Trwa ładowanie...

Używanie telefonu może powodować stres i niepokój

Smartfony i tablety zastępują spotkania twarzą w twarz, a rodziny cierpią z tego powodu.

Zobacz film: "Defekty odporności u dzieci"

1. "Zanieczyszczanie" czasu

Według autora badania, dr Jenny Radesky, adiunkta pediatrii behawioralnej na Uniwersytecie Medycznym w Michigan, ciągłe odbieranie komunikatów z pracy od przyjaciół i reszty świata "zanieczyszcza" momenty rodzinnych posiłków, chwile przed snem i czas relaksu.

Czy zgadzamy się z pojęciem "zanieczyszczenia", czy nie, myślę, że wszyscy możemy się zgodzić się z tym, że obecne czasy zmieniają się z powodu urządzeń technologicznych.

Częste używanie telefonu w domu źle wpływa na relacje rodzinne
Częste używanie telefonu w domu źle wpływa na relacje rodzinne (Shutterstock)

"Napięcie i stres próbujemy zrównoważyć nowo powstającymi technologiami, łącząc je z ustalonymi wzorcami i rytuałami naszego życia. To jest bardzo powszechne i w ten sposób postępują prawie wszyscy uczestnicy badania. Musimy odciąć się od tego, co może być stresogenne i reagować na zachowania naszych dzieci " - mówi Radesky.

Wyniki są oparte na wywiadach przeprowadzonych wśród z 35 rodziców i opiekunów dzieci z okolic Bostonu. W badaniu wzięło udział 22 matek, 9 ojców i 4 babcie.

Zobacz także

Uczestnicy byli w wieku od 23 do 55 lat, ze średnią wieku 36 lat. Dzieci, nad którymi sprawowali opiekę, miały średnio po 8 lat. Około 1/3 były to osoby samotnie wychowujące dzieci.

Joseph Bayer, adiunkt w Szkole Komunikacji z Uniwersytetu Stanowego w Ohio wyciągnął zaskakujące wnioski. "Biorąc pod uwagę wcześniejsze badania dotyczące wysyłania SMS-ów podczas jazdy i psychicznie wymagających zadań, widzę, jak zbytnie stosowanie nowych technologii prowadzi do pewnego konfliktu poznawczego i emocjonalnego” - mówi.

4 pomysły dla taty na kreatywną zabawę z dzieckiem
4 pomysły dla taty na kreatywną zabawę z dzieckiem [5 zdjęć]

Coraz częściej zdarza się, że tata pracuje do późnych godzin i wracając do domu, nie ma już siły na zabawę...

zobacz galerię

2. Wzrasta napięcie między rodzicami i dziećmi

Wielu rodziców przyznało, że za smartfony dały im odpocząć od nudy. Za pomocą urządzenia mobilnego można wpłynąć na ich samopoczucie, czy też na interakcje z dzieckiem.

Rodzice, którzy używali urządzeń mobilnych podczas posiłków, gorzej oddziaływali na swoje dzieci, co się umacniało, kiedy pociechy starały się odwrócić ich uwagę od urządzenia.

"Młodsze generacje wierzą, że mogą być wielozadaniowe, ale to jest po prostu nieprawda. Szybko dowiadują się, że nie mogą zrobić dwóch zadań naraz tak dobrze, jak wtedy, gdyby robili każde z nich oddzielnie, a to dodaje kolejną dawkę stresu dzieciom" - mówi Larry Rosen, emerytowany profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Dominguez Hills, który nie brał udziału w badaniu.

10 zabaw z dziećmi w deszczowe dni
10 zabaw z dziećmi w deszczowe dni [10 zdjęć]

Wolny weekend to czas, który często spędzamy z całą rodziną, oglądając film w telewizji. Często w trakcie...

zobacz galerię

"Tyle ich życia mieści się w tych urządzeniach - praca, przyjaźń, wiadomości ze świata, mnóstwo informacji - dlatego wywołują znacznie bardziej emocjonalne reakcje, niż ludzie, a to może zachwiać równowagą w domu" - mówi Radesky.

Radesky ma kilka rad dla rodziców i opiekunów, którzy walczą, aby utrzymać rodzinę w dobrym zdrowiu, wciąż trzymając się swoich elektronicznych gadżetów:

  • Ustal granice, które obejmują okresy i obszary domu wolne od technologii.
  • Śledź czas, jaki przeznaczasz na używanie telefonu i ogranicz go,  jeśli okaże się, że spędzasz zbyt wiele godzin wpatrując się w urządzenie. Są do pobrania aplikacje, które pomogą ci to zrobić.
  • Rodzice powinni zwracać uwagę, jakie działania są najbardziej stresujące i starać się unikać wykonywania tych zadań, kiedy jest czas dla rodziny.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.