Trwa ładowanie...

Dziedziczenie cukrzycy

Avatar placeholder
04.06.2019 07:25
Dziedziczenie cukrzycy
Dziedziczenie cukrzycy (123rf)

Cukrzyca to bardzo poważna choroba, która może skutkować wieloma groźnymi powikłaniami takimi jak: choroba wieńcowa, zaburzenia wzroku czy niewydolność serca. Niestety, nie istnieje żaden lek, który zwalczyłby tę chorobę. Możemy jedynie zwolnić tempo jej rozwoju. Jakie są przyczyny cukrzycy?

spis treści

1. Czy choroba ta jest dziedziczna?

Wyróżnia się dwa rodzaje cukrzycy: typu 1 i typu 2. Więcej osób cierpi na cukrzycę typu 2 z racji, że jest ona uwarunkowana w większym stopniu stylem życia i ryzyko zwiększa się wraz z wiekiem. Cukrzyca typu 1 częściej dotyka młodych ludzi i dzieci. Główną jej przyczyną jest agresja organizmu na antygeny własnej trzustki, która produkuje insulinę.

2. Dziedziczenie cukrzycy typu 1

Geny nie odgrywają zbyt dużej roli w rozwoju cukrzycy typu 1. Z badań wynika, że geny mogą ułatwić wyzwolenie czynnika aktywującego, który rozpocznie proces autoimmunologiczny. Niewywołanie tego procesu nie jest w stanie rozpocząć rozwoju cukrzycy.

Cukrzyca typu 2 może być dziedziczona, dlatego tak ważna jest stała kontrola poziomu cukru
Cukrzyca typu 2 może być dziedziczona, dlatego tak ważna jest stała kontrola poziomu cukru
Zobacz film: "Choroby, na które powinnaś się zaszczepić przed ciążą"

Naukowcy stwierdzili ponadto, że jeżeli diabetykiem jest ojciec, ryzyko zachorowania dziecka na cukrzycę wynosi około 5 proc. W przypadku gdy diabetykiem jest matka, ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1 u dziecka wynosi około 2,5 proc i wzrasta do około 20 proc, gdy oboje rodzice są chorzy na cukrzycę.

3. Dziedziczenie cukrzycy typu 2

W przypadku cukrzycy typu 2 geny odgrywają większą rolę. Niestety, do tej pory nie wykryto, które geny dokładnie przyczyniają się do rozwoju tej choroby. Z niektórych źródeł wynika jednak, że jeżeli jedno z rodziców cierpi na cukrzycę typu 2, to ryzyko zachorowania dziecka na to schorzenie wynosi 50 proc.

To też warto wiedzieć

Rozwój cukrzycy typu 2 w większym stopniu jest jednak związany ze stylem życia, sposobem odżywiania niż dziedziczeniem. Warto bowiem wspomnieć, że nieodpowiednia odpowiedź tkanek organizmu na insulinę jest w większym stopniu związana z nadwagą i otyłością.

Jakie choroby mogą wykryć badania genetyczne?
Jakie choroby mogą wykryć badania genetyczne? [6 zdjęć]

Współczesna medycyna proponuje nam coraz więcej rozwiązań mających na celu poprawę jakości naszego życia.

zobacz galerię

Co więcej, brak ruchu, zła dieta i styl życia u rodziców wpływają na przejmowanie takich samych wzorców przez dziecko, które tylko powiela schemat. W efekcie prowadzi to do cukrzycy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze