Trwa ładowanie...

Pięć zabaw idealnych dla rocznego dziecka

Zabawy z dzieckiem są niezwykle potrzebne i pozwalają na miłe spędzenie czasu. Nie tylko rozwijają, ale też pozytywnie wpływają na relacje pomiędzy rodzicami a ich pociechą. A to ogromna wartość, która procentuje w przyszłości.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Tylko czym zainteresować roczne dziecko? To pytanie zadaje sobie wielu dorosłych. Z jednej strony wybór zabawek na rynku jest ogromny, z drugiej zaś – wcale nie jest łatwo kupić tę, która byłaby nie tylko ciekawa dla 12-miesięcznego niemowlęcia, ale też pozwalała mu się rozwijać. Może więc warto samemu coś zaaranżować? Wbrew pozorom nie wymaga to wiele trudu.

spis treści

1. Tor przeszkód

Niektóre roczne dzieci już chodzą, inne mają ten etap jeszcze przed sobą. Dla jednych i drugich warto jednak zbudować tor przeszkód. Tego rodzaju rozrywka nie tylko zmobilizuje malucha do aktywności ruchowej, ale też da wiele radości.

By zbudować tor przeszkód, wystarczy kilka poduszek lub różnej wielkości pluszowe misie. Rozkłada się je na podłodze, zaś zdaniem niemowlęcia jest przechodzenie przez nie. By jednak zabawa była jeszcze ciekawsza, można na zainscenizowanej trasie poumieszczać piłeczki lub balony.

Tor przeszkód najlepiej jest budować na miękkiej powierzchni, np. na dywanie. Jeśli jednak w mieszkaniu są jedynie panele lub deski podłogowe, przez rozłożeniem miękkich przeszkód, warto na przestrzeni do zabawy rozłożyć koc lub większy pled.

2. Zjeżdżalnia

I nie chodzi tu o zjeżdżalnię dla dziecka, ale dla zabawek: piłeczek i samochodzików. By ją skonstruować potrzebny jest mały karton lub książeczka w twardej oprawie. Z nich ustawić należy pochylnię, a na jej szczycie umieścić kilka przedmiotów. Zadaniem dziecka będzie wprawianie ich ruch.

Ze zjeżdżalni korzystać mogą również pluszowe misie dziecka.

3. Taniec

Roczne dzieci uwielbiają poruszać się w rytm muzyki. Chyba każdy rodzic zachwycał się pierwszymi pląsami swojej pociechy. I choć ruchy te są często nieporadne, to z każdym kolejnym dniem stają się coraz bardziej precyzyjne i skoordynowane.

Poprzez taniec dzieci nie tylko mogą być aktywne ruchowo. W ten sposób można też uczyć je literek, kształtów i kolorów. Jak? Choćby wykorzystując Interaktywną matę BeBo. Jest kolorowa, bezpieczna, pełna łagodnie brzmiących dźwięków i efektów świetlnych.

Na macie niemowlę może bawić się na wiele różnych sposobów, korzystając z trybu „Ruch i zabawa” lub „Taniec i nauka”.

I co ważne – ta zabawka będzie interesowała dziecko przez długi czas. Z przyjemnością korzystać z niej będzie zarówno dziesięciomiesięczne niemowlę, jak i dwulatek.

4. Sortowanie

To świetna zabawa edukacyjna, która zachęca dziecko do poznawania świata. Aby ją przygotować, wystarczy niewiele: kilka plastikowych kubeczków lub miseczek (najlepiej różnej wielkości) oraz 5–6 piłeczek lub nakrętek (uwaga: muszą być odpowiednio duże, by dziecko ich nie połknęło).

Zadaniem roczniaka będzie wkładanie przedmiotów do przygotowanych pojemników.

Można również ustawić przed dzieckiem większa miskę i pozwolić mu na rzucanie do niej pluszowych zabawek lub ugniecionych w kulkę kartek papieru.

5. Pierwsze rysunki

Roczne dziecko z powodzeniem można już zainteresować kredkami lub farbami. Wspólne rysowanie da maluchowi wiele satysfakcji i zapewni świetną zabawę wpływającą również na jego prawidłowy rozwój.

Zabawy z dzieckiem to ważny element w życiu każdej rodziny. Wzmacniają więzi, pozwalają na wspólne spędzenie czasu i pomagają najmłodszym poznawać świat.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.