Trwa ładowanie...

Matki pożegnają się z rocznymi urlopami. Co w zamian? 5 dodatkowych dni dla wszystkich

 Aleksandra Miłosz
15.05.2017 11:16
Matki pożegnają się z rocznymi urlopami. Co w zamian? 5 dodatkowych dni dla wszystkich
Matki pożegnają się z rocznymi urlopami. Co w zamian? 5 dodatkowych dni dla wszystkich

Najnowsze pomysły Unii Europejskiej mają wprowadzić zmiany w obowiązujących dotychczas prawach dotyczących urlopu wychowawczego oraz wprowadzić urlop opiekuńczy. Co konkretnie ma się zmienić i kogo najbardziej dotkną planowane reformy?

1. Cięcia w urlopie rodzicielskim

Do tej pory młoda matka mogła skorzystać z rocznego urlopu po porodzie. W jego skład wchodziło 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego. Teraz 4 miesiące tego urlopu będą musiały być wykorzystane przez ojca dziecka. W innym przypadku 16 wolnych tygodni przepadnie. Skąd takie zmiany? Pomysłodawcy tłumaczą, że ma to pozytywnie wpłynąć na aktywizację zawodową kobiet i zapewnić im równe szansy na rynku pracy.

Urlop macierzyński w Polsce i Europie
Urlop macierzyński w Polsce i Europie [8 zdjęć]

Każda mama chce po porodzie przebywać ze swoim maluchem jak najdłużej, patrzeć jak się rozwija i rośnie.

zobacz galerię

2. Nowość: urlop opiekuńczy

Według nowego pomysłu, każdemu pracownikowi przysługiwać będzie co roku 5 dni wolnych, które mógłby wykorzystać na opiekę nad chorym dzieckiem, współmałżonkiem bądź rodzicem. Miałby jednak dostawać za nie wynagrodzenie co najmniej równe wysokości zasiłku chorobowego. Jeśli nowy projekt, opracowany przez Komisję Europejską, zyska aprobatę Rady UE i Parlamentu Europejskiego, to kraje członkowskie UE będą miały 2 lata na wprowadzenie go do swoich przepisów prawnych.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Już teraz jednak ekspert Pracodawców RP Wioletta Żukowska-Czaplicka podkreśla, że "– Spowoduje to znaczące koszty. Już dziś wymiar urlopu wypoczynkowego w naszym kraju należy do najwyższych w UE."

Zobacz także:

3. Wsparcie dla rodziny

Nowa dyrektywa to według Brukseli, wsparcie przede wszystkim dla rodzin i pomoc w umiejętnym godzeniu obowiązków rodzinnych i zawodowych. Wciąż rosnąca liczba osób starszych sprawia, że planowany urlop opiekuńczy nie wykluczy z rynku osób, które muszą opiekować się schorowanymi rodzicami czy niesamodzielnymi dziećmi. Aby jednak nie dochodziło do nadużyć, Komisja Europejska zakłada obowiązek dostarczenia do pracodawcy zaświadczenia o niesamodzielności lub chorobie bliskiego.

Dodatkowo opiekunowie mają mieć zapewniony czas wolny na wypadek sytuacji losowych (np. nagłej choroby bliskiej osoby). Każdy rodzic, którego dziecko nie ukończyło 12. roku życia będzie mógł wnioskować do pracodawcy o tzw. elastyczną organizację pracy, otrzymując jednocześnie ochronę przed zwolnieniem.

Przeczytaj koniecznie:

4. (Nie)realne zmiany

Aby jednak możliwe było wprowadzenie nowych praw, konieczne jest ujednolicenie tych obowiązujących dotychczas w poszczególnych krajach członkowskich. W Polsce na przykład, należałoby zrezygnować z przysługujących nadal 2 dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem, które nie ukończyło 14. roku życia.

W dodatku obecnie z urlopu rodzicielskiego może skorzystać ojciec, którego małżonka także ma do niego prawo. Po wprowadzeniu nowych przepisów będzie miał do niego dostęp niezależnie od praw partnerki. I chociaż Unia Europejska daje państwom członkowskim 2 lata na wprowadzenie nowych przepisów, to nowelizacja dotychczasowych wydaje się być bardzo trudna, a niekiedy wręcz niemożliwa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze