Trwa ładowanie...

Odtłuszczone czy zwykłe – które mleko jest zdrowsze dla dzieci?

 Magdalena Bury
27.08.2018 07:20
Według dietetyków mleko powinno znajdować się w diecie każdego dziecka
Według dietetyków mleko powinno znajdować się w diecie każdego dziecka (123rf)

Od lat słyszymy, że najlepsze jest mleko odtłuszczone. Nowe badania kanadyjskich naukowców wykazują jednak, że nie do końca jest to prawda. Wynika z nich, że dzieci pijące zwykłe mleko są szczuplejsze od swoich rówieśników sięgających po to odtłuszczone. Co na to dietetyk?

1. Które mleko jest najzdrowsze?

- Do niedawna mówiło się, że należy pić tylko mleko o obniżonej zawartości tłuszczów, m.in. ze względu na zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych o działaniu miażdżycorodnym. Obecnie coraz częściej pojawiają się głosy naukowców, że w przypadku okresu szybkiego rozwoju u dzieci korzystniejsze jest spożywanie mleka o większej zawartości tłuszczów.

- Wiąże się to z witaminami w nich rozpuszczalnymi. Picie tłustego mleka zapobiega też chęci na podjadanie wysokokalorycznych przekąsek. W rezultacie u dziecka zmniejsza się ryzyko wystąpienia nadwagi – mówi Kamila Zabłocka, dietetyk prowadzący zajęcia ze zdrowego odżywiania dla dzieci.

2. Badania nad mlekiem

Przeczytaj koniecznie

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Eksperci odkryli, że dzieci, które piją mleko o zawartości tłuszczu równej 3,2 proc., mają niższy wskaźnik BMI od swoich rówieśników, którym podawano mleko jedno lub dwuprocentowe. Spożywanie tłustego mleka trzykrotnie zmniejszyło ryzyko otyłości wśród tej grupy.

Z najnowszych badań wynika, że zdrowsze dla dzieci jest mleko pełne, a nie odtłuszczone
Z najnowszych badań wynika, że zdrowsze dla dzieci jest mleko pełne, a nie odtłuszczone (123rf)

Według lekarzy może mieć to związek z dłuższym uczuciem sytości odczuwanym po wypiciu szklanki zwykłego mleka. Dzięki temu zmniejszona zostaje ilość kalorii pochłanianych przez najmłodszych. Dzieci pijące to odtłuszczone szybciej bowiem odczuwały głód.

3. Zmiana w menu dzieci?

Badania opublikowane w ''American Journal of Clinical Nutrition'' mogą przyczynić się do zmiany dotychczasowych zasad odżywiania najmłodszych.

Nie tylko nabiał. Jakie produkty zawierają wapń?
Nie tylko nabiał. Jakie produkty zawierają wapń? [7 zdjęć]

Wapń - minerał niezbędny do budowy kości. W organizmie ludzkim aż 99 proc. tego związku znajduje się

zobacz galerię

- Według oficjalnych rekomendacji, dzieci do dziewiątego roku życia powinny spożywać dwie szklanki mleka dziennie, a w przypadku dzieci szkolnych i młodzieży do lat 18 dzienna dieta powinna zawierać trzy szklanki mleka. W obydwu przypadkach mleko może być częściowo zastąpione produktami mlecznymi takimi jak: kefir, jogurt, czy ser – dodaje dietetyk.

Z badań wynika także, że dzieci pijące jedną szklankę tłustego mleka dziennie mają podobny poziom witaminy D do swoich rówieśników sięgających po trzy szklanki mleka jednoprocentowego. Wynika to z faktu, że witamina ta jest rozpuszczalna w tłuszczach, a nie w wodzie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze