Błędy w odżywianiu dzieci

Zdrowa dieta ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka i profilaktyki wielu chorób. Niestety, wiele polskich dzieci odżywia się nieprawidłowo. Najczęstsze błędy żywieniowe to: nieregularne posiłki, spożywanie kalorycznych przekąsek, dań typu fast food i żywności wysoko przetworzonej, zbyt mały udział nabiału, owoców i warzyw w diecie, nadmiar soli, cukru i tłuszczów zwierzęcych w jadłospisie, a także picie słodkich napojów w dużej ilości. Źle zbilansowana dieta i siedzący tryb życia to prosta droga do problemów zdrowotnych u dziecka.

Zagrożenia związane z niezdrowym odżywianiem u dzieci

Zbędne kilogramy stanowią problem już u niemowląt. Otyły niemowlak jest mało ruchliwy i wolniej się rozwija. Natomiast u starszych dzieci nieregularne posiłki mogą prowadzić do bólu brzucha, a także problemów z wypróżnianiem, zaparć, omdleń, zasłabnięć i utraty przytomności. Dziecko może doświadczać również zaburzeń koncentracji. Otyłe dziewczęta są w większym stopniu narażone na przedwczesne dojrzewanie niż ich szczupłe rówieśniczki. Często zmagają się z nadmiarem androgenów, który powoduje trądzik, hirsutyzm, nieregularne miesiączki oraz brak owulacji. Z kolei otyli chłopcy mają tendencję do opóźnionego dojrzewania i gromadzenia się tkanki tłuszczowej na piersiach. Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy spojenia łonowego i podbrzusza może doprowadzić do powstania pseudomikropenisa.

Jak zdrowo żywić dzieci?

Rodzice mają ogromny wpływ na sposób odżywiania swoich dzieci. Jeśli chcesz, by twoje dziecko było zdrowe, stosuj się do następujących wskazówek:

 • Dbaj o to, by dziecko spożywało 4-5 posiłków każdego dnia, w miarę możliwości o tych samych porach.
 • Pilnuj, by rano twoja pociecha zjadła śniadanie.
 • Między posiłkami nie karm dziecka słodyczami, zastąp je owocami (suszonymi lub świeżymi).
 • Zwracaj uwagę na wartości odżywcze posiłków.
 • Staraj się, by dieta była urozmaicona.
 • Każdego dnia podawaj dziecku nabiał.
 • Nie używaj zbyt dużo soli.
 • Pamiętaj o podawaniu dziecku warzyw.
 • Postaw na tłuszcze roślinne.
 • Ogranicz spożycie wędlin i tłustych mięs.
 • Zadbaj o to, by twoje dziecko jadło ryby 1-2 razy w tygodniu.
 • Zacznij oswajać dziecko ze smakiem niegazowanej wody. Ogranicz spożycie napojów słodkich, w tym soków.
 • Odżywiaj się zdrowo – bądź dobrym przykładem dla swojego dziecka.

Zdrowe odżywianie jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu dziecka, ale nie należy zapominać również o aktywności fizycznej. Systematyczne ćwiczenia pomagają spalić kalorie i korzystnie wpływają na zdrowie.

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Patronaty
Patronaty

"Gram z Sówką Zuzią..." od Wydawnictwa Zielona Sowa

"Gram z Sówką Zuzią..." od Wydawnictwa Zielona Sowa

"Gram z Sówką Zuzią. Kolory" Zestaw edukacyjny "Gram z Sówką Zuzią. Owoce" Zestaw edukacyjny "Gram z Sówką Zuzią. Warzywa" Zestaw edukacyjny "Gram z Sówką Zuzią. Zwierzęta" Zestaw edukacyjny "Gram z Sówką Zuzią. Pojazdy" Zestaw edukacyjny "Gram z Sówką...

Patronaty

Małgorzata Kożuchowska jako Clara

Małgorzata Kożuchowska jako Clara Odtwórz wideo

"Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai": Małgorzata Kożuchowska jako Clara Małgorzata Kożuchowska potrafi być zabójczo słodka. Podobnie jak Clara, szefowa mafijnej rodziny Biscottich. Jej przyjazd to gwarancja ostrej awantury w spokojnym szwedzkim miasteczku.

Patronaty

Arka Zwierzaków - gra planszowa

Arka Zwierzaków - gra planszowa

Gra dla dzieci i ich rodziców Chcesz pomóc Noemu uratować zwierzęta przed zagładą? Zagraj! 84 żetony zwierzaków Układaj zwierzaki i pilnuj ich bezpieczeństwa. Słoń Ogromny słoń musi mieć odpowiednie dla siebie lokum. Kameleon Nakarm kameleona, aby w czasie...

Patronaty

Dr Harvey Karp

Dr Harvey Karp

Pozycja książkowa dla rodziców niemowląt pozwoli im lepiej zrozumieć swoje maluchy.

Patronaty

Tuwimki

Tuwimki

Okładka płyty "Tuwimki - Bajkopiosenki do słów Juliana Tuwima".