Trwa ładowanie...

Metamorfoza chłopca, który wypalał 40 papierosów dziennie. Jak teraz wygląda?

 Anna Krzpiet
07.02.2021 09:34
Ardi Rizla
Ardi Rizla (dailymail)

Ardi Rizal to chłopiec pochodzący z Indonezji, który stał się sławny na całym świecie z powodu swojego uzależnienia. Otóż Ardi, jako 2-latek wypalał nawet 40 papierosów w ciągu dnia. Prawdopodobnie był najmłodszym człowiekiem na świecie, kóry palił papierosy. Chłopiec jednak musiał zerwać z nałogiem. Co się z nim stało? Jak teraz wygląda?

spis treści

1. Nałóg i odwyk

Od viralowego filmiku, który obiegł niemalże cały świat, na którym 2-letni Ardi pali jednego papierosa za drugim, minęło już 8 lat. W Indonezji uzależnienie młodych ludzi, a nawet dzieci od papierosów nie jest już niczym zaskakującym. Według statystyk około 30 proc. dzieci z Indonezji zaczyna palić papierosy przed ukończeniem 10. roku życia. W innych regionach świata, taki widok bulwersuje, wywołuje szok i współczucie. Z powodu Ardiego pojawiły się liczne dyskusje na temat uzależnień dzieci.

2-letni Ardi palił nawet 40 papierosów dziennie
2-letni Ardi palił nawet 40 papierosów dziennie
Zobacz film: "Oddychaj czysto - webcast z dr hab. n. med. Wojciechem Feleszko"

Chłopiec, jako 3-latek został wysłany na przymusowy odwyk. Na początku odrzucenie papierosów u dziecka wywoływało ogromną histerię, dlatego musiała zostać wprowadzona stopniowa redukcja wypalanych papierosów każdego dnia.

W czasie odwyku wykonano m.in. badania serca chłopca, które wykazały znaczne zmiany w lewej komorze spowodowane nałogiem. Ardi kilka miesięcy był pod stałą opieką psychoterapeuty, który starał się by chłopiec zerwał z paleniem papierosów. Niestety jedno niezdrowe uzależnienie zamieniło się w kolejne. Po rzuceniu palenia chłopiec zaczął niezdrowo się odżywiać. W tym czasie bardzo dużo przybrał na wadzę, a w jego organizmie pojawiły się problemy hormonalne.

Zobacz także:

Ardi musiał walczyć z kolejnym niezdrowym nawykiem. Nieustannie był pilnowany, aby nie wrócić do palenia papierosów, a także aby spożywał odpowiednie posiłki o regularnych porach. Mimo wielu problemów udało mu się zwalczyć obydwa uzależnienia. Obecnie Ardi ma 10 lat i stał się motywacją dla wielu osób na świecie, które walczą ze swoimi słabościami.

Ardi po walce z uzależnieniami
Ardi po walce z uzależnieniami (dailymail)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze