Trwa ładowanie...

Lekarze powinni zachęcać kobiety do schudnięcia przed zajściem w ciążę

Avatar placeholder
08.12.2016 11:59
Lekarze powinni zachęcać kobiety do schudnięcia przed zajściem w ciążę
Lekarze powinni zachęcać kobiety do schudnięcia przed zajściem w ciążę

Eksperci twierdzą, że lekarze powinni przestać unikać tematu schudnięcia przed zajściem w ciąże w rozmowach z kobietami, które chcą mieć dziecko.

Profesor Lesley Regan, nowy prezes Królewskiej Szkoły Położników i Ginekologów w Londynie powiedziała, że młode kobiety często myślą, że warstwa tłuszczu będzie chronić dziecko w czasie ciąży.

Prawdą jednak jest, że nadwaga utrudnia zajście w ciążę, a jeśli otyła kobieta zajdzie w ciąże, będzie miała zwiększone ryzyko cukrzycy ciążowej lub poronienia i jest większe ryzyko, że z powodu jej otyłości ucierpi również zdrowie dziecka.

Profesor Regan powiedziała, że jako lekarz, ma obowiązek przeprowadzenia szczerych rozmów z młodymi kobietami, aby je ostrzec, że muszą one stracić kilka kilogramów.

Zobacz film: "Jak poprawić bezpieczeństwo rowerzystów na drogach?"
Lekarze nie powinni unikać rozmów o zrzuceniu wagi z kobietami, które chcą zajść w ciąże
Lekarze nie powinni unikać rozmów o zrzuceniu wagi z kobietami, które chcą zajść w ciąże (Shutterstock)

"Czasami te rozmowy mogą być trudne, ponieważ ludzie mogą stać się bardzo defensywni, jeśli chodzi o ich wagę" – dodaje.

"Ale sądzę, że utrzymanie zdrowej masy ciała jest bardzo ważne, a lekarze mają do odegrania istotną rolę w umacnianiu decyzji kobiet, aby schudnąć i poprawić samopoczucie własne i dziecka".

Prawie 20 proc. kobiet w ciąży ma nadwagę lub otyłość. Jednak wielu lekarzy boi się obrazić swoich pacjentów i ucieka od poruszania tego tematu.

"Gdybyśmy byli w stanie przekonać następną kohortę 20-letnich dziewcząt, że ich ciąża byłaby nieporównanie bezpieczniejsza i lepiej, gdyby schudła, wykonując kilka ćwiczeń więcej, jedząc rozsądniej i rzucając palenie, pomyślmy jak duży dałoby to efekt" - powiedziała dla "The Guardian".

ZOBACZ TAKŻE:

Pomimo ryzyka obrażenia swoich pacjentów, prof. Regan zawsze mówi im, jeśli mają one za dużo dodatkowych kilogramów.

"I czasami mam przez to kłopoty" - powiedziała. Lekarka często musi tłumaczyć, że tłuszcz nie zapewni dziecku dodatkowej ochrony.

"Otyłość wpływa na jakość owulacji, sposób implantacji zarodka, a jeśli kobiecie uda się obniżyć wagę do normalnego wskaźnika masy ciała lub zdecydowanie poniżej BMI 30, będzie to miało ogromny wpływ na poprawę jej wyników" - mówi.

A jeśli młode kobiety mogą schudnąć do zdrowej wagi, poród jest o wiele łatwiejszy. Eksperci doradzają, że nawet kiedy kobieta jest w ciąży, to nie jest zbyt późno, aby rozpocząć ćwiczenia.

7 rad, jak uchronić dziecko przed otyłością
7 rad, jak uchronić dziecko przed otyłością [8 zdjęć]

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż 29 proc. polskich 11-latków ma nadwagę. Rodzice muszą

zobacz galerię

Badanie opublikowane w "British Journal of Sports Medicine" w październiku wskazało, że ćwiczenia w okresie ciąży zmniejszają ryzyko konieczności cięcia cesarskiego.

Regularna aktywność fizyczna zmniejsza również szanse, że dziecko rodzi się z nadwagą.

Nawet duży wysiłek, długo uważany za niebezpieczny w czasie ciąży, jest bezpieczniejszy, niż sądzono i jest mało prawdopodobne, aby wydłużył poród lub zwiększył ryzyko przedwczesnego porodu.

Królewska Szkoła Położników i Ginekologów doradza kobietom w ciąży, aby wykonywać maksymalnie 30 minut dziennie ćwiczeń aerobowych, takich jak bieganie, pływanie czy taniec.

6 produktów, których powinna unikać kobieta w ciąży
6 produktów, których powinna unikać kobieta w ciąży [6 zdjęć]

Ciąża to czas, kiedy kobieta powinna zadbać o swoje zdrowie. Pełnowartościowa dieta bogata w składniki

zobacz galerię

Kobiety, które nie ćwiczyły przed ciążą, powinny rozpocząć od nie więcej niż 15 minut, trzy razy w tygodniu, stopniowo wydłużając czas ćwiczeń.

Kobiety nie powinny oczekiwać, że w ciąży będą tak samo sprawne, jak przed nią i powinny przerwać ćwiczenia, gdy tylko poczują się źle.

Kobiety chore na cukrzycę ciążową, wysokie ciśnienie krwi lub z innymi powikłaniami przed planowaniem ich planu treningowego powinny skonsultować się z lekarzem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze