O grypie pomyśl jesienią

Szczyt zachorowań w Polsce ma miejsce w pierwszych miesiącach roku, ale specjaliści przekonują, że to właśnie teraz jest odpowiedni czas na to, by zaszczepić się przeciwko grypie. Czy warto?

Z pewnością tak, jeśli przyjrzymy się statystykom. Liczba zachorowań na grypę z roku na rok jest bowiem coraz wyższa. NIZP-PZH podaje, że od września 2015 roku na grypę i choroby grypopodobne zachorowało aż 4 035 178 osób. To niemal 7 proc. więcej niż w poprzednim sezonie. O 32 proc. wyższy był odsetek pacjentów, którzy wymagali hospitalizacji. Niestety, 140 chorych zmarło z powodu grypy i związanych z nią powikłań. Odnotowano ponadto wiele przypadków zarażeń wirusem grypy A/H1N1.

Najnowsze meldunki NIZP-PZH również nie są optymistyczne. W okresie od 23 do 31 sierpnia 2016 roku zarejestrowano w Polsce ogółem 34 234 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę.

Nierówna walka z wirusem

Choć lato jeszcze się nie skończyło, do aptek i zakładów opieki zdrowotnej trafiły już nowe szczepionki przeciw grypie. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wskazują, że to właśnie teraz jest najlepszy czas na to, by wzmocnić odporność i uchronić się przed powikłaniami pogrypowymi.

W tym roku skład szczepionki przeciw grypie został zaktualizowany. Pojawiły się w niej dwa nowe szczepy wirusa.

Szczepienie przeciw grypie powinny rozważyć zwłaszcza osoby z grup ryzyka, do których należą:

Grypa może jednak dotyczyć każdego. I choć jest infekcją często bagatelizowaną, jest w stanie poważnie osłabić dotychczas zdrową i silną osobę.

  • W każdej dziedzinie życia, ważna jest konsekwencja i regularnośćTa sama reguła dotyczy szczepień. Coroczne szczepienia uodporniają nasz organizm na wszystkie występujące w szczepionce typy wirusa grypy.

Regularne szczepienie chroni w szczególności przed groźnymi dla zdrowia i życia powikłanymi grypowymi – powiedział prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Objawy grypy

Grypa to zespół objawów klinicznych, które związane są z zakażeniem układu oddechowego. Choroba pojawia się nagle, jej okres wylęgania jest bardzo krótki (średnio są to dwa dni).

O grypie nie bez powodu mówi się, że „zwala z nóg”. Jej objawy są niezwykle gwałtowne. Pacjent skarży się na ból głowy, mięśni, ma dreszcze i gorączkę.  W przebiegu infekcji pojawić się może również ból gardła, nieżyt nosa i suchy kaszel.

Grypa jest chorobą wirusową, więc w jej przebiegu nie jest konieczne aplikowanie antybiotyków. Choremu podaje się leki przeciwgorączkowe, np. paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen). Ze względu na ryzyko zespołu Reye’a u dzieci i młodzieży do 18. roku życia nie wolno stosować kwasu acetylosalicylowego.

W niektórych przypadkach stosuje się leki przeciwwirusowe.

Powikłania grypy

Według danych Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, na świecie średnio co minutę z powodu grypy umiera jedna osoba. Jest to choroba podstępna oraz niebezpieczna, przede wszystkim ze względu na stosunkowo wysokie ryzyko powikłań.

A jest ich cała lista, by wspomnieć choćby o zapaleniu płuc, anginie paciorkowcowej, zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych. Wyjście z choroby jest zdecydowanie trudniejsze w przypadku osób z współwystępującymi chorobami przewlekłymi, takimi jak: cukrzyca, POChP, astma, choroba niedokrwienna.

Podstawową metodą profilaktyki jest szczepienie. Nie daje ono 100 proc. gwarancji ochrony przed chorobą, gdyż uzależnione jest od sezonu i stanu zdrowia chorego.

Agnieszka Gotówka , 10 miesięcy temu

Szczepienia zalecane 3 - 5 lat

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Szczepienia zalecane 3 - 5 lat
Szczepienia zalecane 3 - 5 lat

Szczepionka IPV

Szczepionka IPV

Szczepionka IPV to inaczej szczepionka przeciwko poliomyelitis, czyli przeciw chorobie Heinego-Medina. Choroba ta to dokładniej wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego.

Szczepienia zalecane 3 - 5 lat

Szczepienie IPV

rogów przednich rdzenia kręgowego. Szczepienie przeciw poliomyelitis należy do szczepień obowiązkowych. Szczepionka zawiera żywe atenuowane wirusy (...) lub zabite inaktywowane wirusy. Podawana jest w czterech dawkach....

Szczepienia zalecane 3 - 5 lat

Szczepionka na pneumokoki

, lecz do szczepień zalecanych. Przyszli rodzice powinni jednak zastanowić się nad takim szczepieniem, aby odpowiednio uchronić dziecko przed ewentualną chorobą (...) . Szczepienie na...

Szczepienia zalecane 3 - 5 lat

Ci rodzice błagają, by szczepić dzieci

Ci rodzice błagają, by szczepić dzieci

z nowotworem opublikowali wzruszający list. Szczepić czy nie szczepić? O faktach i mitach dotyczących skuteczności szczepień dla dzieci słyszymy nieustannie (...) . I chociaż niektórym chorobom można...

Zdrowie dzieci

Poznaj sprawdzone sposoby na zapobieganie przeziębieniu

Poznaj sprawdzone sposoby na zapobieganie przeziębieniu

Sezon przeziębień w pełni Jeżeli ciągle wokół słychać kaszel i kichanie, oznacza to, że nadszedł sezon przeziębień. Szczepionka przeciwko grypie (...) zamkniętej przestrzeni Jesienią i zimą większość ludzi szuka ciepła...

Maluch

Co o grypie powinien wiedzieć rodzic?

Co o grypie powinien wiedzieć rodzic?

lub nierozpoznany, może prowadzić do groźnych powikłań. Co zatem o grypie powinni wiedzieć rodzice? Jak się przed nią ustrzec? Czy szczepienia (...) dziecka przed grypą należy zadbać we własnym zakresie. Sposoby zapobiegania grypie Wirus...

Rodzina

9 prostych sposobów na zmianę swojego wyglądu

9 prostych sposobów na zmianę swojego wyglądu

na zmianę twojego wyglądu. Jeżeli dotychczas nosiłaś długie i proste włosy, to pomyśl o krótkim cięciu lub mocnym wycieniowaniu. Ścięcie kilku kosmków (...) na płaskim obcasie, pomyśl o zakupie wysokich szpilek. Tego...