Trwa ładowanie...

Nastolatki, które palą i jedzą fast foody, postarzają swój mózg o sześć lat

Avatar placeholder
04.05.2017 15:35
Dieta i styl życia nastolatków może doprowadzić do uszkodzeń mózgu i demencji w dorosłym życiu
Dieta i styl życia nastolatków może doprowadzić do uszkodzeń mózgu i demencji w dorosłym życiu (123rf)

Niszczący wpływ używek i niezdrowego jedzenia na nasze zdrowie jest powszechnie znany. Okazuje się jednak, że taki styl życia może mieć niszczący wpływ na zdrowie mózgu młodzieży. Młodzi ludzie, którzy palą i jedzą fast foody, postarzają swoje mózg o sześć lat, skutecznie niszcząc w ten sposób swoje wspomnienia, pamięć i zdolność do uczenia się.

Według badań opublikowanych przez American College of Cardiology zły styl życia i niezdrowe nawyki żywieniowe nastolatków mogą dramatycznie zaszkodzić ich rozwojowi umysłowemu.

Naukowcy śledzili ponad 3 tys. osób przez 31 lat, od 1980 do 2011 roku, obserwując ich dietę, styl życia i historię medyczną w dzieciństwie, w okresie dojrzewania i dojrzałości. Okazało się, że niezależnie od tego, czy uważamy się za osoby zdrowe w dorosłym życiu, słaba dieta w wieku nastoletnim może powodować nieodwracalne uszkodzenia mózgu.

Złe nawyki żywieniowe i styl życia młodzieży wpływają na stan pamięci w późniejszym życiu
Złe nawyki żywieniowe i styl życia młodzieży wpływają na stan pamięci w późniejszym życiu (123rf)
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Od kiedy możemy mówić o otyłości u dziecka?"

Badanie przeprowadzone w Finlandii, obejmowało 3 596 tys. osób. Jego celem było sprawdzenie, jak ekspozycja na czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego we wczesnym okresie życia jest szkodliwa dla ludzi, niezależnie od tego, czy osoby te są wystawione na te czynniki w wieku dorosłym.

Główny naukowiec dr Suvi Rovio z Uniwersytetu Turku w Finlandii powiedział, że te odkrycia potwierdzają potrzebę aktywnych strategii monitorowania i ochrony przed czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego z dzieciństwa.

10 zasad zdrowego odżywiania, których nie znasz
10 zasad zdrowego odżywiania, których nie znasz [10 zdjęć]

Podstawą zdrowego żywienia są produkty pełnoziarniste, chude mięso, nabiał, owoce oraz warzywa. Istotna

zobacz galerię

Analizując te dane, dr Rovio stwierdził, że nastolatki z wysokim ciśnieniem mają mózg o 8,4 roku starsze i są bardziej zmęczone niż te, które mają ciśnienie krwi w normie. Stwierdzono również, że wysokie stężenie cholesterolu postarza mózg średnio o 6,6 roku. Natomiast wśród osób palących i niepalących zaobserwowano 4 lata różnicy w wieku mózgu. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie czynniki ryzyka, które uszkadzają serce sprawiły, że mózg postarzał się średnio o 6 lat.

Badania przeprowadzono na podstawie rosnącego zapotrzebowania na dane pokazujące, w jaki sposób zdrowie serca może mieć wpływ na funkcje poznawcze. Obecne wyniki wykazały związek między otyłością a złym stanem mózgu.

W rzeczywistości niedawne badanie wykazało, że otyłość drastycznie zwiększa ryzyko rozwoju demencji. Osoby z nadwagą lub otyłością i cukrzycą typu 2 miały dużo poważniejsze nieprawidłowości w strukturze mózgu niż osoby, które utrzymały normalną masę ciała. Takie nieprawidłowości w mózgu mogą prowadzić do innych chorób jak otępienie i choroba Alzheimera.

Tak szkodliwy wpływ masy ciała na proces starzenia się mózgu, który był widoczny nawet po upływie długiego czasu, skłonił naukowców do przeprowadzenia badań nad znacznieniem wagi w procesie starzenia się mózgu.

ZOBACZ TAKŻE:

Wykazały one, że potrawy przygotowywane dla dzieci zawierają zbyt dużo kalorii, nasyconych kwasów tłuszczowych i soli pomimo wysiłków zmierzających do zredukowania tych wskaźników w daniach serwowanych przez restauracje typu fast foodów.

Menu takie może przyczyniać się do rosnącej liczby przypadków otyłości wśród dzieci. W Polsce problem staje się coraz poważniejszy. Według danych WHO w ciągu ostatnich 20 lat liczby dzieci z nadwagą lub otyłością uległa potrojeniu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze