Odtłuszczone czy zwykłe – które mleko jest zdrowsze dla dzieci?
Od lat słyszymy, że najlepsze jest mleko odtłuszczone. Nowe badania kanadyjskich naukowców wykazują jednak, że nie do końca jest to prawda. Wynika z nich, że dzieci pijące zwykłe mleko są szczuplejsze od swoich rówieśników sięgających po to odtłuszczone. Co na to dietetyk?
1. Które mleko jest najzdrowsze?
- Do niedawna mówiło się, że należy pić tylko mleko o obniżonej zawartości tłuszczów, m.in. ze względu na zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych o działaniu miażdżycorodnym. Obecnie coraz częściej pojawiają się głosy naukowców, że w przypadku okresu szybkiego rozwoju u dzieci korzystniejsze jest spożywanie mleka o większej zawartości tłuszczów.
- Wiąże się to z witaminami w nich rozpuszczalnymi. Picie tłustego mleka zapobiega też chęci na podjadanie wysokokalorycznych przekąsek. W rezultacie u dziecka zmniejsza się ryzyko wystąpienia nadwagi – mówi Kamila Zabłocka, dietetyk prowadzący zajęcia ze zdrowego odżywiania dla dzieci.
2. Badania nad mlekiem
Przeczytaj koniecznie
- Kluczowy element wyprawki dla dziecka. Sprawdź, czy na pewno kupujesz bezpieczny produkt
- 5 faktów na temat karmienia piersią, o których nie miałaś pojęcia
- Tran czy olej z wątroby rekina? Poznaj różnicę i wybierz świadomie
- Te kolory będą stymulowały rozwój Twojego dziecka
- Większość rodziców w okresie jesienno-zimowym popełnia ten błąd. Skutki mogą być fatalne
Eksperci odkryli, że dzieci, które piją mleko o zawartości tłuszczu równej 3,2 proc., mają niższy wskaźnik BMI od swoich rówieśników, którym podawano mleko jedno lub dwuprocentowe. Spożywanie tłustego mleka trzykrotnie zmniejszyło ryzyko otyłości wśród tej grupy.
Według lekarzy może mieć to związek z dłuższym uczuciem sytości odczuwanym po wypiciu szklanki zwykłego mleka. Dzięki temu zmniejszona zostaje ilość kalorii pochłanianych przez najmłodszych. Dzieci pijące to odtłuszczone szybciej bowiem odczuwały głód.
3. Zmiana w menu dzieci?
Badania opublikowane w ''American Journal of Clinical Nutrition'' mogą przyczynić się do zmiany dotychczasowych zasad odżywiania najmłodszych.
- Według oficjalnych rekomendacji, dzieci do dziewiątego roku życia powinny spożywać dwie szklanki mleka dziennie, a w przypadku dzieci szkolnych i młodzieży do lat 18 dzienna dieta powinna zawierać trzy szklanki mleka. W obydwu przypadkach mleko może być częściowo zastąpione produktami mlecznymi takimi jak: kefir, jogurt, czy ser – dodaje dietetyk.
Z badań wynika także, że dzieci pijące jedną szklankę tłustego mleka dziennie mają podobny poziom witaminy D do swoich rówieśników sięgających po trzy szklanki mleka jednoprocentowego. Wynika to z faktu, że witamina ta jest rozpuszczalna w tłuszczach, a nie w wodzie.