiłek chorobowy w czasie zwolnienia lekarskiego w ciąży jest wypłacany na tych samych zasadach co w każdej innej sytuacji.

W czasie pierwszych 33 dni zwolnienia lekarskiego w ciąży zasiłek chorobowy wypłaca pracodawca. Od 34 dnia zwolnienia lekarskiego w ciąży obowiązek wypłaty przechodzi na ZUS. Jednak jeżeli pracodawca zatrudnia ponad 20 pracowników, zasiłek chorobowy jest nadal wypłacany przez niego.

3. Zwolnienie lekarskie w ciąży - wysokość zasiłku

Zwolnienie lekarskie w ciąży jest wyższe niż w normalnej sytuacji. W czasie zwolnienia lekarskiego w ciąży zasiłek chorobowy jest wypłacany w wysokości 100 proc. średniego wynagrodzenia. Podstawą zasiłku chorobowego jest średnie wynagrodzenie z 12 miesięcy. Za podstawę obliczenia zasiłku chorobowego w czasie zwolnienia lekarskiego w ciąży uważa się wynagrodzenie podstawowe i inne składowe, takie jak:

  • premie (miesięczne, kwartalne, uznaniowe);
  • wynagrodzenie wypłacane w okresie przebywania na urlopie;
  • wynagrodzenie wypłacane za nadgodziny;
  • wynagrodzenie za pracę w godzinach nocnych.

ZOBACZ TAKŻE:

4. Zwolnienie lekarskie w ciąży - kontrola ZUS

Zwolnienie lekarskie w ciąży jest obecnie często poddawane kontroli ZUS. Kontrola ZUS-u ma na celu skontrolowanie, czy kobieta przebywające na zwolnieniu lekarskim w ciąży realizuje zalecenia lekarza i postępuje w jego okresie zgodnie z jego przeznaczeniem.

Kontrola zwolnienia lekarskiego w ciąży może się odbyć zarówno w domu pracownicy, jak i np. w sklepie znajomych kobiety na zwolnieniu lekarskim w ciąży. Celem kontroli jest ustalenie, w jaki sposób kobieta wykorzystuje zwolnienie lekarskie w ciąży. Jeżeli przykładowo kobieta, przebywając na zwolnieniu lekarskim w ciąży, dorabia sobie w innym miejscu, wówczas może jej grozić zmniejszenie lub całkowite zabranie zasiłku chorobowego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze