Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Zespół stresu pourazowego dotyka dzieci częściej niż może nam się wydawać

Brytyjskie badania wykazały, że rodzice często nie potrafią rozpoznać zespołu stresu pourazowego u małych dzieci.

Zobacz film: "Jak dzieci tracą odporność?"

"Kiedy ludzie mówią o zespole stresu pourazowego, często myślą o żołnierzach powracających ze stref wojennych. Jednak dzieci, które doświadczają traumatycznych zdarzeń, takich jak wypadki samochodowe, napady i klęski żywiołowe, są również narażone na ryzyko wystąpienia zespołu stresu pourazowego" - powiedział Richard Meiser-Stedman ze Szkoły Medycznej Norwich na Uniwersytecie Wschodniej Anglii.

"Objawy mogą obejmować nieprzyjemne wspomnienia i koszmary, unikanie wszelkich wzmianek o traumatycznym doświadczeniu oraz brak poczucia bezpieczeństwa" - wyjaśnił w komunikacie prasowym uniwersytetu.

Naukowcy zbadali ponad 100 dzieci w wieku od 2 do 10 lat, które brały udział w kolizji drogowej z udziałem samochodu, zostały potrącone podczas spaceru lub strącone z roweru. Każdy przypadek wiązał się z wizytą w szpitalu z powodu obrażeń, takich jak stłuczenia, złamania lub utrata przytomności.

Rodzice często nie widzą objawów zespołu stresu pourazowego u swoich dzieci
Rodzice często nie widzą objawów zespołu stresu pourazowego u swoich dzieci (Shutterstock)

Wszystkie przypadki były oceniane pod kątem objawów zespołu stresu pourazowego 2-4 tygodnie po incydencie, a następnie ponownie po 6 miesiącach i 3 latach.

Naukowcy odkryli, że dzieci, które wykazały oznaki zaburzenia wkrótce po incydencie, niekoniecznie musiały cierpieć z powodu zespołu stresu pourazowego po upływie trzech lat, a rozwinięte schorzenie utrzymywało się dłużej tylko w nielicznych przypadkach. Większość dzieci po pewnym czasie samoistnie dochodziła do siebie.

ZOBACZ TAKŻE:

Jednak naukowcy dodają, że większość rodziców dzieci, które nadal miały zespół stresu pourazowego po trzech latach od wypadku, nie zauważyła jego objawów u swoich potomków. Odkrycie to sugeruje, że opierając się na informacjach pochodzących od rodziców, ciężko potwierdzić występowanie chronicznego zespołu stresu u dzieci.

Naukowcy odkryli również, że dzieci są bardziej narażone na zespół stresu pourazowego, jeśli ich rodzice również cierpieli z jego powodu w krótkim lub długim okresie czasu. Jednak nawet w takich przypadkach opiekunkowie nie rozpoznawali objawów stresu u swojego potomka.

"To badanie pokazuje kilka naprawdę ciekawych powiązań pomiędzy tym, jak dzieci i rodzice reagują na traumę pourazową" - powiedział Meiser-Stedman. Przez wiele lat dzieci mogą doświadczać objawów bez wiedzy rodziców.

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?
Jak radzić sobie ze stresem w ciąży? [7 zdjęć]

Ciąża to stan wyjątkowy dla kobiety, który trudno trafnie porównać z czymkolwiek innym. Twoje ciało ulega...

zobacz galerię

Naukowcy odkryli również silny związek między rodzicami, którzy cierpią z powodu zespołu, i ich dziećmi, które również go doświadczają nawet kilka lat po traumatycznym wydarzeniu.

"Może być prawdą, że stres rodzicielski pogłębia się wskutek wystąpienia objawów chorobowych u dzieci, albo że reakcje dziecka są kształtowane przez pierwsze reakcje rodziców, albo jedno i drugie, co prowadzi do nasilenia symptomów u obu stron" – powiedział.

"Co ciekawe, nawet w takich przypadkach rodzice rzadko zauważali objawy cierpienia u swoich dzieci" - dodał Meiser-Stedman.

Badania opublikowano w "Journal of Clinical Psychiatry".

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.