Trwa ładowanie...

Emolienty na wagę złota

Avatar placeholder
04.06.2019 11:08
Emolienty na wagę złota
Emolienty na wagę złota (123rf)

Skóra, będąca największym organem ciała, funkcjonuje prawidłowo tylko wtedy, gdy jest zdrowa. Dlatego tak ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja. W przypadku skóry atopowej istotne jest zwłaszcza stosowanie emolientów. Warto wiedzieć o niech nieco więcej.

Podstawową dolegliwością w atopowym zapaleniu skóry jest jej suchość i świąd. Skóra chorego jest zaczerwieniona, łuszczy się, mogą się pojawić plamy rumieniowe lub zmiany pęcherzykowo-grudkowe. Taki stan spowodowany jest tym, że skóra ma uszkodzoną warstwę rogową, za mało lipidów międzykomórkowych („cegiełek”, które sprawiają, że jest szczelna), a także szybko traci wodę, przez co się przesusza (fachowo nazywa się to „przeznaskórkową utratą wody”). Jak pielęgnować tak wymagającą skórę? Zwykłe kosmetyki sobie z tym nie poradzą. W przeciwieństwie do emolientów, takich jak np. Latopic®, które dzięki specjalnie dobranym składnikom aktywnym potrafią odbudowywać uszkodzoną barierę naskórka, redukują świąd oraz ograniczają rozwój gronkowca złocistego.

1. Czym są emolienty?

To bezzapachowe produkty kosmetyczne, stworzone na bazie olejów mineralnych, które służą do zmiękczenia (nazwa „emolienty” pochodzi od łacińskiego słowa emolliere – zmiękczać). Wykazują także działanie nawilżające, natłuszczające oraz uelastyczniające. To, co je odróżnia od klasycznych produktów to fakt, że nie zawierają środków zapachowych, sztucznych barwników i środków konserwujących (jeśli formuła ich wymaga, ograniczane są do niezbędnego minimum). Co istotne, takie preparaty się nie pienią. Dlaczego to dobrze? Ponieważ piana jest znakiem, że w danym środku znajduje się mydło, a ono zmienia odczyn pH skóry na niekorzystny. Emolienty są dostępne bez recepty w aptekach.

2. Jak działają emolienty?

Emolienty mogą stosować wszystkie osoby cierpiące na schorzenia dermatologiczne, bez względu na wiek. Pielęgnacja nimi jest istotna, ponieważ emolienty skutecznie nawilżają suchą skórę, uwadniają jej warstwę rogową, zapobiegają nadmiernej utracie wilgoci, natłuszczają, regenerują naskórek, przywracają skórze naturalną barierę ochronną, odbudowują uszkodzony płaszcz lipidowy (emolienty wypełniają pęknięcia i szczeliny warstwą, zbudowaną z substancji podobnych do naturalnych lipidów), a także zmniejszają działanie alergenów środowiskowych, eliminują ogniska zapalne, redukują dokuczliwy świąd, obrzęk i zaczerwienienie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze