Egzema u niemowląt
Skóra niemowlęcia ****jest bardzo delikatna i w związku z tym bardzo podatna na wszelkiego rodzaju choroby i podrażnienia. Najczęściej są one spowodowane czynnikiem alergicznym, jak ma to miejsce w przypadku egzemy. Jest to powierzchniowy stan zapalny skóry, zwany też AZS, czyli atopowym zapaleniem skóry, uwarunkowany właśnie alergicznie, który w początkowej fazie ujawnia się zaczerwienieniem i wysypką.
1. Przyczyny i objawy egzemy
Przyczyn choroby można doszukiwać się albo w genetycznej nieprawidłowej reakcji organizmu, albo w kontakcie skóry z alergenem. U niemowląt pierwszym charakterystycznym objawem są zaczerwienione policzki. Stopniowo wraz z rozwojem choroby egzema zaczyna obejmować całą buzię dziecka. Wysypka zaczyna się łuszczyć i można ją zauważyć w innych częściach ciała – łokciach, kolanach, pod pachami. Dziecko jest marudne, płaczące, próbuje drapać się w dotkniętych chorobą miejscach. Ponadto mogą wystąpić problemy ze snem.
Zobacz film: "Czym jest atopowe zapalenie skóry?"
2. Leczenie egzemy
Podjęcie leczenia powierzchniowego zapalenia skóry u niemowląt wymaga zastosowania specjalnych środków ostrożności. Powodem jest brak kontroli niemowlęcia nad nierozdrapywaniem ran skórnych. Istotne jest przestrzeganie zasad higieny i przy okazji bezpieczeństwa. Czego powinni przestrzegać rodzice dziecka ze zmianami skórnymi?
- Niemowlę powinno mieć przycięte na krótko paznokcie.
- Na rączki należy założyć bawełniane skarpetki lub rękawiczki, które ochronią skórę przed przenoszeniem infekcji na inne partie ciała oraz przed jej uszkodzeniem.
- Bielizna dziecka również powinna być bawełniana, bardzo dobrze wypłukana z proszku i płynu do prania lub prana jedynie w środkach przeciwalergicznych.
- Kąpać dziecko należy w wodzie z oliwką lub z innymi, dostępnymi w aptece, specjalnymi środkami do kąpieli dzieci ze zmianami skórnymi. Skóra niemowlęcia wymaga systematycznego nawilżania.
- Mieszkanie wymaga częstego wietrzenia, oczyszczania z kurzu.
- Powietrze w mieszkaniu nie powinno być za suche oraz za wilgotne.
- Pamiętaj o zbilansowanej diecie. W sytuacji karmienia piersią mama powinna ograniczyć produkty silnie uczulające, najczęściej produkty mleczne.
- Jeżeli wysypka nie minie po dwóch dniach, należy zawsze skonsultować się z pediatrą.
Specjalistyczne leczenie egzemy u niemowląt powinno odbywać się pod kontrolą lekarza alergologa lub dermatologa. Niemowlę może otrzymać leki przeciwalergiczne, przeciwhistaminowe, z nowej generacji, rzadziej sterydowe.
Egzema to choroba często nawracająca. Ze stadium podstawowego łatwo prowadzi do poziomu zaawansowanego. Wymaga natychmiastowej reakcji rodziców, którzy mogą minimalizować objawy choroby, stosując specjalne środki ostrożności w higienie oraz odżywaniu dziecka.
Komentarze