Trwa ładowanie...

Lalki dla dziewczynek i chłopców. Które wybrać?

Lalki są lubiane przez dziewczynki i chłopców. Ich wybór na rynku jest ogromny. Niektóre do złudzenia przypominają prawdziwe noworodki. Na co więc zwracać uwagę, wybierając lalkę dla dziecka? I na czym polega ich fenomen?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
spis treści

1. Lalki – najlepsze towarzyszki zabaw

Lalka to jedna z pierwszych zabawek, którą rodzice kupują swoim dzieciom, zwłaszcza dziewczynkom. One uwielbiają bawić się w dom i wcielać w rolę dorosłych. Lalka jest więc przez nie karmiona, przebierana. Jeżdżą wspólnie na spacery w zabawkowym wózeczku i noszą w miniaturowym samochodowym foteliku. Nic zatem dziwnego, że wybór odpowiedniego modelu lalki nie może być przypadkowy.

Najwierniejszą kopią niemowlaka jest tzw. lalka-bobas. Popularne są zwłaszcza modele interaktywne. Taka lalka płacze łzami, które wyglądają jak prawdziwe, pije, je, załatwia się do pieluszki lub korzysta z nocnika. Można też ją dowolnie przebierać, co ułatwiają ruchome rączki i nóżki. Do zestawu najczęściej dołączone są dodatkowe akcesoria, np. butelka do karmienia, pieluszka, miseczka, smoczek, ubranka.

Zabawa z taką lalką pozwala dziecku zaangażować się w troskę o malucha. Uczy empatii i pozwala ćwiczyć umiejętności manualne.

Przeczytaj również:

2. Lalka Barbie i jej fenomen

Barbie to hit ostatnich lat. Cieszy się niesłabnącą popularnością od kilku dekad. To ikona kultury masowej i jedna z najlepiej sprzedających się zabawek na świecie.

Lalka Barbie to marzenie chyba każdej dziewczynki. A im więcej akcesoriów, tym lepiej. Zabawę lalkami urozmaicają domki, samochody, zwierzęta i kreacje na różne okazje. Lalki można czesać, przebierać, a nawet malować. Mogą też wcielać się w różne role, np. fryzjerki, dziecięcej opiekunki, nauczycielki, pielęgniarki czy lekarki.

Choć lalka Barbie jest pożądana przez wiele dziewczynek, jest też źródłem wielu kontrowersji. Co jakiś czas ożywają dyskusje na temat percepcji kobiecego wyglądu i cielesności w kontekście tej zabawki. Chodzi zwłaszcza o jej nienaganny wygląd, ale też promocję konsumpcjonizmu.

By odeprzeć te zarzuty, zaczęto produkować lalki edukacyjne, których zadaniem było promowanie tolerancji. Na sklepowych półkach pojawiły się więc m.in. lalki w ciąży, na wózku inwalidzkim, w hidżabie.

Przeczytaj również:

3. Lalki tylko dla dziewczynek? Niekoniecznie!

W ostatnich latach obserwujemy przełamywanie stereotypów płciowych. To bardzo długi proces i dużo jeszcze jest na tym polu do zrobienia, niemniej jednak coraz łatwiej przychodzi nam akceptowanie faktu, że chłopczyk chce bawić się lalkami. To zresztą bardzo dobry trend. Pozwala na rozwijanie cierpliwości i empatii oraz ćwiczenie kompetencji społecznych.

Zabawy lalkami są niezwykle rozwijające. Usprawniają motorykę małą, mają też duży walor edukacyjny: pozwalają na poznawanie części ciała i zaznajomienie się z codziennymi obowiązkami osób dorosłych.

Uczą też empatii. Z ich pomocą można odegrać scenkę terapeutyczną, która pozwoli przepracować trudne momenty w przedszkolu lub w szkole oraz wyćwiczyć określone role.

Lalki wzbudzają też czułość i troskę. Pomagają dzieciom wyrażać swoje emocje i oswajają lęki. Poszerzają też słownictwo.

Przeczytaj również:

4. Lalka? Zrób ja sam!

Nasze babcie również bawiły się lalkami, jednak te były najczęściej wykonane samodzielnie przez rodziców czy dziadków. Szyło się je ze skrawków materiałów, włosy imitowała włóczka wełny, oczy wykonywano z guzików. Tego typu zabawki były ekologiczne, w pełni naturalne i piękne. Były też bardzo trwałe. Bawiły często kilka pokoleń.

W ostatnim czasie zauważa się powrót do zabawek ekologicznych, wśród których znajdują się też materiałowe lalki. Niektóre z nich robi się na szydełku lub z włóczki.

Warto, by każde dziecko, niezależnie od płci, miało okazje pobawić się lalkami. Nie należy pozwalać na to tylko dziewczynkom. Chłopcy z takiej zabawy również mogą wyciągnąć wiele korzyści.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.