Może spowodować paraliż. Zdrowy, ale nie dla każdego
Organizm małego dziecka nie jest jeszcze rozwinięty tak, jak dorosłego, przez co niektóre pokarmy mogą mu poważnie zaszkodzić, nawet podane w minimalnej ilości. Przed jednym z nich przestrzega lekarz rodzinny z Singapuru.
1. Uważaj na miód
Doktor Sam jest lekarzem rodzinnym z Singapuru. Specjalista prowadzi w mediach społecznościowych konta, na których zamieszcza edukacyjne filmy dotyczące zdrowia dzieci oraz dorosłych. W wielu z nich omawia konkretne przypadki swoich pacjentów.
Jedno z najnowszych nagrań doktora jest przestrogą dla rodziców. Lekarz opisuje w niej historię dwumiesięcznego chłopca, który mimo tego, że był karmiony wyłącznie piersią, zaczął poważnie chorować.
Gdy zły stan zdrowia dziecka pogarszał się, przestało ono pić mleko. Po tygodniu, odkąd pojawiły się pierwsze symptomy, rodzice zabrali je do lekarza.
Ostatecznie chłopiec trafił do szpitala, gdzie coraz bardziej podupadał na zdrowiu. Zwiotczenie mięśni, drgawki i trudności w oddychaniu wskazywały już na to, że stan niemowlęcia jest naprawdę poważny. Mimo przeprowadzenia mnóstwa badań medycy początkowo nie mogli zdiagnozować, co jest przyczyną problemów.
Gdy wszyscy myśleli już, że nie przeżyje, lekarze przebadali kał dziecka, w którym wykryli bakterie jadu kiełbasianego powodującego paraliż mięśni. Dopiero dzięki temu odkryli, co dolega niemowlęciu.
Okazało się, że kilka tygodni wcześniej rodzice zanurzyli smoczek dziecka w miodzie, by był dla niego bardziej atrakcyjny. Nie wiedzieli, że maluchy do pierwszego roku życia nie mogą go spożywać nawet w minimalnej ilości, ponieważ grozi to u nich zatruciem jadem kiełbasianym.
2. Dlaczego dzieci nie mogą jeść miodu?
Chociaż miód jest uznawany za niezwykle zdrowy produkt o wyjątkowych właściwościach przeciwbakteryjnych, nie wolno go podawać dzieciom, które nie skończyły jeszcze 12. miesiąca życia. Wszystko dlatego, że mogą się w nim znajdować laseczki Clostridium botulinum zdolne do produkcji jadu kiełbasianego. Jelita malutkiego dziecka nie są w stanie zwalczyć bakterii, ponieważ nie są jeszcze dostatecznie rozwinięte.
Do pierwszych objawów zakażenia jadem kiełbasianym należą: zaparcia, utrata apetytu, osłabienie i zmieniony płacz.
Co ważne, dzieciom, które nie ukończyły roku, nie wolno podawać miodu także jako dodatku do pokarmów, napojów, mieszanek dla niemowląt, jak również wypieku ciast czy potraw, gdzie poddano go obróbce cieplnej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl