Trwa ładowanie...

Jak sprawić, by skóra odzyskała jędrność?

Avatar placeholder
09.07.2019 07:19
Jak sprawić, by skóra odzyskała jędrność?
Jak sprawić, by skóra odzyskała jędrność? (123rf)

Gładkie ciało o jędrnej skórze to dla niemal wszystkich świeżo upieczonych mam odległe wspomnienie sprzed ciąży. Gdy patrzą w lustro, widzą wałeczki tłuszczu, cellulit na ciele i rozstępy na skórze. Mimo pewnych niedoskonałości, ciało kobiety, która właśnie została matką jest niezaprzeczalnie piękne. Nie oznacza to jednak, że nie można popracować nad jego wyglądem. Jędrna skóra stanowi bowiem ważny atut kobiety i dodaje jej pewności siebie.

spis treści

1. Ćwiczenia pomocne w odzyskaniu formy

Systematyczny, umiarkowany wysiłek fizyczny po urodzeniu dziecka ma wiele zalet: wspomaga utratę wagi, korzystnie wpływa na układ krążenia, wzmacnia mięśnie, dodaje energii, poprawia nastrój, redukuje stres i zapobiega depresji poporodowej. Dawniej zalecano, by kobiety wstrzymywały się z podjęciem ćwiczeń przez co najmniej sześć tygodni po porodzie. Obecnie lekarze doradzają, by po naturalnym porodzie bez powikłań wrócić do aktywności ruchowej po zaledwie kilku dniach (jeśli kobieta czuje się gotowa na ćwiczenia). Po cesarskim cięciu plan treningowy można wdrażać dopiero po konsultacji z ginekologiem.

Młoda matka, znajdująca się w dobrym stanie zdrowia, powinna przeznaczać na ćwiczenia fizyczne przynajmniej 150 minut tygodniowo. Aktywność ruchowa powinna być umiarkowanie nasilona i równomiernie rozłożona na całe siedem dni. Jeśli masz za sobą poród i chcesz zacząć uprawiać sport, pamiętaj o następujących wskazówkach:

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
  • Każdy trening zaczynaj od rozgrzewki.
  • Na początku wykonuj ćwiczenia w wolnym tempie (możesz stopniowo je zwiększać).
  • Unikaj wyczerpujących treningów.
  • Pij dużo wody (najlepsza dla kobiet po ciąży jest wysokozmineralizowana woda mineralna, która uzupełnia niedobory wapnia i magnezu).
  • Ubierz się wygodnie, włóż biustonosz sportowy, który doskonale podtrzymuje piersi.
  • Przygodę ze sportem po urodzeniu dziecka zacznij od spacerów lub pływania. Nie porywaj się na wymagające dobrej kondycji energiczne ćwiczenia lub trening siłowy. Nawet jeśli przed ciążą byłaś aktywna fizycznie, po urodzeniu dziecka twoje ciało potrzebuje czasu, by wrócić do formy.
  • Przerwij natychmiast ćwiczenia, jeśli odczuwasz ból. Wskazaniem do zaprzestania treningu i wezwania pomocy medycznej jest również jaskrawoczerwone krwawienie z dróg rodnych o większym nasileniu niż zwykła miesiączka.

    2. Zdrowa dieta po ciąży

Zdjęcia celebrytek, które w trzy tygodnie od urodzenia dziecka wracają do rozmiaru zero mogą przygnębiać każdą młodą mamę, która z trudem mieści się w spodnie sprzed ciąży. Porównywanie się do kobiet, które odzyskały przeraźliwie szczupłą sylwetkę w ekspresowym tempie nierzadko prowadzi do decyzji o zastosowaniu restrykcyjnej diety. Młode matki wychodzą bowiem z założenia, że warto pocierpieć kilka tygodni, by na dobre pozbyć się zbędnych kilogramów. Utrata nadwagi nie powinna być jednak priorytetem po urodzeniu dziecka. Matka, zwłaszcza jeśli karmi piersią, powinna przede wszystkim zadbać o zdrową dietę. Odpowiednia podaż składników odżywczych pozwala bowiem na szybszy powrót do formy i korzystnie wpływa na codzienne funkcjonowanie organizmu. Z tego powodu warto wstrzymać się z odchudzaniem i postawić na zbilansowaną dietę. W jadłospisie mamy nie może zabraknąć produktów z różnych grup żywieniowych – powinny pojawić się w nim owoce, warzywa, nabiał, produkty zbożowe, mięso oraz ryby. Między wartościowymi posiłkami można podjadać plasterki jabłka, marchew, orzechy lub pełnoziarniste herbatniki. Nawet jeśli kobieta ogranicza kaloryczność dań, nie powinna spożywać mniej niż 1800 kcal dziennie (dobowe zapotrzebowanie energetyczne w okresie połogu może sięgać nawet 3000 kcal, zależnie od wyjściowej masy ciała), zwłaszcza w okresie karmienia piersią. Warto uświadomić sobie, że naturalne karmienie dziecka wiąże się z dodatkowym ubytkiem kalorii. W praktyce oznacza to, że utrata wagi u mam karmiących piersią może przebiegać szybciej, a powrót do dawnej wagi może nastąpić bez większych wyrzeczeń.

W diecie po ciąży istotną rolę pełni nawadnianie organizmu. Odpowiednio duża podaż wody zapobiega bowiem odwodnieniu, syci, zmniejszając apetyt, i pobudza przemianę materii.

3. Rola wody w przywracaniu jędrności skóry

Woda pełni dodatkową funkcję – korzystnie wpływa na stan i wygląd skóry. Do właściwości wody należy bowiem zdolność do wypłukiwania z organizmu nadmiaru soli. Woda usuwa również toksyny oraz inne szkodliwe substancje z ciała człowieka. Dzięki temu pomaga w uzyskaniu jędrnej, zdrowo wyglądającej skóry. Tę właściwość wody warto wykorzystać, walcząc z niedoskonałościami ciała po urodzeniu dziecka. Woda wchodzi w skład napojów owocowych, ale nie są one wskazane kobietom, które próbują stracić na wadze, ze względu na zawartość cukru. Lepszym wyborem jest wysokozmineralizowana woda mineralna, która nie dostarcza kalorii i jest bogata w cenne pierwiastki, pobudzające przemianę materii.

Zdrowa dieta, odpowiednia podaż wody, ćwiczenia fizyczne i codzienna pielęgnacja skóry (nawilżanie, masaże) to podstawa, jeśli chcesz odzyskać jędrną skórę po ciąży. Efekty nie pojawią się od razu, ale dzięki systematyczności podjętych działań możesz uzyskać je w stosunkowo krótkim czasie i zachować na długie lata.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze