Trwa ładowanie...

Brudne dzieci to zdrowe dzieci

Avatar placeholder
07.05.2019 09:43
Brudne dzieci to zdrowe dzieci
Brudne dzieci to zdrowe dzieci (123rf)

Nauka podpowiada rodzicom, że pilnowanie, aby dzieci były czyste, nie jest dla nich dobre.

Dzieci są wspaniałe, ale robią czasem dość obrzydliwe rzeczy. Posiadanie dzieci nie oznacza tylko, że wpadasz po łokcie w brudne pieluchy pełne kupek każdego dnia, ale oznacza to również konieczność wyjmowania niezliczonych nieprzyjemnych rzeczy z ust dziecka, takich jak stare suszone kawałki gumy do żucia lub szczoteczka do czyszczenia, znaleziona pewnego dnia pod zlewem.

Jeśli kanadyjski mikrobiolog B. Brett Finlay byłby wtedy w waszym domu, powiedziałby, aby wyluzować. Finlay udzielił niedawno wywiadu dla Anny Marii Tremonti z CBC. Okazuje się, że ten temat jest bardzo ciekawy, ponieważ małe brudne dzieci są wielu domach.

Dzieci, które wychowują się na wsi, są często zdrowsze, ponieważ mają większy kontakt z bakteriami
Dzieci, które wychowują się na wsi, są często zdrowsze, ponieważ mają większy kontakt z bakteriami (Shutterstock)
Zobacz film: "Depresja u dzieci"

Zasadnicze przesłanie Finlay’a jest takie, że dzieci muszą się pobrudzić. Rodzice i nauczyciele muszą przestać terroryzować swoje dzieci dezynfekcją rąk, ponieważ w rzeczywistości robi to więcej szkody niż pożytku, zabijając dobre bakterie (których jest wiele), wraz ze stosunkowo nielicznymi złymi bakteriami.

Mikroorganizmy znajdujące się w kurzu i brudnych rzeczach odgrywają kluczową rolę w tworzeniu systemu odpornościowego dziecka, aby zareagować poprawnie i stworzyć dobrą mikroflorę w jelitach.

Jeśli przyjrzymy się chorobom zachodniego społeczeństwa, najpopularniejsza jest astma, alergie, cukrzyca, otyłość, choroby zapalne jelit, depresja, stres, lęk i autyzm, a wszystkie te schorzenia mogą mieć związek z mikrobiologią.

Finlay mówi, że badania wykazały, że dzieci, które dorastają w gospodarstwach rolnych lub mają psy w domu, są o 20 proc. mniej narażone na rozwój astmy, dlatego że zawsze mają kontakt z większą liczbą drobnoustrojów i odchodami, które według Finlay’a nie są takie złe.

Kałowe szczepy bakterii są z powodzeniem stosowane w odbudowywaniu dobrej mikroflory u niektórych pacjentów, u których bakterie jelitowe zostały wymazane przez kuracje antybiotykowe. To samo dotyczy mycia dzieci po cesarskim cięciu mikrobami z pochwy matki w celu wypełnienia ich przewodu pokarmowego dobrymi mikrobami od samego początku.

ZOBACZ TAKŻE:

Według naukowców utrzymanie dzieci w czystości rzeczywiście nie jest najlepszym pomysłem. Matki powinny trochę odpuścić swoje obawy przed bakteriami i pogodzić się z tym, że dzieci to dzieci i będą wkładać do ust wiele dziwnych rzeczy. Dla dzieci jest to jeden ze sposobów doświadczania świata, w którym żyjemy, a także uzupełniania tych mikrobów, których potrzebują, aby się rozwijać.

Rodzice powinni dostosować swoje pojmowanie tego, co jest dobre dla dzieci. Jeśli malec walczy podczas kąpieli, odpuśćmy mu ją raz na jakiś czas. W rzeczywistości dąż do pierścienia brudu wokół wanny, wtedy będziesz wiedziała, że to naprawdę czas na kąpiel!

Finlay mówi, że dieta jest również bardzo ważna, ponieważ część rafinowanych węglowodanów jest trawiona w dolnej części jelita, co z kolei nie zapewnia wystarczającej ilości pokarmu dla mikrobów. Lepsza dla nich jest dieta bogata w produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa, oraz orzechy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze