Trwa ładowanie...

Egzema u niemowląt

Avatar placeholder
04.06.2019 09:42
Egzema u niemowląt
Egzema u niemowląt (123rf)

Skóra niemowlęcia ****jest bardzo delikatna i w związku z tym bardzo podatna na wszelkiego rodzaju choroby i podrażnienia. Najczęściej są one spowodowane czynnikiem alergicznym, jak ma to miejsce w przypadku egzemy. Jest to powierzchniowy stan zapalny skóry, zwany też AZS, czyli atopowym zapaleniem skóry, uwarunkowany właśnie alergicznie, który w początkowej fazie ujawnia się zaczerwienieniem i wysypką.

 

1. Przyczyny i objawy egzemy

Przyczyn choroby można doszukiwać się albo w genetycznej nieprawidłowej reakcji organizmu, albo w kontakcie skóry z alergenem. U niemowląt pierwszym charakterystycznym objawem są zaczerwienione policzki. Stopniowo wraz z rozwojem choroby egzema zaczyna obejmować całą buzię dziecka. Wysypka zaczyna się łuszczyć i można ją zauważyć w innych częściach ciała – łokciach, kolanach, pod pachami. Dziecko jest marudne, płaczące, próbuje drapać się w dotkniętych chorobą miejscach. Ponadto mogą wystąpić problemy ze snem.

2. Leczenie egzemy

Podjęcie leczenia powierzchniowego zapalenia skóry u niemowląt wymaga zastosowania specjalnych środków ostrożności. Powodem jest brak kontroli niemowlęcia nad nierozdrapywaniem ran skórnych. Istotne jest przestrzeganie zasad higieny i przy okazji bezpieczeństwa. Czego powinni przestrzegać rodzice dziecka ze zmianami skórnymi?

Zobacz film: "Czym jest atopowe zapalenie skóry?"
  1. Niemowlę powinno mieć przycięte na krótko paznokcie.
  2. Na rączki należy założyć bawełniane skarpetki lub rękawiczki, które ochronią skórę przed przenoszeniem infekcji na inne partie ciała oraz przed jej uszkodzeniem.
  3. Bielizna dziecka również powinna być bawełniana, bardzo dobrze wypłukana z proszku i płynu do prania lub prana jedynie w środkach przeciwalergicznych.
  4. Kąpać dziecko należy w wodzie z oliwką lub z innymi, dostępnymi w aptece, specjalnymi środkami do kąpieli dzieci ze zmianami skórnymi. Skóra niemowlęcia wymaga systematycznego nawilżania.
  5. Mieszkanie wymaga częstego wietrzenia, oczyszczania z kurzu.
  6. Powietrze w mieszkaniu nie powinno być za suche oraz za wilgotne.
  7. Pamiętaj o zbilansowanej diecie. W sytuacji karmienia piersią mama powinna ograniczyć produkty silnie uczulające, najczęściej produkty mleczne.
  8. Jeżeli wysypka nie minie po dwóch dniach, należy zawsze skonsultować się z pediatrą.

Specjalistyczne leczenie egzemy u niemowląt powinno odbywać się pod kontrolą lekarza alergologa lub dermatologa. Niemowlę może otrzymać leki przeciwalergiczne, przeciwhistaminowe, z nowej generacji, rzadziej sterydowe.

Egzema to choroba często nawracająca. Ze stadium podstawowego łatwo prowadzi do poziomu zaawansowanego. Wymaga natychmiastowej reakcji rodziców, którzy mogą minimalizować objawy choroby, stosując specjalne środki ostrożności w higienie oraz odżywaniu dziecka.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze