Trwa ładowanie...

Kolejne dziecko? Zaczekaj!

 Agnieszka Gotówka
13.03.2017 13:50
Z medycznego punktu widzenia idealna różnica wieku pomiędzy rodzeństwem to ponad dwa lata
Z medycznego punktu widzenia idealna różnica wieku pomiędzy rodzeństwem to ponad dwa lata (123RF)

Prawie co trzecia kobieta zbyt szybko zachodzi w ciążę po ostatnim porodzie. Idealna różnica wieku pomiędzy rodzeństwem to ponad dwa lata.

Ciąża to ogromne obciążenie dla organizmu, nic więc dziwnego, że potrzebuje czasu, by móc się zregenerować. Wyzwaniem jest również opieka nad noworodkiem, zwłaszcza jeśli jest to nasze pierwsze dziecko. Gdy jednak emocje opadną, a my czujemy się na siłach, zaczynamy myśleć o powiększeniu rodziny. Kiedy według naukowców jest na to odpowiedni moment?

Amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention) jest zdania, że kobieta powinna odczekać co najmniej 18 miesięcy z zajściem w kolejną ciążę. Światowa Organizacja Zdrowia wydłuża ten czas do 33 miesięcy. Jednak zaniem ekspertów, aż 30 proc. pań zbyt szybko decyduje się na następne dziecko. To z kolei zwiększa możliwość komplikacji, szczególnie w sytuacji, gdy ostatnia ciąża zakończyła się cesarskim cięciem.

Przeczytaj także:

Zobacz film: "Rodzeństwo dzieci autystycznych"

Powikłania mogą być bardzo poważne, by wspomnieć choćby o ryzyku poronienia, odklejenia się łożyska i urodzeniu dziecka z niską masą urodzeniową. Niektórzy eksperci dowodzą ponadto, że im krótszy odstęp pomiędzy ciążami, tym wyższe prawdopodobieństwo zdiagnozowania autyzmu u dziecka.

 5 znaków ostrzegawczych, które mogą świadczyć o autyzmie u dziecka
5 znaków ostrzegawczych, które mogą świadczyć o autyzmie u dziecka [6 zdjęć]

Autyzm dotyka około 1 proc. ludzi na świecie, według danych Centers for Disease Control and Prevention.

zobacz galerię

Dr n. med. Jerzy Zwoliński ze Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny podpowiada, że trudno jest wskazać idealny odstęp między ciążami. – Istotna jest odpowiedź na pytanie, czy poród nastąpił siłami natury czy przez cesarskie cięcie. Znacznie ma również wiek pacjentki. Im kobieta starsza, tym większe ryzyko powikłań. I oczywiście stan zdrowia mamy. Jeśli poprzednią ciążę wikłały choroby, wówczas do kolejnej trzeba się przygotować. Nieco dłuża przerwa jest również konieczna w przypadku ciąż wielopłodowych – wyjaśnia specjalista.

1. Dlaczego kobiety decydują się szybko zajść w kolejną ciążę?

Najczęściej za decyzją o kolejnej ciąży stoi chęć utrzymania małej różnicy wieku między rodzeństwem. Rodzice chcą, by dzieci wychowywały się razem i dobrze się dogadywały. W niektórych przypadkach czynnikiem rozstrzygającym jest również sytuacja ekonomiczna rodziny.

– Córkę urodziłam niemal równo dwa lata po pierwszym porodzie. Nigdy nie chciałam być mamą jedynaka. Czułam się na siłach, choć wiedziałam, że czeka mnie prawdziwa szkoła życia. Nie żałuję jednak swojej decyzji. Miałam całą niezbędną wyprawkę. Dokupiłam jedynie kilka rzeczy. Drugą ciążę paradoksalnie przeszłam zdecydowanie lepiej niż pierwszą – wspomina Magdalena z Bydgoszczy.

Z medycznego punktu widzenia idealna różnica wieku pomiędzy rodzeństwem to ponad dwa lata
Z medycznego punktu widzenia idealna różnica wieku pomiędzy rodzeństwem to ponad dwa lata (123RF)

Teorie naukowe to jedno, ale o wiele ważniejsza wydaje się być intuicja matki. Nikt lepiej od kobiety nie wie, jak się czuje, i czy ma siły na wyzwanie, jakim z całą pewnością jest kolejne dziecko.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.