Trwa ładowanie...

Dziedziczenie cukrzycy

Cukrzyca to bardzo poważna choroba, która może skutkować wieloma groźnymi powikłaniami takimi jak: choroba wieńcowa, zaburzenia wzroku czy niewydolność serca. Niestety, nie istnieje żaden lek, który zwalczyłby tę chorobę. Możemy jedynie zwolnić tempo jej rozwoju. Jakie są przyczyny cukrzycy?

Zobacz film: "Wyznaczanie dni płodnych"

spis treści

1. Czy choroba ta jest dziedziczna?

Wyróżnia się dwa rodzaje cukrzycy: typu 1 i typu 2. Więcej osób cierpi na cukrzycę typu 2 z racji, że jest ona uwarunkowana w większym stopniu stylem życia i ryzyko zwiększa się wraz z wiekiem. Cukrzyca typu 1 częściej dotyka młodych ludzi i dzieci. Główną jej przyczyną jest agresja organizmu na antygeny własnej trzustki, która produkuje insulinę.

2. Dziedziczenie cukrzycy typu 1

Geny nie odgrywają zbyt dużej roli w rozwoju cukrzycy typu 1. Z badań wynika, że geny mogą ułatwić wyzwolenie czynnika aktywującego, który rozpocznie proces autoimmunologiczny. Niewywołanie tego procesu nie jest w stanie rozpocząć rozwoju cukrzycy.

Cukrzyca typu 2 może być dziedziczona, dlatego tak ważna jest stała kontrola poziomu cukru
Cukrzyca typu 2 może być dziedziczona, dlatego tak ważna jest stała kontrola poziomu cukru

Naukowcy stwierdzili ponadto, że jeżeli diabetykiem jest ojciec, ryzyko zachorowania dziecka na cukrzycę wynosi około 5 proc. W przypadku gdy diabetykiem jest matka, ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1 u dziecka wynosi około 2,5 proc i wzrasta do około 20 proc, gdy oboje rodzice są chorzy na cukrzycę.

3. Dziedziczenie cukrzycy typu 2

W przypadku cukrzycy typu 2 geny odgrywają większą rolę. Niestety, do tej pory nie wykryto, które geny dokładnie przyczyniają się do rozwoju tej choroby. Z niektórych źródeł wynika jednak, że jeżeli jedno z rodziców cierpi na cukrzycę typu 2, to ryzyko zachorowania dziecka na to schorzenie wynosi 50 proc.

To też warto wiedzieć

Rozwój cukrzycy typu 2 w większym stopniu jest jednak związany ze stylem życia, sposobem odżywiania niż dziedziczeniem. Warto bowiem wspomnieć, że nieodpowiednia odpowiedź tkanek organizmu na insulinę jest w większym stopniu związana z nadwagą i otyłością.

Jakie choroby mogą wykryć badania genetyczne?
Jakie choroby mogą wykryć badania genetyczne? [6 zdjęć]

Współczesna medycyna proponuje nam coraz więcej rozwiązań mających na celu poprawę jakości naszego życia.

zobacz galerię

Co więcej, brak ruchu, zła dieta i styl życia u rodziców wpływają na przejmowanie takich samych wzorców przez dziecko, które tylko powiela schemat. W efekcie prowadzi to do cukrzycy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.