Trwa ładowanie...

Laparotomia – zastosowanie, wskazania, przeciwwskazania, przebieg, powikłania

Avatar placeholder
30.11.2018 16:06
Laparotomia służy m.in. diagnozowaniu chorób jamy brzusznej
Laparotomia służy m.in. diagnozowaniu chorób jamy brzusznej (Shutterstock)

Laparotomia jest stosowana przez ginekologów i polega na otwarciu powłok jamy brzusznej. Laparotomia to zabieg chirurgiczny, w którego czasie ginekolog rozcina skórę, mięśnie i otrzewną. Pacjent w czasie laparotomii jest w pełnym znieczuleniu, a zabieg wykonuje się w sali operacyjnej.

spis treści

1. Laparotomia - zastosowanie

Laparotomia jest zabiegiem planowanym. Celem laparotomii jest stwierdzenie przyczyn różnych dolegliwości układu rozrodczego, ale też pokarmowego i moczowego. Lekarz wykonuje laparotomię m.in. w celach diagnostycznych, gdy inne nieinwazyjne metody nie przyniosły oczekiwanych efektów.

Laparotomia jest również wykorzystywana w celach leczniczych. W czasie laparotomii lekarz może natychmiast usunąć wykryte zmiany lub pobrać wycinki do dalszej diagnostyki.

Zobacz film: "Powikłania cesarskiego cięcia"

W trybie pilnym laparotomia jest stosowana u osób po wypadkach w ogólnym ciężkim stanie, gdy istnieje podejrzenie krwotoku wewnętrznego czy urazów jamy brzusznej, które zagrażałyby życiu pacjenta.

2. Laparotomia - wskazania

Laparotomia jest stosowana w określonych przypadkach. Choć większość urazów i chorób w obrębie jamy brzusznej można obecnie zdiagnozować dzięki zdjęciom RTG i tomografii komputerowej, to laparotomia jest konieczna w diagnostyce chorób układu płciowego kobiet. Dzięki laparotomii można zdiagnozować:

Pierwsze symptomy raka jajnika
Pierwsze symptomy raka jajnika [7 zdjęć]

Rak jajnika to nowotwór, który dotyka głównie kobiety pomiędzy 40. a 70. rokiem życia. Jego początkowy

zobacz galerię

Wskazaniem do laparotomii jest również prawdopodobieństwo chorób układu pokarmowego, takich jak:

3. Laparotomia - przeciwwskazania

Laparotomia nie jest wskazana ze względu na:

4. Laparotomia - przygotowanie

Laparotomia to zabieg operacyjny, który wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Skierowanie na laparotomię otrzymuje się od ginekologa lub chirurga na podstawie wyników badań diagnostycznych.

ZOBACZ TAKŻE:

Do laparotomii pacjent musi być odpowiednio przygotowany i musi zjawić się w szpitalu na kilka dni wcześniej. Przed laparotomią konieczna jest również konsultacja z anestezjologiem. Do laparotomii pacjent podchodzi na czczo i nie może jeść na 10-12 godzin przed zabiegiem.

5. Laparotomia - przebieg

Laparotomia trwa od kilkudziesięciu minut do kilku godzin, co zależy od choroby. Laparotomia zaczyna się od wykonania nacięcia. Rozmiar nacięcia w czasie laparotomii zależy również od schorzenia pacjenta.

W czasie laparotomii można pobrać wycinki do badań, wykonać biopsję narządów oraz usunąć zmiany w jamie brzusznej, które były przyczyną dolegliwości. W czasie laparotomii często okazuje się, że nie ma możliwości całkowitego usunięcia zmian i u pacjenta jest konieczna kolejna laparotomia. Gdy u pacjenta w czasie laparotomii stwierdza się zmiany nowotworowe, jest to wskazanie do rozpoczęcia leczenia w innym oddziale szpitalnym, ponieważ zmiany są zbyt zaawansowane.

6. Laparotomia – powikłania

Laparotomia niesie ze sobą ryzyko powikłań. Są one związane zarówno ze znieczuleniem, jak i samym zabiegiem. Po laparotomii może dojść np. do krwawień i infekcji w ranie. Powikłaniem po laparotomii jest również ryzyko przepukliny w bliźnie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze