Trwa ładowanie...

Objawy long COVID u dzieci. Niepokojące wysypki

Początkowo zakładano, że dzieci przechodzą zakażenie koronawirusem bezobjawowo bądź skąpoobjawowo. Jednak odkąd pojawiły się nowe mutacje, zachorowalność wśród dzieci zaczęła drastycznie wzrastać. Coraz częściej w tej grupie pojawia się również syndrom long COVID.

Zobacz film: "Moderna testuje szczepionki przeciw COVID-19 na dzieciach"
spis treści

1. Long COVID u dzieci

Specjaliści alarmują, że w trzeciej fali pandemii koronawirusa dzieci coraz częściej chorują równie ciężko, jak dorośli. Doświadczają również syndromu long COVID, czyli ciągnących się miesiącami długotrwałych skutków choroby, nawet te dzieci, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2 łagodnie lub bezobjawowo.

Brytyjska organizacja Long COVID Kids przeprowadziła badania, które wykazały, że większość dzieci odczuwała różne objawy nawet po kilku miesiącach po przebytym zakażeniu. W badaniu wzięło udział 510 dzieci, z których 87 proc. odczuwało przedłużające się zmęczenie i osłabienie, 78 proc. bóle głowy, 75 proc. bóle brzucha, 60 proc. bóle mięśni i stawów, a 52 proc. miało wysypki. Wiele z ankietowanych zaznaczało również obniżenie nastroju spowodowane chorobą.

- Są dzieci, u których nawet po wielu tygodniach od choroby obserwujemy apatię, brak energii, złe samopoczucie, stany depresyjne – mówi dr Lidia Stopyra, w rozmowie z WP abcZdrowie.

2. Wysypki u dzieci po COVID-19

8 kwietnia w ramach cyklicznych badań "The Real-time Assessment of Community Transmission (REACT)" opublikowano raport, z którego wynika, że dzieci w wieku szkolnym są obecnie najbardziej zakażoną grupą w Wielkiej Brytanii.

"Dzieci ze szkół podstawowych w wieku 5–12 lat są obecnie grupą z najwyższym poziomem zakażenia COVID-19, wynoszącym 0,41 proc. Uważa się, że ponowne otwieranie szkół jest przyczyną, dla której dzieci stały się najbardziej zakażoną grupą" – czytamy w raporcie.

Na Instagramowym koncie organizacji LongCOVIDKids odniesiono się do tych wyników oraz opublikowano kilka zdjęć dokumentujących najbardziej wyraźne objawy long COVID u dzieci.

"2650 dzieci boryka się z widocznymi objawami oraz takimi, których nie można zobaczyć - piszą. - To już drugie dziecko, które mamy w naszej grupie z tego typu wysypką".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.