Mózgi dziewcząt i chłopców reagują na stres w odmienny sposób
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanford sugerują, że bardzo stresujące wydarzenia wpływają na mózg dziewczynek i chłopców w różny sposób.
1. Dziewczęta częściej cierpią na zespół stresu pourazowego
Część mózgu związana z emocjami i empatią, zwana wyspą, okazała się być szczególnie mało rozbudowana u dziewczynek, które przeszły traumę. Ale inaczej było w przypadku chłopców – u nich wyspa była większa.
Naukowcy twierdzą, że to może wyjaśniać, dlaczego u dziewcząt częściej niż u chłopców rozwija się zespół stresu pourazowego (post-traumatic stress disorder, PTSD).
Ich wyniki wskazują, że objawy, występujące u dziewcząt i chłopców po wyjątkowo stresującym przeżyciu, miały inny charakter, a w wyniku tego, dzieci o różnej płci powinny być leczone inaczej.
Zespół badawczy z Stanford University School of Medicine podejrzewa, że dziewczęta, u których rozwinął się PTSD, mogą w rzeczywistości cierpieć na szybsze starzenie jednej części wyspy - obszaru mózgu, który przetwarza uczucia i ból.
Wyspa jest zróżnicowana i położona głęboko w mózgu. Ma wiele połączeń z innymi obszarami. Steruje też instynktem przetrwania, odgrywa ważną rolę w wykrywaniu sygnałów z innych części ciała.
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Depression and Anxiety”. Naukowcy zeskanowali mózgi 59 dzieci w wieku od 9 do 17 lat. Członkowie jednej z grup (14 dziewcząt i 16 chłopców) mieli w przeszłości co najmniej jeden epizod silnego stresu lub urazu, podczas gdy druga grupa (15 dziewcząt i 14 chłopców) nie była narażona na takie emocje.
W grupie dziewcząt i chłopców z urazami, stwierdzono, że jeden obszar wyspy zmienił się pod względem wielkości i objętości w porównaniu z tym samym obszarem w mózgach osób z grupy bez traumy.
To pokazuje, że wyspa zostaje zmieniona przez ekspozycję na silny lub długotrwały stres i odgrywa kluczową rolę w rozwoju PTSD, twierdzą naukowcy.
2. Potrzebne jest odmienne podejście do terapii
Autorka badania, dr Megan Klabunde powiedziała, że ważne jest, aby wziąć pod uwagę różne reakcje fizyczne i emocjonalne wobec stresujących wydarzeń.
Zobacz także
"Ważne jest, że ludzie, którzy pracują z młodzieżą, która ma traumę, wzięli pod uwagę różnice między płciami. Nasze wyniki sugerują, że chłopcy i dziewczęta mogą wykazywać różne objawy traumy i mogą korzystać z różnych sposobów podejścia do leczenia. Istnieją badania sugerujące, że wysoki poziom stresu może przyczynić się do wczesnego dojrzewania u dziewcząt" – mówi Klabunde.
Dr Klabunde zapowiedziała, że teraz zbada inne obszary mózgu połączone z wyspą, aby zobaczyć, czy da się wykryć podobne zmiany.
3. Czym jest PTSD?
Zespół stresu pourazowego jest terminem używanym do opisania psychologicznych skutków traumatycznych wydarzeń, takich jak poważny wypadek samochodowy, klęski żywiołowe, zastraszanie lub nadużywanie przemocy.
Wielu młodych ludzi, którzy przeżyli trudne sytuacje, nie cierpi na PTSD – ale niektóre osoby dotyka ten syndrom.
Objawy mogą obejmować:
- retrospekcje i koszmary;
- niepokój, problem z odpoczynkiem;
- problemy ze snem;
- problemy z jedzeniem.
Towarzystwo „Młode Umysły” twierdzi, że to normalne, że ludzie doświadczają objawów przez kilka tygodni po wyczerpującym przeżyciu, jeśli objawy nie ustępują po miesiącu, to trzeba skonsultować się z lekarzem, który powinien zaoferować jakąś terapię, która doprowadzi młodego człowieka do równowagi psychicznej.