Jak popularne leki wpływają na zęby dzieci?
Wielu rodziców obawia się, że leki, które muszą stosować ich dzieci mogą zniszczyć piękne, białe zęby maluchów. Niestety, w wielu przypadkach medykamenty mają ogromny wpływ na ich zdrowie i wygląd. Sprawdzamy, czy popularne leki sterydowe osłabiają zęby dziecka? Wyjaśnia lek. dent. Halina Szkutnik-Szczygieł.
- WP Parenting: Czy sterydy wziewne stosowane przy infekcjach dróg oddechowych mogą powodować próchnicę lub osłabić zęby?
- Lek. dent. Halina Szkutnik– Szczygieł: Nie mają bezpośredniego wpływu na zęby. Sterydy mają działanie przeciwzapalne, czyli hamują naturalną odporność organizmu, zmniejszając ilość komórek zapalnych i upośledzają ich mechanizmy, tym samym może dochodzić do szybszego rozwoju próchnicy, a także do zakażeń oportunistycznych np. grzybicy jamy ustnej.
Wpływają również upośledzająco na podziały komórkowe i proces gojenia się ran w obrębie buzi dziecka np. aft. Dlatego stosowaniu takich leków może towarzyszyć pieczenie w jamie ustnej. W związku z tym zaleca się maksymalne skrócenie ich działania na jamę ustną dziecka poprzez natychmiastowe płukanie jej wodą po zakończeniu inhalacji.
-WP Parenting: Pani doktor, czy są jakieś inne leki, które w sposób pośredni lub bezpośredni mogą wpływać na mleczaki?
- Kiedyś dość często stosowanym antybiotykami były tetracykliny, które obecnie podawane są dzieciom jedynie w przypadku silnych zakażeń, zazwyczaj w warunkach szpitalnych. Przebarwiają one tylko zęby niewyrżnięte w trakcie rozwoju, osadzając się w zębinie.
Niestety te przebarwienia potem prześwitują przez szkliwo, jednak nie wpływają one na twardość zębów. Teraz odchodzi się od stosowania tetracyklin u dzieci, właśnie ze względu na ich wpływ na zęby.
Przeczytaj także:
- Metamorfoza chłopca, który wypalał 40 papierosów dziennie. Jak teraz wygląda?
- Przez przypadek znaleźli rodzinę dawcy, który uratował ich dziecko
- "Cesarka nie jest porodem. Ty nie rodzisz": fotograf odmówił wykonania sesji zdjęciowej
- Szczepić czy nie? Dlaczego doświadczamy kryzysu zaufania do szczepień?
- Apel matki: Pamiętajcie! Szczepienia są niezwykle ważne
- WP Parenting: A leki słodzone cukrem, które często podaje się dzieciom np. syrop na kaszel czy lek przeciwgorączkowy?
- Teraz większość tego typu leków jest coraz częściej słodzona słodzikami. Te, które są słodzone cukrem, mogą przyczynić się do rozwoju próchnicy, szczególnie jeśli są podawane w nocy. Cukier bowiem jest doskonałą pożywką dla bakterii powodujących próchnicy.
Jeśli leki podawane są w nocy, to dziecko powinno umyć zęby lub wypłukać usta. Oczywiście małym dzieciom, które nie potrafią jeszcze płukać ust, mama może przemywać ząbki gazikiem nasączonym wodą.
- WP Parenting: Wielu rodziców obawia się, że żelazo podawane dzieciom przyczynia się do próchnicy? To prawda pani doktor?
- Żelazo nie wpływa na zęby. Należy to bardzo mocno podkreślić. Może się osadzać w postaci ciemnego osadu w miejscach już wcześniej zajętych przez próchnicę (białe plamki).Nie jest to jednak próchnica (białe plamki). Jednak nie ma ono wpływu na twardość zębów i rozwój próchnicy. Chyba że zawiera dodatek cukru, wtedy tak już wspominałam, może doprowadzić do rozwoju próchnicy.
Leki rzadko wpływają bezpośrednio na zęby, wyjątkiem są leki immunosupresyjne podawane np. przy białaczce. Jeżeli rodzice będą pamiętać o myciu lub przynajmniej płukaniu czystą wodą ust po zażyciu leku, zęby dziecka nie będą narażone na próchnicę i osłabienie. Warto również pytać się lekarzy, jak należy postępować z danym medykamentem, aby zminimalizować jego wpływ na zęby.