O grypie pomyśl jesienią

Szczyt zachorowań w Polsce ma miejsce w pierwszych miesiącach roku, ale specjaliści przekonują, że to właśnie teraz jest odpowiedni czas na to, by zaszczepić się przeciwko grypie. Czy warto?

Z pewnością tak, jeśli przyjrzymy się statystykom. Liczba zachorowań na grypę z roku na rok jest bowiem coraz wyższa. NIZP-PZH podaje, że od września 2015 roku na grypę i choroby grypopodobne zachorowało aż 4 035 178 osób. To niemal 7 proc. więcej niż w poprzednim sezonie. O 32 proc. wyższy był odsetek pacjentów, którzy wymagali hospitalizacji. Niestety, 140 chorych zmarło z powodu grypy i związanych z nią powikłań. Odnotowano ponadto wiele przypadków zarażeń wirusem grypy A/H1N1.

Najnowsze meldunki NIZP-PZH również nie są optymistyczne. W okresie od 23 do 31 sierpnia 2016 roku zarejestrowano w Polsce ogółem 34 234 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę.

Nierówna walka z wirusem

Choć lato jeszcze się nie skończyło, do aptek i zakładów opieki zdrowotnej trafiły już nowe szczepionki przeciw grypie. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wskazują, że to właśnie teraz jest najlepszy czas na to, by wzmocnić odporność i uchronić się przed powikłaniami pogrypowymi.

W tym roku skład szczepionki przeciw grypie został zaktualizowany. Pojawiły się w niej dwa nowe szczepy wirusa.

Szczepienie przeciw grypie powinny rozważyć zwłaszcza osoby z grup ryzyka, do których należą:

Grypa może jednak dotyczyć każdego. I choć jest infekcją często bagatelizowaną, jest w stanie poważnie osłabić dotychczas zdrową i silną osobę.

  • W każdej dziedzinie życia, ważna jest konsekwencja i regularnośćTa sama reguła dotyczy szczepień. Coroczne szczepienia uodporniają nasz organizm na wszystkie występujące w szczepionce typy wirusa grypy.

Regularne szczepienie chroni w szczególności przed groźnymi dla zdrowia i życia powikłanymi grypowymi – powiedział prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Objawy grypy

Grypa to zespół objawów klinicznych, które związane są z zakażeniem układu oddechowego. Choroba pojawia się nagle, jej okres wylęgania jest bardzo krótki (średnio są to dwa dni).

O grypie nie bez powodu mówi się, że „zwala z nóg”. Jej objawy są niezwykle gwałtowne. Pacjent skarży się na ból głowy, mięśni, ma dreszcze i gorączkę.  W przebiegu infekcji pojawić się może również ból gardła, nieżyt nosa i suchy kaszel.

Grypa jest chorobą wirusową, więc w jej przebiegu nie jest konieczne aplikowanie antybiotyków. Choremu podaje się leki przeciwgorączkowe, np. paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen). Ze względu na ryzyko zespołu Reye’a u dzieci i młodzieży do 18. roku życia nie wolno stosować kwasu acetylosalicylowego.

W niektórych przypadkach stosuje się leki przeciwwirusowe.

Powikłania grypy

Według danych Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, na świecie średnio co minutę z powodu grypy umiera jedna osoba. Jest to choroba podstępna oraz niebezpieczna, przede wszystkim ze względu na stosunkowo wysokie ryzyko powikłań.

A jest ich cała lista, by wspomnieć choćby o zapaleniu płuc, anginie paciorkowcowej, zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych. Wyjście z choroby jest zdecydowanie trudniejsze w przypadku osób z współwystępującymi chorobami przewlekłymi, takimi jak: cukrzyca, POChP, astma, choroba niedokrwienna.

Podstawową metodą profilaktyki jest szczepienie. Nie daje ono 100 proc. gwarancji ochrony przed chorobą, gdyż uzależnione jest od sezonu i stanu zdrowia chorego.

Agnieszka Gotówka , 7 miesięcy temu

Szczepienia zalecane 3 - 5 lat

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Szczepienia zalecane 3 - 5 lat
Szczepienia zalecane 3 - 5 lat

Szczepionka IPV

Szczepionka IPV

Szczepionka IPV to inaczej szczepionka przeciwko poliomyelitis, czyli przeciw chorobie Heinego-Medina. Choroba ta to dokładniej wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego.

Szczepienia zalecane 3 - 5 lat

Szczepienie IPV

rogów przednich rdzenia kręgowego. Szczepienie przeciw poliomyelitis należy do szczepień obowiązkowych. Szczepionka zawiera żywe atenuowane wirusy (...) lub zabite inaktywowane wirusy. Podawana jest w czterech dawkach....

Szczepienia zalecane 3 - 5 lat

Szczepionka na pneumokoki

, lecz do szczepień zalecanych. Przyszli rodzice powinni jednak zastanowić się nad takim szczepieniem, aby odpowiednio uchronić dziecko przed ewentualną chorobą (...) . Szczepienie na...

Szczepienia zalecane 3 - 5 lat

Ci rodzice błagają, by szczepić dzieci

Ci rodzice błagają, by szczepić dzieci

z nowotworem opublikowali wzruszający list. Szczepić czy nie szczepić? O faktach i mitach dotyczących skuteczności szczepień dla dzieci słyszymy nieustannie (...) . I chociaż niektórym chorobom można...

Maluch

Co o grypie powinien wiedzieć rodzic?

Co o grypie powinien wiedzieć rodzic?

lub nierozpoznany, może prowadzić do groźnych powikłań. Co zatem o grypie powinni wiedzieć rodzice? Jak się przed nią ustrzec? Czy szczepienia (...) dziecka przed grypą należy zadbać we własnym zakresie. Sposoby zapobiegania grypie Wirus...

Zdrowie dzieci

Poznaj sprawdzone sposoby na zapobieganie przeziębieniu

Poznaj sprawdzone sposoby na zapobieganie przeziębieniu

Sezon przeziębień w pełni Jeżeli ciągle wokół słychać kaszel i kichanie, oznacza to, że nadszedł sezon przeziębień. Szczepionka przeciwko grypie (...) zamkniętej przestrzeni Jesienią i zimą większość ludzi szuka ciepła...

Rodzina

9 prostych sposobów na zmianę swojego wyglądu

9 prostych sposobów na zmianę swojego wyglądu

na zmianę twojego wyglądu. Jeżeli dotychczas nosiłaś długie i proste włosy, to pomyśl o krótkim cięciu lub mocnym wycieniowaniu. Ścięcie kilku kosmków (...) na płaskim obcasie, pomyśl o zakupie wysokich szpilek. Tego...

Rodzina

Sekrety pięknych ust

Sekrety pięknych ust

do ust znajdują się składniki silnie natłuszczające, takie jak wosk pszczeli, masło shea, witamina E, olej jojoba czy olej kokosowy. Pomyśl