Trwa ładowanie...

Zabawki drewniane. Dlaczego warto w nie inwestować?

 Agnieszka Gotówka
Agnieszka Gotówka 08.02.2024 21:47
Drewniane zabawki. Dlaczego warto w nie inwestować?
Drewniane zabawki. Dlaczego warto w nie inwestować? (https://stock.adobe.com/)

Zabawki drewniane są nie tylko klasyczne, ale też przyjazne środowisku. Wspomagają rozwój najmłodszych i są uniwersalne. Dlaczego stanowią dobrą alternatywę dla lalek i samochodzików produkowanych w tworzyw sztucznych?

spis treści

1. Zabawki drewniane czy plastikowe?

Co jakiś czas słyszymy o zabawkach, które nie powinny być użytkowane przez dzieci. Wycofuje się je ze sprzedaży, co jednak jest tylko pozornym działaniem, bo przecież wiele z nich zdążyło już trafić do małych rączek. A tymczasem ładny na pierwszy rzut oka i kolorowy samochodzik może być pokryty ołowianą farbą!

Dlatego też należy pamiętać, aby zawsze sprawdzać, czy dana zabawka ma atest. Upewnijmy się też, gdzie została wyprodukowana i czy producent informuje o jakiś ostrzeżeniach dotyczących jej użytkowania.

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"

Wobec zalewu rynku lalkami, klockami czy autkami słabej jakości z Chin i Wietnamu, coraz większe grono rodziców interesują drewniane zabawki dla dzieci. Sami zresztą pamiętają je ze swojego dzieciństwa. Dziś ich wybór jest zdecydowanie szerszy.

Najczęściej wybierane drewniane zabawki dla dziecka to:

  • klocki,
  • układanki,
  • pchacze,
  • kostki edukacyjne,
  • gryzaki,
  • pociąg i tory,
  • akcesoria dla lalek (np. łóżeczko).

Ale uwaga: drewniana zabawka dla dziewczynki czy chłopca nie zawsze oznacza, że mamy do czynienia z produktem ekologicznym i wysokiej jakości. Sprawdzajmy więc, z jakiego drewna została wykonana oraz jakim rodzajem farby ją pokryto.

Warto poszukać tego rodzaju zabawek wśród drobnych przedsiębiorców z Polski. Znajdziemy wśród nich osoby, które produkują drewniane zabawki edukacyjne bardzo wysokiej jakości: ręcznie szlifowane z naturalnego drewna bukowego i wolne od BPA. Wiele z nich posiada też certyfikaty bezpieczeństwa.

"Trupia pleśń" w zabawkach do kąpieli. Chemiczka ostrzega innych rodziców
"Trupia pleśń" w zabawkach do kąpieli. Chemiczka ostrzega innych rodziców

Popularna w sieci Mama.chemik postanowiła przeprowadzić eksperyment na gumowych zabawkach do kąpieli.

przeczytaj artykuł

2. Dlaczego drewniane zabawki warte są uwagi?

Specjaliści zgodni są co do tego, że dzieci dziś są mocno przebodźcowane. Świat wokoło nas jest głośny i nasycony ferią barw. Takie też są zabawki dla najmłodszych: hałasujące, bardzo kolorowe, nierzadko migające. I choć reklamowane są jako pozytywnie wpływajace na rozwój, nie zawsze ich użytkowanie wyjdzie dziecku na dobre.

Zabawki drewniane mają delikatniejsze kształty, ich kolory są bardziej stonowane, a one same nie wydają najczęściej żadnych dźwięków (może poza delikatnym grzechotaniem w przypadku zabawek dla niemowląt).

Kolejną ich zaletą jest ponadczasowość i uniwersalność. To nie są zabawki na chwilę. Najczęściej można się nimi bawić na kilka sposobów, a kiedy dziecko przestanie się nimi interesować, można przekazać je kolejnemu maluchowi (i to najczęściej w doskonałym stanie).

Zabawki drewniane wpisują się też w ramy pedagogiki Montessori. Wiele z nich pomaga ćwiczyć motorykę małą, koncentrację, precyzję ruchów i logiczne myślenie. Wspiera też rozwój wyobraźni i koordynacji ręka-oko.

Przedszkole Montessori tylko z nazwy? Przedszkolanka powiedziała dziecku, że jest najgorsze
Przedszkole Montessori tylko z nazwy? Przedszkolanka powiedziała dziecku, że jest najgorsze

Przedszkola oparte na filozofii Marii Montessori są coraz bardziej popularne. Rodzice, chcąc zapewnić

przeczytaj artykuł

3. Jak czyścić drewniane zabawki?

Zabawki z drewna, podobnie jak te plastikowe, wymagają regularnego czyszczenia. Są jednak wykonane z naturalnego tworzywa i zanurzenie ich w wodzie nie wchodzi w grę. Co zatem zrobić, by usunąć zabrudzenia z ich powierzchni?

Najlepiej jest przemywać zabawki wilgotną szmatką, ale nigdy z dodatkiem mocnych detergentów. Nie zostawiajmy ich też na podwórku, bo wilgoć może je uszkodzić.

Co jakiś czas sprawdzajmy też, czy zabawka cały czas ma gładką powierzchnię. Od razu starajmy się zauważyć jakiekolwiek zadry czy uszkodzenia, by móc w porę zareagować.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze